بعد از گیت خیابان جام‌جم، کشوری دیگر است و قانون ایران اعتبار ندارد؟

در چند روز اخیر، اِعمال نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد که از چند سال قبل برای همه اداره‌ها و دستگاه‌های کشور اجرا می‌شود، موجب نگرانی مدیران صدا و سیما شده است. در حالی که این شیوه تخصیص بودجه‌، باعث شفافیت و کارآیی بیشتر می‌شود، معلوم نیست چرا به‌جای حرکت بر اساس آن، به بحث‌های حاشیه‌ای دامن زده شده است. آیا سازمان صدا و سیما، به پیروی نکردن از قانون، معتاد شده است؟

مهدی یاورمنش: جام جم، خیابانی کوتاه است در بخش شمالی خیابان بسیار بلند ولی‌عصر که در نقطه پایانی و بن‌بست آن به درهای سازمان صدا و سیما می‌رسیم.

ولی‌عصر، اصلی‌ترین خیابان‌ تهران و طولانی‌ترین خیابان ایران است و جام‌جم با وجود کوتاه بودنش، خیابانی شناخته شده در کشور، اما سازمانی که در انتهای این خیابان بن بست، قرار دارد، گویی خودش را بخشی از ایران به شمار نمی‌آورد.

مجموعه بزرگ صدا و سیما که در ضلع شمالی پارک ملت تهران قرار دارد، چون جزیره یا بهتر بگوییم، مانند مجمع‌الجزیره‌ای است که بسیاری از قوانین کشوری، پشت گیت‌های ورودی و درهایش متوقف می‌شوند و راهی به آن ندارند. پشت آن نرده‌ها و دیوارها، سیاست‌ها و برنامه‌هایی طراحی و اجرا می‌شوند، که از صفر تا صد آن را نه مردم، نه مقام مسوولی و نه نهاد ناظری اطلاع دارد و نه کسی می‌تواند حتی در موردشان دست به پرسش‌گری بزند و پاسخی بیابد.

جنجال‌های اخیر درباره شیوه «تخصیص بودجه به صدا و سیما بر اساس عملکرد» که در همه ایران و برای همه دستگاه‌ها، نهادها و اداره‌ها مدت‌ها است اجرا می‌شود، ناشی از همین عادت غلط مدیریت صدا و سیما است که خود را بی‌نیاز از پاسخگویی و نظارت می‌داند و می‌خواهد چون دولتی مستقل در دل تهران، مثل گذشته، خودش ببرد و بدوزد و پولش را هم پیشاپیش بگیرد؛ حالا اگر این لباس، گشاد یا تنگ، بدقواره و بد ریخت و یا حتی زننده و زیان‌آور بود، کسی حق نداشته باشد بگوید بالای چشم خیاط‍ش ابرو است.

صداوسیما، تافته جدا بافته

واقعا چرا صدا و سیما به این رویه غلط عادت کرده است و نمی‌خواهد مانند دیگر وزارت‌خانه‌ها و نهادها و دستگاه‌ها، تن به شفافیت بدهد و دخل و خرج و عملکردش را در بوته بررسی و نقد بگذارد؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش که چرا صدا و سیما یک تافته جدا بافته از ساختار اداری کشور شده است، چند مسئله و مورد اساسی را باید مورد بحث و بررسی قرار داد.

اصل ۱۷۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مربوط به سازمان صدا و سیما است. در این اصل که چهار محور آن را شماره‌گذاری کرده‌ایم، آمده است: «در صدا و سیمای‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏، آزادی‏ بیان‏ و نشر افکار با رعایت‏ موازین‏ اسلامی‏ و مصالح‏ کشور باید تامین‏ گردد[۱]. نصب‏ و عزل‏ رئیس‏ سازمان‏ صدا و سیمای‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ با مقام‏ رهبری‏ است‏ [۲] و شورایی‏ مرکب‏ از نمایندگان‏ رئیس‏‌جمهور و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ ( هر کدام‏ دو نفر ) نظارت‏ بر این‏ سازمان‏ خواهند داشت [۳]‏. خط مشی‏ و ترتیب‏ اداره‏ سازمان‏ و نظارت‏ بر آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏‌کند [۴].»

در این اصل، چهار محور (بند) خودنمایی می‌کنند. نخست می‌رویم سراغ دومین محور که روشن است و تا کنون اجرا هم شده؛ این‌که نصب و عزل رئیس سازمان صدا و سیما با مقام معظم رهبری است.

اما اولین محور اصل ۱۷۵ قانون اساسی، تصریح می‌کند: «در صدا و سیمای‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏، آزادی‏ بیان‏ و نشر افکار با رعایت‏ موازین‏ اسلامی‏ و مصالح‏ کشور باید تامین‏ گردد.»

واقعا تاکنون، آیا سازمان صدا و سیما، حق آزادی بیان و نشر افکار را محترم شمرده است؟ آیا تمامی احزاب، جناح‌های سیاسی، صنوف و گرایش‌های فکری پذیرفته شده در جمهوری اسلامی و همه کارشناسان و استادان دلسوزی که مخالفتی با موازین اسلامی و مصالح کشور ندارند، فرصتی برابر برای در اختیار گرفتن تریبون‌ها و میکروفون‌های برنامه‌های خبری و تحلیلی رادیو و تلویزیون را پیدا کرده‌اند؟ اگر پاسخ منفی است، چه کسی ناظر است و باید این مسیر غلط را اصلاح کند؟

صدا و سیما نمی‌خواهد مانند دیگر وزارت‌خانه‌ها و نهادها و دستگاه‌ها، تن به شفافیت بدهد و دخل و خرج و عملکردش را در بوته بررسی و نقد بگذارد

پاسخ پرسش بالا، در محور سوم اصل ۱۷۵ قانون اساسی آمده است؛ این وظیفه شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما است که شامل ۶ عضور منتخب سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه می‌شوند. اما آیا صدا و سیما تاکنون به این شورا پاسخ‌گو بوده است؟ آیا این شورا توانسته به خوبی وظیفه نظارتی خود را انجام دهد؟ در پاسخ باید متاسفانه گفت «نه»، چون صدا و سیما تن به اجرای قانون در این مورد نداده است و نمی‌دهد.

نظارتی که اعمال نمی‌شود!

‌در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۷۰، پس از اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره نحوه اجرای اصل ۱۷۵ قانون اساسی در بخش نظارت بر صدا و سیما، قانونی را ابلاغ کرده است که گویا مدیران این سازمان خود را موظف به تبعیت از آن نمی‌دانند.

‌برای مثال در ماده ۳ قانون اجرای نظارت بر صدا و سیما، بر موارد زیر به عنوان وظایف شورای نظارت تاکید شده است:
- نظارت بر سیاست‌های اجرایی که در نظر است در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا دربیاید و اعلام نظر اصلاحی‌شورا به رییس سازمان.
- نظارت بر ایجاد و یا انحلال هر بخش، واحد شعبه و دفاتر و نمایندگی در سازمان.
- نظارت بر انعقاد قراردادها و خریدهای داخلی و خارجی سازمان.
- گزارش منظم و مستمر از جریان امور در سازمان به مقام معظم رهبری و قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران.
- رییس سازمان صدا و سیما و معاونین وی و مدیران مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها و دفاتر نمایندگی خارج از کشور موظف هستند در اجرای‌دقیق وظایف شورای نظارت، اطلاعات و اسناد و مدارک مورد درخواست شورای نظارت را در اختیارشان قرار دهند.

حالا خوب است مدیران صدا و سیما، اعضای شورای نظارت و نمایندگان مجلس به پرسش‌های اساسی زیر درباره قانون‌گریزی این سازمان پاسخ دهند:
۱- آیا صدا و سیما در طول این سال‌ها حتی یک بار هم شده سیاست‌ها و برنامه‌های خود در همه امور را قبل از اجرا به شورای نظارت ارائه داده و نظر اصلاحی آنان را جویا شود؟
۲- آیا شورای نظارت تاکنون در جریان تغییرات در چارت سازمانی صدا و سیما بوده است؟
۳- آیا صدا و سیما، اطلاعات قراردادها و خریدهای داخلی و خارجی سازمان را در اختیار شورای نظارت قرار داده است؟
۴- آیا تا به امروز، اطلاعات و اسناد و مدارک مورد درخواست شورای نظارت از بخش‌های مختلف و امور متنوع صدا و سیما در اختیارشان قرار گرفته است. برای مثال اعضای این شورای محترم می‌دانند درآمد صدا وسیما از آگهی‌های تجاری چقدر است؟ آیا فهرست و هزینه خریدهای تجهیزات خارجی را دریافت کرده‌اند؟ آیا می‌دانند ساز و کار اسپانسرینگ برنامه‌ها چگونه بوده است؟ آیا می‌دانند دستمزد سلبریتی‌ها برای اجرای برنامه چقدر بوده است؟ و ... صدها پرسش دیگر که هیچ پاسخی برای آن شاید نتوان یافت.

اداره صدا و سیما در بی‌قانونی 

بهتر است برگردیم به اصل ۱۷۵ قانون اساسی و محور چهارم آن که تاکید می‌کند: «خط مشی‏ و ترتیب‏ اداره‏ سازمان‏ ]صدا و سیما[ و نظارت‏ بر آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏‌کند.»

صدا و سیما چندان علاقه‌ای به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اداره امور بر اساس قوانین ندارد. برای همین است که مدیران آن و رسانه‌های حامی‌اش، از اعمال شیوه «اختصاص بودجه براساس عملکرد» که در سراسر کشور و برای همه نهادها و دستگاه‌ها الزامی است، برآشفته می‌شوند

جالب است بدانید به‌جز قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درباره بخش نظارت بر صدا و سیما که مهر ۱۳۷۰ توسط مجمع تشخیص مصلجت ابلاغ شد و در همین مطلب به آن استناد کردیم، متاسفانه هنوز هیچ قانونی برای خط مشی و ترتیب اداره سازمان صدا و سیما تصویب نشده است. یعنی ۲۹ سال از بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی گذشته و هنوز از قانون اجرایی اصل ۱۷۵ آن خبری نشده است. به عبارت دیگر، آن طور که احمد مازنی، نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای گفته بود، اداره صدا و سیما در سه دهه گذشته، بر اساس هیچ قانونی نبوده است.

بررسی عملکرد صدا و سیما در سال‌های گذشته، نشان دهنده این واقعیت است که این سازمان چندان علاقه‌ای به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اداره امور بر اساس قوانین ندارد. برای همین است که مدیران آن و رسانه‌های حامی‌اش، از اعمال شیوه «اختصاص بودجه براساس عملکرد» که در سراسر کشور و برای همه نهادها و دستگاه‌ها الزامی است، برآشفته می‌شوند و از آن با عنوان گول‌زننده «قطع بودجه صدا و سیما در سه ماهه دوم سال» یاد می‌کنند.

بودجه می‌گیرند اما دوست ندارند مشخص کنند کجا خرج می‌کنند

اگر مدیران صدا و سیما از نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، به عنوان زیر سیستم «نظام مدیریتی مبتنی بر نتایج» آگاه نیستند، بهتر است درباره آن کمی توضیح دهیم.  

در این نظام، اعتبارات بر مبنای عملکرد واحدهای سازمانی در راستای تولید محصولات (خدمات) و یا دستیابی به پیامدها تخصیص می‌یابد و بدین ترتیب سازمان‌ها به سمت افزایش شفافیت در نحوه مصرف منایع برای انجام فعالیت‌ها، تولید خروجی‌ها و دستیابی به اهداف و استراتژی‌ها و نیز پاسخ‌گویی بیشتر سوق می‌یابند.

وقتی همه ارکان حکومت و دولت، زیر چتر این نظام بودجه‌ریزی قرار می‌گیرند و در برابر پولی که دریافت می‌کنند، باید شفافیت نشان دهند و پاسخ‌گوی عملکرد خود بر اساس سیاست‌ها، برنامه‌ها و اهداف اجرایی مصوب و معین باشند، چرا صدا و سیما همچنان می‌خواهد ساز مخالف بزند و اگر هم نتوانست خود را از نظارت معاف کند، بر طبل وامصیبتا بکوبد و با فریاد مظلومیت، از قطع شدن بودجه‌اش بگوید.

این رویه غلط اداره صدا و سیما، این سازمان را در چند سال گذشته، به چند جزیره جدا از هم تبدیل کرده است که حتی یک سیاست واحد داخلی هم بر آن اعمال قدرت نمی‌کند؛ یک جا، مدیر یک شبکه همه‌کاره است، در جایی دیگر، تهیه‌کننده نقش محوری دارد، در برنامه‌ای سلبریتی‌سالاری حاکم است و در پروژه‌ای دیگر، اسپانسرها هستند که امر و نهی می‌کنند.

تنها راه اداره درست و منطقی صدا و سیما و پرهیز از بلعیده شدن بودجه‌های دولتی و درآمدهای دیگر، تمکین به قانون و نظارت است که مدیران این سازمان به دور از غوغا سالاری، باید به آن تن دهند. در این صورت، بر خلاف های و هوی راه افتاده، بی‌شک، بیشترین نفع را کارمندان زحمت‌کش صدا و سیما و هنرمندان برنامه‌ساز خواهند برد.

۵۷۵۷

کد خبر 1281413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  خیلی وقته صدا و سیما دیگر رسانه ملی نیست بلکه رسانه ای میلی و مال گروهی خاص است با بودجه بیت المال . و باید زودتر این رویه اصلاح شود تا اتحاد به کشور بازگردد. ن...
  • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   برای ما رسانه ملی است و دوستش داریم
 • عبدالکریم IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  متاسفانه دشمنی با صدا و سیما تمامی ندارد اما مدیران و مسئولین این سازمان خدوم بدانند که اینها نشانه درست کار کردنشان است . عده ای سوخته اند که چطور در چهار دهه اخیر این سازمان بر یک محور چرخیده و هرگز از خط و مشی خود که همانا حفظ ارزش ها و دستاوردهای نظام و آرمان های انقلاب است عدول نکرده و این خاری ست در چشم دشمنان داخلی و خارجی
  • حسين IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   كاملا درسته. خيلي برام جالبه كه اينقدريك عده به صدا وسيما حمله مي كنند. انگار مشكلات تمام مملكت حل شده و فقط صدا وسيما مونده. اتفاقا تو كشور ما صدا وسيما يكي از موفقترين و بهترين نهادهاست. تمام انتقادات منتقدين بي منطق از روي اهداف سياسي وجناحيه.
  • 4849238823 IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   مگرتولید و پخش سریال گاندو چه مزیتی داشت که این همه واکنش بدنبال داشت
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   77 11
   جناب عبدالکریم کجایی اسلام گفته تو برنامه تولیدی صدا وسیما بین مردم ومسعولین اختلاف بیاندازید .کجا گفته رعایت برابری در اجرای برنامه های پخشده که شامل همه طیف های جامعه باشد را انجام ندهید اصلن خبر درج شده ومتن ان را خوانده اید یا فقط چشم بسته طرفداری کردید .اینقدر درامد و ریختو پاش در ان زایاد است که با ان میشود یک کشور را اداره کرد .اما دوستان صدا وسیمای غیر ملی سرشان را مثل کبک کرده اند زیر برف .درامد بسیار بالا بدون پاسخگویبه کسی .تعداد زیاد نیرو که اکثرا بیکارند وخیلی موارد دیگر و.....
  • علیرضا.ر.ح IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   80 3
   پسر جان امام خمینی(ره) می فرمایند: نمي‌شود از شما پذيرفت كه ما قانون را قبول نداريم. "غلط مي‌كني قانون را قبول نداري؛ قانون تو را قبول ندارد" صدا و سیما ورئیسش که در برابر کلام امام عددی نیستند.
  • ولایتی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   190 8
   به گفته شما کم کم باید صداوسیما را به سازمان میراث فرهنگی سپرد چون چهل سال است درش بر یک پاشنه فسیل شده میچرخد
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   75 4
   این سازمان خدوم شما با افراد که ملت ایران آنها را به رسمیت می شناسه کلاً مشکل اساسی داره. نمونه بارز این مثال عادل فردوسی پور که در کمال شفافیت به ملت خدمت میکرد و برای ساعاتی در هفته باعث نشاط در جامعه می شد که سازمان خدمت گذار شما خذفش کرد. در مورد سیاسی کاری های این سازمان عریض و طویل هم که ما اجازه صحبت نداریم.
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   82 1
   اگر حرفهای شما مبنای عقلی داشت در 40سال گذشته ایران ما باید گلستان می شد نه اینکه بیش از 1000برابر ارزش پولمان کم شود بنظر تاریخ مصرف این حرفها سالهاست تمام شده و جهان امروز جهان سعی و عمل در مسیر برنامه ریزی شده است نه شعارهای بی مصرف احساسی.
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   42 5
   عزیز باشه چرا اینقدرعصبانی شدی شما بشین وباهمین خاری که میگی وقت بگذرون ماهم فقط فوتبال میبینیم اونم اگر عادل باشه که چه بهتر!بقیه کانالها مشکلی ازماحل نمیکنه
  • بنده خدا IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   42 16
   هرچه برخلاف میل مسئولان صداو سیما باشد برچسب دشمنی می خورد. اگر ریگی به کفش شان نیست مرد و مردانه شفاف سازی کنند و همه چیز را به معرض قضاوت مردم بگذارند. آن را که پاک است از محاسبه چه باک است.
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   24 4
   کدوم دشمنی ؟ مگه میشه اصلا با اینا دشمنی کرد؟
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   47 2
   فقط میتونم به عنوان کارمند صدا و سیما بهت بگم زرشک در ضمن دست نویسنده رو میبوسم
  • م.ب IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   2 0
   منفی هایی که گرفتی ، برات کافیه . خودش جواب کاملی است به حرفهای پوچت . شما و امثال شما جایگاهی در میان مردم ندارید و فقط به نفع عده ای قلیل که البته همه چیز رو در اختیار دارند حرف میزنید برای خوش خدمتی
  • مانی IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   2 0
   فکر کنم یکی از مسئولان این سازمان هستی که این قدر ناراحتی!!
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  رسانه ملی خنده دارترین و دروغترین اسمیه كه میشه واسه این سازمان منفور در نظر گرفت
 • آفرین IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  67 5
  مطلب مستدلی بود . حالا صدا و سیما جواب بده
 • مهدی IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  111 8
  صبح تا شب یک سری دروغ از صدا و سیمای میلی پخش میشه انگار که با یک مشت بچه طرف هستند ....
 • ساده IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  60 7
  صدا و سیما خودش قانون گزار است شما خبر نداری
 • پویا IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  65 8
  در جواب امثال عبدالکریم باید گفت که آب اگر راکد بماند گندیده می شود . و این حرکت به سمت جلو و پیشرفت است که تعالی می بخشد پس دلخوش نباش که صدا و سیما در چهار دهه رویه اش عوض نشده و در فقط بر یک پاشنه و آنهم از نوع پایداریش می چرخد .
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  من که به عنوان یک ایرانی سهم خودم از صدا سیما میلی رو نمیبخشم و حلال نمیکنم البته بعید میدونم اینا حلال و حروم حالیشون بشه
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  41 6
  صدا و سیما هر چه هست ریشه در دوران رییس شما علی لاریجانی هم دارد. از میراث اقای رضا قطبی که خود لاریجانی در خاطراتش گفت همه از او خوب میگویند سخت افزار باقی ماند ولی مدیریت سازمان نه میراث او و نه 5محمد هاشمی که میراث لاریجانی است. مدیریت حزبی و باندی و جناحی و سرسپردگی به یک یا دو نهاد خاص ....
 • نرگس IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  76 5
  تیتر عالیه.
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  52 35
  صدا و سیما تریبونی است برای افراد خاص
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  28 1
  معتاده بدبخت. معتاده
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  94 1
  خبر آنلاین عزیز اگه جرات گذاشتن نظرات مردم رو ندارید پس لطفا گزینه ارسال نظر رو حذف کنید .اینجوری بیشتر خیالتون راحت میشه .
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  39 7
  ۳۸ میلیارد نوید محمدزاده گرفته !!!!رو چه حسابی اینم خودش ینوع اختلاسه دگه
 • دانشجو IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  70 5
  عدم چابکی این سازمان به کلی مشهود است . برزگترین رسانه های دنیا با یک دهم تعداد پرسنل صدا وسیما مشغول فعالیت هستند.
 • بی نام IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  68 4
  جواب این سوال که چرا صدا و سیما به هیچکس جوابگو نیست اصلا سخت نیست و همه میدانند . یعنی شما واقعا نمیدانید ؟!!!!
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  7 81
  صدا و سیما از این دولت بهتره حداقل ریاکار نیست.
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   0 2
   ریاکار نیست ؟ داداش چی میزنی حالت خوبه فقط یه نمونه میگم تا بفهمی چقدر توهم زدی پخش بی حجاب ها قبل و بعد انتخابات شما اسم اینو چی میزاری ؟
 • بی نام IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  7 79
  ببینم تقارن انتشار این نوشته با بازتاب پخش سریال گاندو کاملا اتفاقیه دیگه ؟ نه ؟ آنلاین عزیز کیه که ندونه هدف شما از کوبیدن صدا و سیما فقط همراهی با جریان دولتی مخالف پخش این سریال است البته قبلا هم خیلی افاضات داشتید ولی دیگه الان این حرکت جدید کلا هماهنگه باز طبق معمول نظر مارو پخش نکن
  • IR ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   0 2
   بابا بی خیال . یه سریال در پیت آبگوشتی کمدی که دیگه این حرفها رو نداره.
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  63 2
  صدا سیما به هیچ جا پاسخگو نیست بخاطر اینکه مدیران اونجا خودشونو بالاتر از مردم و قانون میدونن
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  0 0
  خبرانلاین عقده ای
 • بی نام IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  0 0
  بهتره شما که از دولت حمایت کورکورانه می کنید آب رو بریزید همونجا که می سوزه
 • GB ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  0 0
  درش رو تخته کنین، بخدا هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد، حتی کشور به آرامش بیشتری هم میرسه
 • GB ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  1 3
  بودجه صدا و سیما و اون موسسات ریز و درشت بی مصرف فرهنگی رو قطع کنین بدین به کمیته امداد و بهزیستی و خیریه ها. بخدا اثرات فرهنگی و اجتماعی بهتر و بیشتری دارن
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  1 2
  صدا سیما نون دونی بروبکس است. و با زاد و ولد عزیزان هر از گاهی کانالی اضافه می کند تا خرج دوستان درآد
 • DE ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  0 0
  من مخالف سرسخت دولت روحانیم اما این صدا و سیما هم بیش از حد پررو شده هیچکش نمیدونه داخل اون چه خبره و بودجه به جیب کی میره .جدیدا هم رئیسش تبلیغ سرمایه داری اسلامی می کنه چیزی که اصلا در اسلام وجود نداره و حضرت امیر گفت کاخی ساخته نمیشود مگر اینکه کوخی خراب شود .یا رئیس صدا وسیما راست میگه یا مولانا علی ابن ابی طالب. از دولت و دیوان محاسبات ، قوه قضایی و مقننه تقاضا داریم که بررسی کنند این همه بودجه و این همه پول تبلیغات که ارقامش سر به فلک می کشد مضاف بران سود سرمایه گذاری های کلان صدا و سیما چگونه و کجا خرج می شود که ریاست سازمان از سرمایه داری اسلامی دم می زند ؟