۲۰ هزار هکتار از اراضی ملی در آذربایجان شرقی دچار حریق شد

ایرنا نوشت: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی نسبت به برخورد قانونی با آتش سوزی‌های عمدی از سوی افراد هشدار داد و گفت: مطابق آمار در چندسال اخیر تعداد ۵۰۸ فقره آتش سوزی در استان اتفاق افتاده است که حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی ملی در این آتش سوزی ها طعمه حریق شده است.

داور نامدار در جلسه مشترک شورای هماهنگی مدیریت بحران منطقه ارسباران که با موضوع پیشگیری و مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در شهرستان خداافرین برگزار شد، بر اهمیت پیشگیری از آتش سوزی مناطق جنگلی به دلیل گونه‌های نادر گیاهی و جانوری تاکید کرد و گفت: سرانه جنگل‌ها در ایران نسبت به دنیا و در آذربایجان شرقی نسبت به کشور کمتراست بنابراین محدودیت این منابع ارزش حفاظتی آن را بیشتر می‌کند.

وی افزود: سالانه آتش سوزی‌های متعدد در جنگل‌های ارسباران اتفاق می‌افتد که بر اساس بررسی‌های انجام شده عامل انسانی دلیل اصلی آن بویژه در ایام تعطیلات و روزهای پایانی هفته است.

وی با بیان اینکه باید گروه های مردمی تشکیل و جهت همکاری با یگان حفاظتی تلاش کنند، گفت: تمام لوازم و تجهیزات مورد نیاز تهیه و دراختیار این گروه‌ها قرار می‌گیرد.

نامدار شهرستان های مرند، ورزقان و خداآفرین را از نظر وقوع حریق جزو شهرستان های مستعد استان نام برد و افزود: در سه ماهه نخست امسال با آتش سوزی‌های اتفاق افتاده در خداآفرین بیش از یکصد هکتار از اراضی و مراتع این شهرستان در آتش سوخت.

مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: آمارهای سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال های قبل افزایش آتش سوزی مراتع را نشان می‌دهد که این مسئله نگران کننده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه مدیریت بحران استان با هدف ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی مدیران و مسئولان کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کند، گفت: اساسی‌ترین و مهمترین مرحله مدیریت بحران پیشگیری و پیش بینی است که اعضای ستاد باید به آن توجه کنند.

محمدباقر هنربر گفت: جنگل‌ها و مراتع در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و گردشگری تأثیر زیادی دارد و به عنوان سرمایه ملی و یک امانت باید به دست آیندگان برسد.

وی شناسایی نقاط بحرانی به منظور مدیریت بهتر در زمان وقوع بحران را خواستار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری با اعلام اینکه کشور ایران و استان آذربایجانشرقی حادثه خیز است بر استقرار دیده بان جهت نظارت بر نقاط بحرانی، نصب تابلوهای هشداردهنده در حاشیه جاده‌ها و مناطق گردشگری، توزیع بروشورها، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها برای اطلاع رسانی دقیق و موثق، استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد، بسیج، ارتش، امامان جمعه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و فعال کردن گشت‌های حفاظتی تاکید کرد.

فرماندار خداآفرین هم با تاکید بر پیشگیری از وقوع آتش سوزی و نیز مقابله و مهار به موقع آتش مراتع گفت: به منظور جلوگیری از گسترش و کاهش خسارات ناشی باید در سریعترین زمان با حضور به موقع نیروها نسبت به خاموش کردن حریق اقدام شود.

علی امیری راد گفت: در سه ماهه نخست امسال ۸ مورد آتش سوزی مراتع و پوشش در این شهرستان اتفاق افتاده که با تلاش اعضای ستاد بحران در کمترین زمان خاموش شده است.

وی بر ضرورت مشارکت مردم در مقابله با آتش تاکید کرد و گفت: به منظور استفاده از ظرفیت نیروهای بومی و دهیاران و شوراهای اسلامی ۶۰ نفر به عنوان همیار طبیعت دوره دیده اند و به زودی کارت همیار افتخاری برایشان صادر می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران خداآفرین بعد مسافت، پراکندگی روستاهای شهرستان، جنگلی و صعب العبور بودن مناطق، نامناسب بودن پوشش تلفن همراه، نبود بی سیم امدادی را از جمله مشکلات موجود در این شهرستان برای مدیریت بحران برشمرد.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده جنگل‌های ارسباران در این شهرستان واقع شده است براهمیت حفاظت از این جنگل‌ها بویژه در پیشگیری و مقابله با آتش سوزی تاکید کرد.

امروز همچنین با حضور مسئولان استانی وشهرستان های خدا آفرین، کلیبر، اهر، ورزقان، جلفا و هوراند در محدوده روستای کریشان خدا آفرین مانور عملیاتی و میدانی اطفای حریق با هدف ارزیابی توانمندی نیروها و امکانات برگزار شد.

46

کد خبر 1272647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =