سرعت پیشرفت بیماری ایدز با وجودی که میزان ویروس ایدز در مردان و زنان به یک اندازه است در میان زنان بسیار سریع‌تر از مردان است.

بر اساس تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام شده است مشخص شد زنان به طور طبیعی در برابر ویروس ایدز از مردان ضعیف‌تر هستند.

در این بررسی‌ها مشخص شد سرعت پیشرفت بیماری ایدز با وجودی که میزان ویروس ایدز در مردان و زنان به یک اندازه است در میان زنان بسیار سریع‌تر از مردان است.

حال دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که مولکول‌های موجود در بدن زنان نسبت به ویروس ایدز به شیوه متفاوتی عمل می‌کنند.

این مطالعات ممکن است دانشمندان را یاری کند تا روش‌های جدیدی را برای درمان بیماری ایدز پیدا کنند و سرعت رشد این بیماری را در بدن کندتر کنند. همچنین ممکن است بتوان داروهای طبیعی برای درمان بیماران ایدزی تولید کرد.

بیمارستانی در ماساچوست تحقیقی را انجام داده است که نشان داده است سیستم ایمنی بدن در زنان به طور متفاوتی نسبت به مردان عمل می‌کند و همین موضوع می‌تواند دلیل رشد سریع‌تر ویروس ایدز در زنان را توضیح دهد.

دانشمندان سلول‌های خاصی در بدن را به نام plasmacytoid dendritic یا pDC بررسی کردند که جزء اولین سلول‌هایی هستند که ویروس ایدز را در بدن تشخیص داده و به مبارزه با آن می‌پردازند.

تحقیقات نشان داد این در زنان تعداد بیشتری از این سلول‌ها در مقابله با ویروس ایدز نسبت به مردان فعال می‌شود. دانشمندان همچنین تصمیم دارند در مطالعات آینده خود میزان تأثیر هورمون‌های زنانه را نیز در مورد بیماری ایدز بررسی کنند.

دانشمندان دریافتند که سلول‌های pDC در زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند فعالیتی مشابه فعالیت مردان دارند.

اما در مورد زنانی که در سنین جوانی و میانسالی به سر می‌برند در هنگام ابتلا به ویروس ایدز تعداد بیشتری از سلول‌های pDC فعال می‌شوند که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از تأثیر هورمون‌ها در این بیماری باشد.

محقق ارشد این مطالعه دکتر مارکوس آلتفلد گفت: در حالی که فعال شدن تعداد بیشتری از سلول‌های ایمنی ممکن است در مراحل اولیه بروز بیماری مفید به نظر بیاید اما در نهایت این عامل باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و رشد سریع‌تر ویروس ایدز می‌شود.

به این ترتیب می‌توان با کمک داروهایی که این روش را اصلاح می‌کند به زنان در مبارزه با بیماری ایدز کمک کرد.

دکتر جو رابینسون در این باره گفت: این تحقیق بسیار برای ما جالب بود و دلایل رشد سریع‌تر بیماری ایدز در زنان را برای ما روشن کرد.

دسترسی به داروهای مؤثر برای مبارزه با بیماری ایدز مهم‌ترین فاکتور در پیشگیری از بیماری ایدز در انسان‌‌هاست.

متأسفانه زنان قربانیان اصلی بیماری ایدز در بسیاری از کشورهای فقیر آفریقایی هستند که مهم‌ترین دلیل آن نیز عدم دسترسی آن‌ها به داروهای مناسب است.

BBC /13 جولای

 

کد خبر 12766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =