۰ نفر
۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
هشدار نظامی چین به تایوان

ایسنا نوشت: وزارت دفاع چین امروز(یکشنبه) اعلام کرد، ارتش این کشور اخیرا در پی جدیدترین مورد از فروش سلاح از جانب آمریکا به تایوان، اقدام به برگزاری یک رزمایش هوایی و دریایی در سواحل جنوب شرق خود کرده است.

وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای مختصر و بدون اشاره به مکان و زمان دقیق رزمایش برگزار شده، صرفا اعلام کرد، ارتش چین "در روزهای اخیر" این رزمایش را اجرا کرده است.

در این بیانیه بدون ارائه توضیحات بیشتر تصریح شد: این مانورهای نظامی تدابیری روتین هستند که در راستای برنامه‌های سالانه ارتش به اجرا در آمدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سواحل جنوب شرق چین از حساس ترین مناطق برای این کشور با توجه به نزدیکی به تنگه تایوان محسوب می شوند. چین با وجود خودمختار بودن تایوان، همچنان این جزیره را یکی از استانهای خود تلقی می‌کند و همواره امکان توسل به زور برای بازپس‌گرفتن دوباره تایوان را رد نکرده است.

روز جمعه چین اعلام کرد، شرکتهای آمریکایی دخیل در توافق جدید ۲.۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات اعم از تانک، موشک و دیگر تجهیزات به تایوان را تحریم می‌کند چرا که این توافق به حاکمیت و امنیت ملی چین آسیب وارد کرده است.

چین این تحریمها را در زمان حضور تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان در نیویورک در مسیر سفرش به حوزه کارائیب اعلام کرد؛ سفری که باعث خشم پکن و تیره تر شدن هر چه بیشتر روابط میان آمریکا و چین شد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در بیانیه‌ای در روز یکشنبه به اظهارات تسای مینگ ین، معاون دبیر کل شورای امنیت ملی تایوان اشاره کرد که گفته است، تسای اینگ ون گفت‌وگویی تلفنی با نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در زمان حضورش در خاک آمریکا داشته است و با چند سناتور و نماینده کنگره آمریکا دیدار کرده است البته او اشاره ای به نام این نمایندگان کنگره نکرد.

در بیانیه مذکور تصریح شد، تسای اینگ ون گفته است، آمریکا و تایوان هر دو می‌توانند روابطی حتی نزدیکتر برقرار کنند و همچنین از آمریکا به خاطر "اهمیتی که برای موضوع امنیت در تنگه تایوان قائل است" و توافق اخیر برای فروش تسلیحات به تایوان تشکر کرده است.

310311

کد خبر 1279519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =