احداث ۵ نیروگاه خورشیدی برق در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی با اشاره به صدور ۱۷مجوز نیروگاه خورشیدی در استان گفت: هم‌اکنون ۵ نیروگاه با ظرفیت ۴۶ مگاوات در استان در حال احداث است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، اکبر حسن‌بکلو مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه استانی سیمای این استان با اشاره به بهره‌مندی 2812روستای استان از نعمت برق خاطر نشان کرد: با بهره‌مندی 11 روستای زیر10 خانوار استان تا هفته دولت از نعمت برق، برنامه‌ریزی برای برق‌دار کردن 9 روستای باقی‌مانده بدون برق استان انجام می‌شود تا بزودی تمام روستاهای استان هم، به نعمت برق دسترسی داشته باشند.

بهره‌مندی مردم استان از نعمت برق

حسن‌بکلو افزود: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری و ۹۹.۸ خانوارهای روستایی از نعمت برق بهره‌مند هستند بطوریکه تا به امروز ۲۸۱۲ روستای استان برق‌دار است و از این تعداد، تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان حتی روستاهای نقاط دور افتاده همانند نقاط مرزی و پاسگاه‌های صفر مرزی برق‌دار شده‌اند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی اظهار کرد: ۱۱ روستای زیر ۱۰ خانوار استان نیز تا هفته دولت از نعمت برق بهره‌مند خواهد شد و ۹ روستای زیر ۵ خانوار باقی‌مانده نیز با برنامه‌ریزی به برق دسترسی خواهندیافت.
وی خاطر نشان کرد: برای احداث شبکه ها تولید و انتقال زحمات زیادی کشیده می شود و برای گذر از پیک بار تابستان، نیازمند همراهی همه مشترکان هستیم.

برق

مشترکان

حسن‌بکلو گفت: درحال حاضر یک میلیون و ۲۴۷هزار و ۱۶۰ مشترک برق در استان وجود دارد که از این تعداد ۸۱ درصد مشترکان برق استان خانگی، ۳.۵ درصد عمومی (ادارات، مراکز دولتی، مدارس و دانشگاه‌ها)، ۲.۷ درصد مشترکین کشاورزی، ۰.۵ درصد صنعتی و ۱۳ درصد مشترکین تجاری  هستند ضمن اینکه
وی خاطر نشان کرد: سالانه ۴میلیون و ۸۸۷هزار و ۲۸۴ مگاوات ساعت مصرف برق استان است که از این مقدار، ۸۱ درصد مشترکان خانگی ، ۴۰ درصد برق استان را مصرف می کنند ۱۱ درصد مصرف توسط مشترکین عمومی، ۲۲.۵ مصرف سالانه برق توسط بخش کشاورزی است که البته بیشترین مصرف بخش کشاورزی ۳۳ درصد مصرف در زمان پیک مصرف (۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور) است ضمن اینکه ۱۸ درصد مصرف برق استان توسط بخش صنعت، ۸.۵ درصد توسط بخش تجاری و نزدیک به ۲.۱ درصد مصرف توسط معابر شهری انجام میگیرد.

مصرف

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی اظهار کرد: متوسط مصرف برق در استان بازای هر خانوار ۱۶۲ کیلووات در ماه یا ۳۳۰ کیلووات در دوره است  که با توجه به میانگین کشور ۲۵۴ کیلووات در ماه و اینکه استان ما استانی سردسیری است  رقم معقولی به شمار می رود.
وی افزود: با محاسبه تمام مشترکین، متوسط مصرف برق در استان ۳۲۶ کیلووات در هر ماه است ضمن اینکه بیشترین مصرف در استان، مربوط به شهرستان ارومیه و سپس شهرهای شمالی استان و کمترین مصرف مربوط به چالدران و تکاب است.
وی اضافه کرد: تعداد مشترکان برق استان در اواخر سال ۹۷ نسبت به سال قبل آن، ۲.۶ درصد افزایش یافته است و در میزان مصرف نیز بنا به اعلام وزارت نیرو، مصرف برق در کشور ۴.۹ درصد رشد داشته با این حال استان آذربایجان غربی ۱۶ درصد رشد داشته است.

فصل تابستان

حسن‌بکلو گفت: در فصل گرما، مصرف بیشتر در بخش خانگی افزایش پیدا می کند و برای این منظور برای کاهش مصرف برنامه‌هایی تدارک دیده شده و با توجه اینکه استان منطقه غیر گرمسیری است، ۳۰۰ کیلووات برای هر ماه مصرف استاندارد هر مشترک در نظرگرفته شده.
وی ادامه‌داد: اگر مشترکان از میزان مصرف استاندارد بالاتر بروند به عنوان مشترک پرمصرف شناخته می شود و اگر مشترک نسبت به سال گذشته از این میزان مصرف کاهش داشته باشد، تشویق خواهدشد و مشترک به ازای هر کیلووات ۵۲۴ ریال پاداش دریافت خواهدشد.

برق

تغییر ساعات کاری ادارات و ارگان‌های دولتی

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی بیان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده در سال گذشته، بحث تغییر ساعت ادارات و دستگاه‌های دولتی تغییری در کاهش مقدار مصرف انرژی ندارد بلکه با توجه به اینکه پیک مصرف برق در کشور از ساعت ۱۲ تا ۱۶ خواهد بود، کاهش یک ساعتی  کار بخش دولتی می‌تواند یک ساعت مصرف ساعت پیک کاهش خواهدیافت بطوریکه باری به میزان برق مصرفی یک شهر همچون اشنویه از سوی شبکه در زمان پیک برداشته خواهدشد ضمن اینکه سعی شده دستگاه‌های دولتی در زمان پیک مصرف خود را طریق ژنراتورها تامین کنند.

فرهنگ‌سازی

حسن‌بکلو اظهار کرد: مردم همیشه ما را در همراهی برای کاهش مصرف و شرایط سخت در زمان پیک داشته اند و اصحاب رسانه و صداوسیما نیز بر روی فرهنگ‌سازی و تشویق مردم به کم مصرف کردن تلاش می‌کنند.
وی افزود: از زمان آغاز این اعمال، نتیجه قابل قبولی را کسب کرده‌ایم و ما همچنان از مردم و اصحاب رسانه دعوت به همکاری می کنیم.

استفاده کنندگان غیرمجاز

وی خاطر نشان کرد: با توجه به رشد حاشیه نشینی و منع شدن ارائه خدمات برق بر طبق قانون مصوب، شاهد استفاده غیرمجاز از برق هستیم با این حال با همکاری‌هایی که سوی نیروی انتظامی، ضابطین قضایی و اکیپ‌های گشت‌زنی سعی شده با برخورد مناسب و با ارائه برق موقت تا تصمیم نهایی این رویه کاهش یابد.

حذف قبوض کاغذی

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی افزود: سالیانه نزدیک ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن کاغذ برای ارائه قبوض کاغذی مصرف می شده که برای احترام به طبیعت و استفاده از خدمات غیرحضوری، شماره تلفن همراه نزدیک به ۷۰ درصد مشترکان دریافت و ثبت شده و برنامه های ما تغییر قبوض کاغذی به تلفن همراه یا تلفن ثابت است که راهکارهایی را مدنظر داریم .
وی اضافه کرد: با این اتفاق شاهد کاهش هزینه‌ها یا الکترونیکی شدن هزینه مصرف برق و کمک به اقتصاد کشور شود.

خدمات غیرحضوری و الکترونیک

حسن‌بکلو گفت: بیشتر خدمات شرکت توزیع برق بصورت الکترونیکی برای کمک به مردم و تسریع در انجام کارها انجام می شود و در حال حاضر تعداد خدمات الکترونیکی شده به ۲۸ خدمت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه مشترکان با استفاده از روش‌های الکترونیکی دیگر نیاز به مراجعه به شرکت توزیع برق ندارند گفت: صرفه‌جویی در وقت هموطنان و کاهش هزینه برق از مزایای الکترونیکی شدن خدمات است و با توجه به استقبال خوب مردم از آنان تشکر و قدردانی می کنم.
وی بیان کرد: تمام ماموران موظف هستند هنگام تحویل قبض، شماره مشترک را نیز دریافت و ثبت کنند.

افزایش قیمت برق

حسن‌بکلو اظهار کرد: افزایش قیمت برق در ابتدای سال ۷ درصد بود و دیگر افزایشی نخواهیم داشت با این حال طرح های تشویقی برای مشترکین کم مصرف و پر مصرف خواهیم داشت.

انرژی‌های تجدیدپذیر

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی گفت: با سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نو، ۱۷ مجوز نیروگاه خورشیدی با ۷۴.۵ مگاوات صادر شده که ۵ نیروگاه با ظرفیت ۴۶ مگاوات در حال احداث است.
وی همچنین با اشاره به تدوین طرح‌هایی برای مشترکین خانگی برای احداث نیروگاه خورشیدی بر روی پشت‌بام‌هایشان گفت:  شرکت توزیع برق، انرژی مازاد مشترکان احداث کننده نیروگاه خورشیدی خانگی را خریداری کند. و بر این اساس هر کیلووات برق تولیدی خانگی با قیمت ۹۰۰ تومان خریداری می شود در حالی که هم‌اکنون میانگین تعرفه‌های برق دریافتی از مشترکین با احتساب تمام عوارض‌ها و ... ۹۰ تومان است.
وی اضافه کرد: شاهد استقبال خوبی در استان آذربایجان‌غربی برای احداث نیروگاه برق خورشیدی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی در سخن پایانی خود از مردم درخواست کرد بخصوص در ساعات پیک مصرف طی ۶۰ روز گرم سال همکاری لازم برای جلوگیری از خاموشی داشته باشند تا تمام هموطنان به این نعمت دسترسی داشته باشند و در این راستا می‌توانند زمان مصرف خود را به ساعت غیر پیک انتقال دهند.

وی اضافه کرد: تمام تلاش وزارت نیرو و شرکت توزیع برق استان برای گذر از زمان گرم سال و نداشتن خاموشی هستیم مگر آنکه درصورت مصرف مازاد بر تولید، اجبارا برنامه مدیریت زمان مصرف را اجرا کنیم.

46

کد خبر 1272645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =