۰ نفر
۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
فیلم مستند شگفت‌انگیزی که اسکورسیزی ساخت

شگفتی‌های مستندی درباره باب دیلن که مارتین اسکورسیزی آن را ساخته است.

فیلم مستندی که اخیرا روی نت‌فلیکس قرار گرفته به نام Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese و همان‌طور که از اسمش پیداست درباره‌ی باب دیلن است و سازنده‌اش هم آقای اسکورسیزی، در یک کلام، فیلم شگفت‌انگیزی است.
شگفتی اول به راش‌هایی مربوط است که از یک تور موسیقی در سال ۱۹۷۵ به دست آمده و همان‌ها بهانه‌ی این شده که اسکورسیزی برای دومین بار، یک فیلم مستند درباره‌ی باب دیلن بسازد. این راش‌ها، تصویر غریبی از حال و هوای نیمه‌ی دهه‌ی ۱۹۷۰ می‌سازند. تصویر آدم‌های شوریده و یاغی آن سال‌ها بعد از گذشت چهار دهه، تکان‌دهنده است.

شگفتی دوم به مصاحبه‌های خوبی برمی‌گردد که در زمان معاصر با تعدادی از همان آدم‌ها از جمله باب دیلن انجام شده که به نکته‌های تازه‌ای اشاره می‌کنند و آن‌وقت اینها در پیوند با آن راش‌ها یک تابلوی جذاب از وضعیت جامعه، آدم‌ها، سیاست، روابط بین هنرمندان و کلیت فرهنگ آن ایام شکل داده است.

شگفتی سوم آدمی است به نام مارتین اسکورسیزی. این فیلم همان‌قدر که درباره‌ی شخصیت‌های جلوی دوربین است درباره‌ی خود او هم هست: تصورش را بکنید آدمی در ۷۷ سالگی آن‌قدر ذوق، انرژی و ایده دارد که از میان این راش‌ها به‌سرعت چنین فیلم جذابی بسازد، همه‌ی این آدم‌ها را مقابل دوربین بنشاند و این گفت‌وگوهای دقیق را ضبط کند، هم‌زمان فیلم داستانی تازه‌اش یعنی «مرد ایرلندی» را آماده‌ی نمایش کند، درگیر دو سریال تلویزیونی و دو پروژه‌ی سینمایی دیگر هم باشد، متولی تعدادی گردهمایی سینمایی، تصحیح فیلم‌های کلاسیک، سخنرانی در محافل آکادمیک سینما و ده جور کار دیگر هم بشود! کی قرار است بازنشسته شود استاد؟
 

*برگرفته از کانال تلگرامی نویسنده

۲۵۸۲۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1280857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =