۳۵ نفر
۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰

نجفی، داعش و دوستان اصلاح‌طلب

سیدعبدالجواد موسوی
نجفی، داعش و دوستان اصلاح‌طلب

درباره نجفی و اتفاقاتی که افتاد نه چیزی نوشته ام و نه دلم می خواهد چیزی بنویسم. سرنوشت است و هزار اتفاق پیش بینی نشده در آستین دارد. نه کسی را می توان مقصر دانست و نه سرزنش کرد.

سخن تمام و تمام سخن همان است که خواجه شیراز فرمود:
چون حسن عاقبت به رندی و زاهدی است
آن به که کار خود به عنایت رها کنیم
نه می توان به علم و فضل غره بود و نه به مال و جاه. چه بسا نیکنام و صاحب منصب که آخر و عاقبتی شوم یافت و چه بسا بدنام و عاصی و گردنکش که عاقبتی رشک انگیز در انتظارش بود:
به حسن عاقبت عاصی سزاتر بود از زاهد
شهادت برد آخر آبروی پارسایی را
عاقبت به خیری بهترین دعایی است که می توانیم در حق خود و دیگران کنیم.

بگذریم. موضوع این یادداشت قضاوت درباره آقای نجفی نیست بلکه ادبیاتی است که آقای نجفی در توجیه عمل خود به کار می برد. ادبیاتی که اگر کسی از جناح مقابل آقای نجفی آن را به کار می گرفت توسط دوستان هم جناحی آقای نجفی بی حیثیت می شد و دودمانش بر باد می رفت.

کافی بود اتهاماتی هم چون مهدورالدم و غیر مسلمان بودن خانم میترا استاد را فی المثل سعید جلیلی بر زبان می آورد تا روزنامه نگار و مترجم و جامعه شناس و متفلسف به صف شوند و فریاد برآورند: از دل این ادبیات خشونت آمیز است که طالبان و القاعده و داعش سر بر می آورند! و بعد هم شروع می کردند به همین بهانه فقه و فلسفه اسلامی و ادبیات کهن این سرزمین را شخم زدن و رطب و یابس به هم بافتن تا به من و تو ثابت کنند خشونت ورزی ریشه در غیر را به رسمیت نشناختن دارد و همین که شما دیگری را از دایره اسلام خارج بدانید و خون او را حلال یعنی بالذات قاتلید!

این همه سال مبانی لیبرالیزم و حقوق بشر و مدارا و تساهل و تسامح و کوفت و زهر و مار را با ترجمه و سخنرانی و مقاله و یادداشت به خورد من و تو دادند تا تهش بشود این؟ تا وقتی خودشان به هر علتی دست به قتل زدند ناگهان ردای اصلاح طلبی از دوش بیفکنند و در قامت فقیهان سنتی دم از مهدورالدم بزنند و مقتول را بیرون از دایره اسلام بدانند؟

عمل نجفی را به پای همه اصلاح طلبان و روشنفکران دینی نمی نویسم اما سکوت این دوستان را هم نمی توانم هضم کنم.چند روزی هم منتظر ماندم تا شاید صدایی بلند شود اما خبری نشد که نشد. و جز احمد زیدآبادی که اعتراض نرم و نازکی به این ماجرا داشت ندیدم هیچ کس دیگری حرفی در این باره بزند. اگر آن همه تلاش فرهنگی شما حتی نتواند اطرافیانتان را تحت تاثیر قرار دهد چطور توقع دارید سعید عسگر را دگرگون کند و از او آدمی دیگر بسازد؟ خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا بدانیم و بدانند صرف خوش لفظی کاری از پیش نتواند برد و علم اگر با عمل آمیخته نشود چیزی جز اشتغال به لفظ نخواهد بود و از دل بازی کلمات هرچه درآید اخلاق و مهر و معرفت بیرون نمی آید.

توضیح ضروری: برای آدم های سیاست زده و بیماری که هر سخنی را با گوش سیاست می شنوند و گمان می کنند نویسنده این یادداشت تعلق خاطری سیاسی به یکی از جناح های موجود در کشور دارد آرزوی شفای عاجل دارم.

1717

کد خبر 1279325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IN ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  11 2
  الهی خدا خیرتون بده اینا رو گفتین. شب شوهرم از سر کار اومد بهش میگم. مهمه
 • ث IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  2 20
  عقل ناقص من میگه دختر نجفی زده میترا استاد رو کشته و نجفی گردن گرفته. دختر بلد نبوده با کلت کار کنه گذاشته رو رگبار خالی کرده دستش لرزیده در و دیوار رو هم زده. خلاصه نجفی رفته قم حالا با کیا مشورت کرده و ... الله و اعلم ولی پیش خودش گفته منو که اعدام نمی کنن و با دیه و ی سری مسائل دیگه سرو تهش رو هم میاریم میره. خدا آخر و عاقبت همه ما رو ختم بخیر کنه
  • ب CA ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   4 0
   بله کلت را گذاشته رو رگبار...! خب، بعدش
 • شمس تبریزی IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  20 15
  برادر من، اینها به زنشان از طریقی که اسلام مشخص کرده محرم میشوند. موقعی هم که میمیرند با آب مخلوط به سدر و کافور غسل شان میدهند. اینکه مهدور الدم و چه و چه داعشی بودنه حقه بازی آقایونه. یا همه چیز یا هیچ چیز. اینها هم با خودشان بازی میکنند هم با ملت. نجفی درست گفت. در همان رساله عملیه که آداب غسل میت و نکاح را نوشته و آقایان هم بهش عمل میکنند، درباره احکام زنای همسر هم نوشته و نجفی هم حکمش را از همانجا درآورده. سوال این است که اگر رساله عملیه را قبول ندارید پس چرا به بقیه احکامش عمل میکنید. آقا این دندان را بکن و هم خودت را راحت کن و هم ما را. اینقدر بازی نکنید
  • ناشناس IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   0 1
   یک طوری گفتی«اینها» انگار خودت مسلمان نیستی.
 • جواد IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  15 4
  موافقم .
 • بهنام IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  19 4
  دمت گرم سید. حرفت حقه.
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  5 3
  نوشته اید: چون حسن عاقبت به رندی و زاهدی است آن به که کار خود به عنایت رها کنیم در حالی که اصل شعر حافظ چیز دیگری است: چون حٌسن عاقبت، نه به رندی و زاهدی است آن به که کار خود به عنایت رها کنند. معنای شعر کاملاً دگرگون شده است. لطفاً اصلاح فرمایید!
 • هموطن IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  18 1
  اگر آن همه تلاش فرهنگی شما حتی نتواند اطرافیانتان را تحت تاثیر قرار دهد چطور توقع دارید سعید عسگر را دگرگون کند و از او آدمی دیگر بسازد؟ دقیقا
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  15 5
  متاسفانه آقای نجفی نخبه ای بود که در داخل چرخ گوشت نظام ایدئولوژیک چرخ شد و شبیه شد به همه مسئولانی که مدام برای مردم فتوا صادر می کنند و اصولا کار اصلی خود را صدور فتوا تلقی می کنند. فردا ممکن است فلان مسئول دیگر هم برای خودش فتوایی صادر کند و امری را انجام دهد چون از نظر اینهایی که نظام را روی پایه سست مکتب بنا کردند و دین را حذف نمودند تا بگویند اسلام همینی است که من می گویم برای پیشبرد امور خود فقط به فتوا نیاز دارند.موضوع وحشتناک تر از این حرفهاست. این سخن آقای نجفی فقط قله کوه یخ است که از آب بیرون زده
  • بی نام IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
   3 0
   نجفی خودش چرخ گوشت بود. منتهی ما فکر میکردیم گوشت چرخ کردس. اما الان لو رفت با کشتن مهدورالدم
 • مهدی IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  14 3
  دمت گرم عالی بود
 • مجید IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  19 7
  دمت گرم سید دقیقا من هم توی این چند روز به همین موضوع مهدور الدم بودن فکر می کردم که چون طرف نجفی را تهدید به یک رابطه کرده مقتوله را مهدور الدم دونسته در حالیکه نجفی خودش به زنش خیانت کرده و با گردن افراشته و با غرور میاد میگه اون منو تهدید به رابطه با دیگران می کرد واقعا جای تاسف داره خون اون بیچاره و بیگناه داره تو کشاکش های سیاسی پایمال میشه
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  13 4
  مبانی لیبرالیزم و عباراتی همچون تسامح و تساهل همان نفرین دانشی است که به آن گرفتاریم .. ... این کلمات در ذات خود عقیم و مریض و ذلیل کننده بشریت است .
 • تنها کشوری که رییس جمهورش اپوزیسیونه IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  13 6
  عالی بود!
 • درود بر کیهان IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  13 10
  نگو این حرفا رو داداش. مثل میترا استاد میکشنتااااااااا
 • بی نام IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
  4 1
  از اینها وحشتناک تر عدم باور عده ای به قاتل بودن نجفیه.یعنی کبک در برف.نخبه بودن و.... رو علم کردن بگن نمیشه بابا هانیبال لکتر نابغه بود
 • NL ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  0 2
  در زمان انقلاب و در اوایل انقلاب بر روی درب و دیوار کلیساها و کنیسه ها شعار می نوشتید که اقلیت های دینی در پناه اسلام هستند ! هنوز هم در جاهایی این شعارها بر روی دیوارها وجود دارد و فریاد بر می آورد . بعد از 40 سال , هنوز هم به هم وطنان غیر مسلمان خودتان با این قوانین و با این حرفها توهین می کنید . یک هم وطن غیر مسلمان دلش به چه شما خوش باشد ؟ به احترامی که در جامعه و در حکومت دارد ؟ به اقتصاد شکوفا و دادن کار بدون تعصب به او ؟ به این قوانین تبعیضانه و غیر انسانی و غیر حقوق بشری ؟ همین واژه اقلیت و استفاده از آن از صد تا ناسزاهایی که قبلاً در اینران مصطلح بود مثل کافر و نجس و بی دین و کتاب تفریحی و کافر ذمی و گبر و ... , بدتر است . دست هر اقلیتی را می بوسم که اینهمه خفت و خواری را بر جان نخرید و علی رغم میل باطنی اش عطای ایران را بر لقایش بخشید و جلای وطن کرد . به دین مردم چکار دارید ؟ عقاید شخصی دیگران چه ربطی به شما دارد ؟ مگر مردم دنیا با شما اقلیت های منطقه ای در رابطه با داشتن دینتان کاری دارند ؟ شما که در جهان بعنوان اقلیت مسلمان شناخته می شوید , انداره ما تبعیض می بینید ؟
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  1 3
  آدمي كه درباره همه چيز مي نويسه چيزنويس هم نيست