«روزگار قائم مقامی»؛ انتشار اسناد تاریخی از آیت‌الله منتظری

تبیین ارتباط آیت الله منتظری و منافقین و واکاوی اسناد تاریخی متعدد برای ارائه چهره حقیقی و جامع از «قائم مقام معزول» از جمله مطالبی است که در کتاب «روزگار قائم مقامی» به چشم می خورد.

خبرگزاری مهر نوشت: انقلاب اسلامی پیش از پیروزی حساسیت‌ها و چالش‌های خود را داشت. چالش‌هایی که بعد از پیروزی و هجوم نیروهای بیگانه و نفوذی‌های داخلی به نهال تازه سربرآورده نهضت چند برابر شد.
یکی از مسائل اساسی ابتدای انقلاب؛ بحث جانشینی آقای منتظری و عزل وی از این سمت بود که تا امروز بحثی تنش‌برانگیز و حساس تلقی می‌شود. در این میان روایت‌های پرهیاهو از جانب بیت آقای منتظری و نقل‌های جانبدارانه از زبان طرف‌داران او مطرح می‌شود و فهم حقیقت را دشوار می‌کند.

کتاب «روزگار قائم مقامی» امّا در میان روایت‌های مختلف با واکاوی اسناد تاریخی متعدد برای ارائه چهره حقیقی و جامع از «قائم مقام معزول» گام برداشته و او را در سه فصل معرفی نموده است: «فراز و فرود جایگاه حوزوی و سیاسی»، «ارتباط با سازمان منافقین» و «ارتباط با لیبرال‌ها».

نویسندگان این اثر در فصل اول، مخاطب را در ابتدای تاریخ انقلاب و در کنار مسؤولین وقت قرار می‌دهند و ضرورت مسئله جانشینی از نگاه آنان را بیان کرده؛ دو طیف از حامیان قائم مقامی آقای منتظری یعنی طیف دلسوزان انقلاب همچون سیداحمد خمینی و طیف اطرافیان آقای منتظری اعم از نهضت آزادی‌ها و لیبرال‌ها را معرفی می‌نمایند.

«روزگار قائم مقامی» در فصل دوم خود به ارتباط آقای منتظری و منافقین می‌پردازد و سیر تأمل‌برانگیز حرکت وی را تبیین می‌کند و خواننده در این فصل به صورت مقدماتی با تأسیس مجاهدین خلق، موضع منفی امام قدس سره نسبت به آنان و انقلاب فکری مجاهدین و ریشه اعتراضی که در آستانه انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری توسط احمد منتظری پخش می‌شود و خوراک تبلیغاتی رسانه‌های ضدانقلاب و البته خوراک تبلیغات انتخاباتی حسن روحانی را فراهم می‌نماید، آشنا می‌شود.

آن‌چه در «روزگار قائم مقامی» می‌خوانیم عبرت تاریخی جمهوری اسلامی است و اشاره دارد که نام آقای منتظری در اواخر سال‌های مبارزه با تلاش جمعی از دل‌سوزان انقلاب بر سر زبان‌ها افتاده اما در ادامه مشخص می‌شود که او این کشور و انقلاب اسلامی را به دست لیبرال‌ها و از کانال آن‌ها به منافقین می‌سپارد و از آن‌جا که امام عزیز چیزی جز رضای الهی و مصلحت ملت نمی‌دید مهر خاتمه قائم‌مقامی آقای منتظری را بر کارنامه آلوده وی زده است.

«روزگار قائم مقامی» اثری جامع و مستند از بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی که به تازگی وارد بازار نشر شده است.

/6262

کد خبر 1277022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =