خاطر«سلطان» مکدر نشود!

با پدیده جدیدی مواجه هستیم، صاف به دوربین خیره می‌شویم و بی‌هیچ گرفتگی زبانی و کلامی از خصوصی‌ترین مسایل صحبت می‌کنیم.

مستوره برادران‌نصیری: اگر ویدئوی مهدی هاشمی را بدون صدا گوش دهید،‌ احتمالا حدس‌تان این خواهد بود که او درباره یک موضوع روز،‌یک اتفاق هنری و نظیر آن در حال صحبت است و آخر صحبت‌هایش را هم با خنده تمام می‌کند.به همین سادگی! اما نه،‌او صاف به دوربین نگاه می‌کند، به ویدئویی که حالا با تایید او می‌دانیم همسر دومش چند ساعت قبل به قول او در«فضای مجازی» منتشر شده، اشاره می‌کند، از بقیه طلب‌کار است که چرا به این موضوعات زرد در این فضا می‌پردازند و در نهایت با کمال خونسردی ازدواج دومش را تایید می‌کند.

محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران که حالا در زندان منتظر رسیدن ۱۰ تیر و روز دادگاهش به جرم قتل همسر دوم است نیز نه از ازدواج دومش ابایی داشت و نه حتی وقتی در برابر دوربین صدا و سیما قرار گرفت، از بیان جزئیات قتل او به لکنت افتاد. اگر آن ویدئو را هم بی‌صدا گوش دهید،‌تصور می‌کنید فیلمی از آرشیو تلویزیون است که شهردار تهران درباره محدوده جدید طرح ترافیک یا با ارفاق در مورد بدهی‌های شهرداری و کسری بودجه آن سخن می‌گوید.

عبدالرضا داوری، مشاور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، هم شبی که همسرش زیر یکی از توئیت‌هایش درباره رابطه او و یک «پرستو» افشاگری کرد، ‌یک جوری که انگار آب توی دلش تکان نخورده،‌گفت که موضوع قدیمی است و از سال پیش قصد جدایی از همسرش را دارد.

همه این اتفاقات در یک ماه گذشته رخ داده،‌از هفت خرداد تا هفت ماه تیر،‌ ما از چه زمانی این مدلی شده‌ایم؟ چه کسی به ما یاد داده از چیزهایی که در فرهنگ ما تابو بوده یا دست‌کم متعلق به خلوت و فضای خصوصی‌مان است،‌ ان‌قدر راحت صحبت کنیم؟ ما حیا را قورت داده‌ایم؟ آیا پیش از این کمی خجالتی‌تر نبودیم؟

شبکه‌های مجازی علیه مخفی کاری!
ازدواج دوم از نظر شرعی با شرط و شروطی بلامانع است،‌به قانون هم که مراجعه کنیم،‌با درنظر گرفتن همان شرایط، قانونی محسوب می‌شود و اگر بدون رعایت اصولی از جمله اجازه همسر اول اتفاق نیفتد، مجازات‌هایی دارد، با این حال از قدیم تا امروز در فرهنگ و عرف ما جایی ندارد و معمولا مخفی می‌ماند.

مصطفی مهرآیین، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشوربه همین موضوع اشاره می‌کند و تعدد زوجات را امری ناپسند می‌شمارد و به خبرآنلاین می‌گوید: در جهان امروز امکان شهرنشینی امکان مخفی‌کاری را فراهم کرده است، زندگی آدم‌ها لابه‌لای همین آپارتمان‌ها و کوچه پس‌کوچه‌ها امکان عشق رومانیک و مخفی را به ما داده است اما رسانه و به تعبیری شبکه‌های اجتماعی علیه این مخفی‌کاری برخاسته‌اند.

او با اشاره به مورد مهدی هاشمی به ایجاد یک تعادل اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: مرد پنهان‌کاری می‌کند، زن که مدعی‌ست خیلی‌ها از او سوال کرده‌اند و تحت فشار بوده حالا از طریق فضای مجازی آشکارسازی می‌کند و مرد هم می‌آید و به فشارها پاسخ می‌دهد و آن مخفی‌کاری و این آشکارسازی در همین فضا به کی تعادل می‌رسد.

در جهان امروز امکان شهرنشینی امکان مخفی‌کاری را فراهم کرده است، زندگی آدم‌ها لابه‌لای همین آپارتمان‌ها و کوچه پس‌کوچه‌ها امکان عشق رومانیک و مخفی را به ما داده است اما رسانه و به تعبیری شبکه‌های اجتماعی علیه این مخفی‌کاری برخاسته‌اند.

این جامعه‌شناس این اتفاقات را این‌گونه تحلیل می‌کند: آدم‌هایی که بخاطر ثروت و یا شهرت امکان بروز دارند،‌ به دنبال نمایش آن هستند، این نمایش در فضای مجازی از پوشاک و خودرو و منزل شروع می‌شود و حتی به بیان‌گری جنسی آن هم می‌رسد و می‌بینیم که این افراد به وضوح از روابط شخصی خود حرف می‌زنند.

ناخودآگاه مدیریت نشده یا کشف لکانی؟
مصطفی مهرآیین برای تحلیل موضوعات اخیر به نکاتی روان‌شناختی اشاره می‌کند، به بحث ناخودآگاه که کشف فروید بوده و اینکه انسان‌ها مسایل سرکوب‌شده‌ای دارند که همه زندگی ممکن است آنها را با خودشان حمل کنند چون می‌خواهند آنها را تحت کنترل خودشان داشته باشند اما با فروپاشی نظام اخلاقی و اجتماعی که اتفاق افتاده این ویژگی مهم کنترل ناخودآگاه از سوی آنها اتفاق نمی‌افتد و ناخودآگاه کاملا در حال جولان دادن است.

او به کشف ژاک لکان، روانکاو فرانسوی اشاره می‌کند و می‌گوید: ناخودآگاه بعد روانی ندارد بلکه بعد زبانی پیدا می‌کند.درواقع میل ما بازیچه زبان می‌شود. این میل مدام درحال تغییر است اما در هرشکل می‌خواهد بروز کند.

این جامعه‌شناس به پدیده «پاساژگردی» اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: ببینید این میلی که در افراد برای گشتن در مراکز خرید و به اصلاح پاساژگردی وجود دارد، در همین مسایل هم وجود دارد. یعنی میلی وجود دارد تا ویترینی ساخته و دامی پهن می‌شود و بقیه به این فضا نزدیک شوند چیزی که به وفور در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

او به شهوت بدون سقف برای میل به ویترین‌سازی اشاره می‌کند و می‌گوید: این میل هر روز به یک شکل به نمایش می‌آید، یک روز در خودرو و جواهرات، یک روز در بدن سازی یا عمل‌های زیبایی، و حتی به روابط شخصی و بیان‌گری جنسی هم می‌رسد.

ویژگی مشترک همسران اول: حق طلاق ندارند
از بحث شبکه‌های مجازی که بگذریم به قانون می‌رسیم، قوانینی که تعدد زوجات را رسمی می‌داند.موضوعی که سیامک زندرضوی، جامعه شناس به آن اشاره دارد و می‌گوید: خانم هایی که به عنوان همسر دوم وارد می‌شوند، درچه بستر اجتماعی عمل می کنند؟همان طور که مردان از وجه غالب و قدرتمند پدرسالاری تاریخی سود می‌برند و "حق به جانب "ظاهر می‌شوند همسران دوم از وجه در حال ضعیف شدن پدر سالاری در چند دهه اخیر بهره می‌برند وآنان هم " حق به جانب" ظاهر می شود.

به گفته او قدرت پدرسالاری کهن، زمانی تشدید می‌شود که نظام سیاسی و حاکمیتی ایدئولوژیک ،هر صبح تا شام اعلام می‌کند که شکل و قالب خانواده فعلی یعنی «خانواده هسته‌ای پدر مادر فرزندان» مقدس است همیشه بوده و در آینده هم خواهد بود . از طرف دیگر طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی نکوهش می شود .همزمان طلاق عاطفی به رسمیت شناخته نمی‌شود و فضایی ایجاد  نمی‌شود که محافل رسمی وبه شکل عمومی ، جامعه از ابعاد آن آگاه شود.

زندرضوی ادامه می‌دهد: در نتیجه همسران  اول نجفی و هاشمی احتمالاً با وجود آن که عمیقاً طلاق عاطفی را تجربه کرده و از ازدواج دوم هم بی‌خبر نبوده‌اند در مواجهه با حاکمیت مقدس سازو جامعه پرسشگر ابتدا سکوت، بعد انکار و در نهایت تسلیم می‌شوند ویژگی مشترک آنان احتمالاً دراین سه نکته کلیدی است:هر دو حق طلاق ندارند .

۴۷۴۷

کد خبر 1274749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • CZ ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  88 1
  بله متاسفانه مکدر نمیشه
 • اسموکی IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  93 1
  روزهای آینده شاهد اموارد دیگری هم خواهیم بود .احتمالا. درصد زیادی از بر و بچ ، موارد این چنینی دارن
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  61 2
  بهتر بود این خودافشاگری مسائل خصوصی( که فقط منحصر به بازیگرا نیست و به وفور در جامعه داره دیده میشه) از بعد روانشناسانه بیشتر بررسی میشد. نکته دیگر هم که بد نیست لحاظ بشه و از لحاظ روانشناسی و زندگی اجتماعی بررسی بشه احتمال قصد انتقام گیری توسط مهدی هاشمی از همسرش گلاب آدینه به علت خاصی است ( که با این وضعیت اعلام خبر و تاییدیه توسط مهدی هاشمی اصلا دور از ذهن نیست) که نهادینه شدن این رویه در زندگی زوجین ایرانی و حل مشکل در بیرون از محیط خانواده میتونه خطرناک و به شدت برای اتمسفر جامعه ما سمی باشه
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  186 5
  به نظرمن نامردی را در حق همسر اول که فرزند ازش دارد تمام کرده حالا هرکسی میخواهدباشد.
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  93 3
  تاسف داره
 • هیچکس IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  203 2
  بابا این جامعه مریضه. مردم و مسیولین کلا آشغال رو میریزن زیر فرش
 • منصور IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  این اتفاق که مردان بدون خجالت از ازدواج دوم صحبت میکنند بسیار اتفاق خجسته ایه. تعدد زوجات (با رعایت شروط از جمله عدالت بین زوجات و...) حق مرده همونطور که مهریه حق زنه. و کسی حق نداره مرد رو از حقوقش محروم بدونه. قبح صیغه و ازدواج موقت هم باید شکسته بشه تا پسرانی که بدلایل مختلف امکان ازدواج ندارن به روابط نامشروع کشیده نشن... همون دینی که مهریه رو حق زن دونسته که خانم ها هم اینقدر روش مانور میدن تعدد زوجات با رعایت عدالت و... رو هم حق آقایون دونسته... والسلام
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
   79 10
   چرا خجسته است؟
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
   109 7
   یعنی اگر کسی مهریه رو پایین درنظر بگیره شوهرش نمیره زن دوم بگیره؟
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   0 0
   جناب حق طلب! تو قران گفته شده؛ اگر روزه برای سلامتی تان مضر است، نگیرید! اگر آب برایتان ضرر دارد، وضو نگیرید! اگر نمی توانید بین همسرانتان عدالت و مساوات برقرار کنید، زن دوم نگیرید! چطور است که برای روزه و وضو نگرفتن دنبال دلیل علمی و شرعی میگردید که انجام ندهید ولی برای همسر دوم هیچ مشکلی نمی بینید؟؟؟؟؟
 • CZ ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  خانم نویسنده حالا یکی پیدا شده در کمال شهامت و با احترام میاد می گه سرتون به کار خودتون باشه شما ازش انتقاد می کنید حالا مستقیم نه غیر مستقیم شما به جای ان ارجیف به موضع های مهم تری برسید مثل فساد اقا زاده ها
  • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
   92 6
   فساد اخلاقی اهمیتش کمتر از فساد مالیه؟؟؟؟
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
   3 0
   عزیزم ما سرمون به کار خودمون بود. خانم صادقی که من تا حالا نمیشناختمش یهویی اومد تو فضای مجازی ادعا کرد که تحت فشار اطرافیان داره اعتراف میکنه. و انگار که تونسته جایزه نوبل بگیره با افتخار از اینکه همسر دوم یه مرد معروف در اواخر میانسالی شده حرف میزنه از اون طرف آقا میاد میگه سرتون به کار خودتون باشه . خب چرا خودتو در حد خبر زرد میدونی و اصلا چرا قبل از خانم گلاب ما باید بفهمیم.
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  28 3
  خیلی متن ملموسی نبود مخصوصا قسمت انتهایی متن.
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
   15 3
   موافقم باید بیشتر باز میشد
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  37 2
  زیاد اهمیتی نداره که خود افراد زندگی خودشون رو در رسانه های شیشه ای به نمایش میگذارند و کنجکاوی مردم رو برانگیخته می کنند. کلا مردم ما مردمی بیکار و دنبال سوژه است که سوژه رو بزرگ و پیگیری کنه.. مردم ما بجای اینکه دنبال مسائل راهبردی و اثربخش در زندگیشون باشند دنبال کشف رنگ دمکنی قابلمه همسایه هستند..
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  تعدد زوجین باید ممنوع شود
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  14 75
  این موضوع ربطی به تعدد زوجات نداشت، مگه همه میرن چندتا زن میگیرن ایراد از شخصه نه قانون
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  29 50
  با توجه به انحرافاتی که در زنان هم بوفور دیده شده و بسیاری مردان هم به خاطر از هم نپاشیدن ارکان ظاهری خانواده حق اعتراض از بسیاری مردان گرفته شده ناچارا بی پروا شده اند و ....
 • نویسنده IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  زن سالاری و فمنیسم در این یادداشت موج می زند. متاسفانه در دوران جاهلیت مدرن به سر می بریم. جامعه به گونه ای شده است که اگر کسی کوچک ترین انتقادی از رفتار خانم ها بکند متهم به بی توجهی به حقوق زنان می شود.
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
   98 27
   صبح تا شب دارن از زنان انتقاد میکنند
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
  68 5
  با خانم آدینه هم گفتگو کنید
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  1 0
  همسر عقدي دوم يا صيغه، وقتي مخفيانه و پنهان از همسر اول صورت مي گيرد، خيانت محسوب مي شود هر چند مسايل شرعي اش رعايت شده باشد.
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
  0 0
  چطوره حق طلاق را بدیم به خانمها . مهریه را بدیم به آقایان ؟