قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران چقدر گران شد؟/ ارزان‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید

طبق آمارهای وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی یکسال گذشته بیش از ۱۰۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، آمار وضعیت بازار مسکن تهران در خردادماه امسال را منتشر کرد.

بر اساس گزارش‌های این دفتر متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته، ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده که نسبت به خرداد سال ۹۷ که این شاخص ۶میلیون و ۴۹۰ هزار تومان بوده، رشد ۱۰۶.۸ درصدی داشته است.

مقایسه متوسط رشد قیمت در خردادماه نسبت به فروردین سال جاری (۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان) معادل ۱۷.۶ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه نسبت معادل ۵.۶ درصد است. بنابراین، شتاب رشد قیمت مسکن در ماه پایانی بهار نسبت به ماه قبل کند شده است.

بر اساس این گزارش، تعداد معاملات مسکن در خردادماه سال جاری ۶۱۲۷ فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال گذشته (خرداد ۹۷) که ۱۵۲۰۹ فقره معامله بوده، ۵۹.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

طبق آمارهای ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی رشد قیمت مسکن در خردادماه سرعت کمتری داشته اما تعداد معاملات نیز تقریبا به نصف کاهش یافته است. در اردیبهشت ماه امسال ۱۲۳۱۷  فقره معامله به ثبت رسید اما در خردادماه تعداد معاملات به ۵۳۸۷ معامله کاهش پیدا کرده است. در مقایسه تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین و اردیبهشت  افزایش ۷۵.۴ درصدی تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین (۳ هزار و ۴۹۳) و کاهش ۵۶.۲ درصدی در خرداد نسبت به اردیبهشت را نشان می دهد.

بیشترین تعداد معاملات: در منطقه ۵
طبق گزارش این دفتر در خردادماه با وجود کاهش حدود ۵۰ درصدی معاملات در منطقه ۵ تعداد معاملات  مکسن  ۸۴۵ فقره بود این آمار نشان می دهد منطقه ۵ مانند سال گذشته رکورد بیشترین تعداد معاملات در فصل بهار را به خود اختصاص داد. تعداد معاملات در این منطقه در فروردین ماه امسال ۵۳۸ فقره و اردیبهشت ماه ۱۹۱۲ فقره بوده است.

کمترین تعداد معاملات: منطقه ۱۹ و ۹
در اردیبهشت و خرداد منطقه ۱۹ به ترتیب با ۸۱ و ۴۵ معامله کمترین تعداد معاملات را دارد اما در فروردین ماه منطقه ۹ با ۳۸ معامله کمترین تعداد معاملات در این فصل را ثبت کرده است.

بیشترین افزایش قیمت: منطقه ۱
طی ماه گذشته امسال منطقه یک رکورددار بیشترین افزایش قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان شد. این در حالی است که طی فروردین و اردیبهشت هم بیشترین متوسط قیمت به منطقه یک تهران تعلق گرفت. متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در این منطقه در فروردین ۲۴.۵ میلیون تومان، در اردیبهشت ماه ۲۶.۳ میلیون تومان و در خردادماه ۲۷.۵ میلیون تومان است.

کم‌ترین افزایش قیمت: منطقه ۱۸
در نقطه مقابل بیشترین قیمت باید منطقه۱۸ را رکورددار کمترین قیمت ثبت شده برای هر متر مربع آپارتمان مسکونی دانست. در منطقه ۱۸ در فروردین ماه معادل ۴.۷ میلیون، اردیبهشت ماه ۵.۸ میلیون و در خردادماه ۵.۹ میلیون تومان را نشان می‌دهد.

فاصله متوسط قیمت در گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران
بررسی قیمت متوسط مسکن شهر تهران طی خردادماه نشان می‌دهد در منطقه یک قیمت هر متر مربع آپارتمان ۱۴ میلیون تومان بیشتر از متوسط قیمت کل است و متوسط قیمت در منطقه ۱۸ به عنوان ارزان‌ترین منطقه ۴.۵ میلیون تومان کمتر از متوسط قیمت کل شهر تهران است.

متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲۲ در فصل بهار نزدیک به متوسط قیمت کل است. متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در فروردین در منطقه ۲۲ برابر ۱۱.۸ میلیون و متوسط قیمت کل ۱۱.۴ میلیون تومان است. در اردیبهشت ماه قیمت در منطقه ۲۲ معادل ۱۲.۷ میلیون و متوسط کل نیز ۱۲.۷ میلیون تومان به ثبت رسیده است. همچنین قیمت مسکن در خرداد ماه در منطقه ۲۲ معادل ۱۳.۴ میلیون تومان است که متوسط قیمت کل نیز عدد ۱۳.۴ میلیون تومان را نشان می‌دهد.

تفاوت کم‌ترین و بیشترین تعداد معاملات
در خردادماه بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ انجام شده است و تعداد معاملات ۸۴۵ مورد است، در منطقه ۱۹ نیز کمترین معامله یعنی ۴۵ معامله صورت گرفته است بنابراین تفاوت بیشترین و کمترین تعداد معاملات ۸۰۰ معامله است.

کاهش ۳۷ درصدی معاملات در بهار ۹۸ 
بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بهار امسال مجموعاً ۱۹ هزار و ۴۲۰ معامله مسکن در شهر تهران انجام شد که در مقایسه با بهار سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته است.میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در بهار امسال به ۱۲ میلیون و ۵۰۶ هزار تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل معادل ۱۰۷ درصد افزایش یافته است.

226۲۳۱

کد خبر 1274046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • US ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
    1 0
    علی برکت