نکوداشت محمد تهامی‌نژاد و ابراهیم مختاری در شب کارگردانان سینمای مستند

نخستین آیین شب کارگردانان سینمای مستند با نکوداشت استاد محمد تهامی‌نژاد و ابراهیم مختاری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هیات مدیره انجمن صنفیِ کارگردانان سینمای مستند در راستای نکوداشت پیشکسوتان و پاسداشت جایگاه کارگردان در سینمای مستند، شب کارگردانان را برای نخستین ‌بار برگزار می‌کنند و اعضای انجمن در این شب گردهم می‌آیند تا نام کسانی را که بیش از یک سده تاریخ‌آفرین بودند و با آفرینش فیلم‌های به‌یادماندنی و فرهنگ‌ساز، رهاوردی ارزشمند را به سرزمینمان اهدا کرده‌اند را گرامی بدارند.

 هیات مدیره‌ انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند با این رویکرد که استادان تهامی‌نژاد و مختاری از پیشروان و بنیان‌گذاران انجمن بودند و اکنون استوار ماندنِ پایگاهی به نام انجمن، وامدار تلاش‌های این دو پیشکسوت بوده، تصمیم گرفتند نخستین دوره برگزاری آیین شب کارگردانان را با نکوداشت خالقِ مشروطیت تا سپنتا و چابک سواری که در جست و جوی زینتِ یک روز به خصوص بوده، آغاز کنند.

محمد تهامی‌نژاد مستندساز و پژوهشگر متولد سال ۱۳۲۱ در تهران و فارغ التحصیل رشته سینماست. وی از جوانی، کار پژوهش درباره سینمای ایران و مستندسازی را همزمان پیش برده است و مستندهای «مشروطیت تا سپنتا»،«یادی از دکتر فاطمی»، «‌دی ماه ۵۹ در بوشهر»، «‌شب میراب»، «مهاجران»، «‌بحران مسکن»،‌«قطع»، «رود و کاریز»، «از هامون تا هورالعظیم»، «بازگشت»، «استاد عبادی» را ساخته است. تهامی‌نژاد در فرهنگ نوشتاری سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

ابراهیم مختاری متولد ۱۳۲۶ در بابل  فارغ‌التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینما و دانشگاه پاریس است و از آثارش می‌توان به «زینت یک روز به‌خصوص»، «خاویار»، «اجاره‌نشینی»، «نان بلوچی»، «ملا خدیجه و بچه‌ها»، «مکرمه» «خاطرات و رویاها» و فیلم‌های سینمایی «زینت » و «برگ جان» اشاره کرد.

آیین شب کارگردانان سینمای مستند، اواخر تیرماه با حضور اعضای انجمن برگزار می‌شود.

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1276982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =