پاسخ کریمی‌قدوسی به ادعای افغانی‌الاصل بودنش: اگر یک سند دارند که اجداد ما از ۷ نسل گذشته در افغانستان بودند پخش کنند/ دولت افغانستان هم بررسی کند

کریمی قدوسی افغانی الاصل بودنش را رد کرد و گفت: اگر یک سند دارند که اجداد ما ولو از هفت نسل گذشته در افغانستان بودند در صداوسیما پخش کنند

به گزارش خبرآنلاین، اظهارات جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام درباره اصالت افغانی الاصل جواد کریمی قدوسی نماینده جبهه پایداری در مجلس این روزها تبدیل به حاشیه عجیب مجلس شده است.

کریمی قدوسی که روز گذشته به بخشی از ادعاهای رحیمی جهان آبادی پاسخ داده بود و درباره اصالتش سکوت کرده بود امروز را فرصت مناسبی برای بیان اظهاراتش در اینباره دید تا هم به تکرار شدن اسمش در جریان سوال از وزیر دفاع پاسخ دهد هم از اصالتش دفاع کند.

کریمی قدوسی در ابتدای صحبت هایش گریزی به سوال روز گذشته علیرضا رحیمی از وزیر دفاع درباره پخش فیلم مربوط به دوتابعیتی ها در صحن مجلس زد. او که ریاست کمیته تحقیق و تفحص درباره مسئولان دوتابعیتی را برعهده داشته بود، گفت: دیروز در پس سوال ۲۷ نفر از نمایندگان مجلس از وزیر دفاع درخصوص یکی از این افشاگری ها درباره کندوهای نفوذ و بحث دوتابعیتی ها، وزیر دفاع به مجلس آمد و ۵ مرتبه علیرضا رحیمی نماینده سوال کننده نام من را مطرح کرد و سوال رسمی من از وزیر امور خارجه که درباره نفوذ در تیم مذاکره کننده هسته ای و نقش دری اصفهانی در این تیم بود و همچنین درخصوص اظهاراتم درخصوص دوتابعیتی بودن رئیس جمهور بیان کردند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اسمی از یک نفوذی و دوتابعیتی برده شد، سوال این است که ما با چه قدرتی این کار را انجام دادیم؟ طرح بررسی دوتابعیتی ها را مجلس به تصویب رساند و رأی هیات تحقیق و تفحص از سوی رئیس مجلس به من ابلاغ شد و کار تحقیق و تفحص بدین ترتیب آغاز شد.

وی بیان کرد: پس از این با وزیر اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و وزیر امور خارجه نشست هایی داشتیم که هر کس دوتابعیتی است را احصا کنیم و حدود یک سال روی این موضوع کار کردیم. گزارش این مهم را در کمیسیون امنیت ملی قرائت کردیم. در همانجا لیستی به پیوست این گزارش به کمیسیون ارائه شد و من در آنجا گفتم که این لیست را نباید منتشر کرد چرا که جامعه پذیرش شنیدن این اسامی را ندارد.

کریمی قدوسی افزود: برخی آقایان در همان جلسه از جمله آقای کواکبیان اصرار کردند که اسامی قرائت شود. با اصرار عزیزان، آقای جمالی نوبندگانی اسامی این یکصد نفر را قرائت کرد. پس از آن هم بنده عنوان کردم که مصلحت نیست این اسامی از کمیسیون به بیرون درز کند، اما همین آقای رحیمی پس از این جلسه مصاحبه و عنوان کردند که نام آقای روحانی در این لیست بوده است.

وی با بیان اینکه این لیست از یک میلیون و ۲۰۰ دوتابعیتی در دستگاه های مختلف حاصل شده است، افزود: نهایتاً از میان این اسامی دو لیست به رنگ و سبز و آبی تهیه و گزارش آن در صحن قرائت شد. این اسامی را شخصاً به دادستان کل کشور و معاون قوه قضائیه تحویل دادم که این افراد براساس قانون دوتابعیتی هستند. از سوی دیگر آقایان مدام مصاحبه می کردند که کریمی قدوسی گفته است آقای روحانی دوتابعیتی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آقای رحیمی دیگری دو روز پیش در برنامه ای  صبحگاهی که از شبکه ۳ رسانه ملی پخش می شد، عنوان کرد که کریمی قدوسی گفته است آقای روحانی دوتابعیتی و آقای ظریف جاسوس است. من از ایشان درخواست می کنم که مذاکرات کمیسیون را استماع کند که من درخواست کردم این لیست به بیرون درز نکند که بعد بروید چنین حرف هایی بزنید و کریمی قدوسی را متهم کنید که جد و آبادش افغانی است! چون گفته است آقای رئیس جمهور دوتابعیتی است.

لاریجانی از او پرسید شما این حرف را گفته اید؟

کریمی قدوسی گفت: نه من این حرف را نگفته ام. ما هیچ جا نگفتیم. همین اقای قاضی پور شاهد است که چندبار گفت لیست را به من بدهید من ندادم ، اخر دست من را گرفت و لیست را از من گرفت. 

وی ادامه داد: از دستگاه های نظارتی، وزارت اطلاعات، ثبت احوال، سپاه بخصوص شورای نگهبان اگر این اتهامتی که آقای رحیمی جهان آبادی به من زده است که کذب محض است شرافت شما را هم زیر سوال است. اگر یک سند مبنی براینکه یکی از اجداد ما ولو هفت نسل در افغانستان بوده و آمده است بیاید در صداوسیما این سند را پخش کند والا صداوسیما باید این مذاکرات من را پخش کند.

نماینده مشهد گفت: من از دولت افغانستان می خواهم که آنها بیایند و بررسی  کنند اگر ما یک رگ و ریشه ای یا اقوامی در طول تاریخ در افغانستان داشتیم بگویند ما افغانی هستیم . والا اقای رییس مجلس شما هم مسئولید. همین که من برای خودم خرج کنم و دفاع کنم. این حقوق کسانی است که به من رای دادند.

۲۷۲۷

کد خبر 1282619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  7 1
  ظاهر ایشون که به افغانها میخوره
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 4
  مگه افغانی بودن گناهه که اینجوری صحبت می کنند.
 • رضایی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 8
  شحص معلوم الحال مثل رحیمی چنین اراجیف بی سند می بافت
 • م NL ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  5 0
  اثبات این موضوع سخته. مردم تا صدسال پیش شناسنامه هم نداشتند. اما در اینکه برخی از نسل چنگیزتد و رفتار چنگیزی دارند شکی نیست.
 • امیر IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  4 0
  تابلو افغانی هستی مثل بعضی ها که عراقی هستن شماهم افغانی هستی. چه ایرادی داره مگه افغانی بدهستش
 • سیاوش IT ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 4
  یکی مثلا می‌خواد یکی دیگرو کوچیک کنه میگه تو اصالتت مال افغانستانه. اون یکی در حالت دفاعی جواب میده من نیستم، برو مدرک بیار. آدم شرمش از این حجم نژاد پرستی میگیره. مگه چه اشکال داره که یکی اصلش مال جای دیگری باشه. تازه که ایران و افغانستان که صدها سال یک کشور بودن، چه بسا 50% یکی باشیم.
 • رضا IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 0
  پسر عموهای هر دو تا تونو دعوت کردن تو صدا وسیما از ولایت بدخشان و قندهار تا بیان بگن ادعای هر دوتاتون کذب محضه
 • تقی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 3
  قیافه رحیمی جهان آبادی به افغانیها بیشتر میخورد تا کریمی قدوسی.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  5 0
  به سند و شناسنامه احتیاج نیست آقای کریمی قدوسی. دشمنی شما با مردم ایران با چشم غیرمسلح هم قابل رویت است. کاش از مردم افغانستان بودید و نه از طالبان
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 0
  نشد دیگه تو میای هر ادعایی علیه هر کسی میکنی اونها باید ثابت کنند که تو درست نمیگی حالا یه ادعایی علیهت شده بازی برعکس شد به این میگن جر زنی.
 • سید IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  5 0
  ایشالا که بررسی بشه و نتیجش هم خیلی زود اعلام بشه . اگر نتیجه مثبت بود امیدوارم ایشون از تمام مناصب دولتی در ایران استعفا بده و دیگه اینقدر به همه تهمت نزنه !
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 2
  برام مهم نیست
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 2
  مشکل ما با کریمی قدوسی ملیت او نیست. چه ایرانی چه افغانستانی چه پاکستانی.... مشکل ما دروغگویی و مواضع ضد ملی اوست.
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  4 1
  خخخخخ دم رحیمی گرم خوب زد برجک این دلواپس افغانی الاصل رو ترکوند
 • TR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 0
  مشخصه افغانی هستی دیگه ، وگر نه یک هموطن با مملکتش این کارها رو نمیکنه
 • محمد IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 1
  مملکت توچه شرایطیه شما چه دغدغه هایی دارید
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  5 3
  حقیقت این است که جریان اصلاحات در آخر خط است.
 • FR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 4
  اگر هفت پشتت تا حالا در افغانستان نبوده، نسلهای بعدیت تبعۀ افغان خواهند بود چون یه جورایی افکار طالبانی داری و باید تبعیدت کنن پیش اونا!
 • US ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 1
  محض اطلاع در افغانستان تا همین اواخر اکثریت مردم سه جلد یا شناسنامه نداشتن و بخاطر چند دهه جنگ داخلی و خارجی در این کشور اصلا امکان چنین تحقیقی وجود نداره که کسی اجداد افغانستانی داشته یا نه. مگر اینکه اون شخص به همراه خویش و قومش در افغانستان زندگی می کنه و به زبانهای رایج این کشور مثل دری و پشتو حرف می زنه.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 1
  کاری به نژادپرستانه بودن یا نبودن سخنان نماینده تایباد ندارم ولی تا حالا شده یک بار، دقت کنید فقط یک بار آقای کریمی قدوسی برای این تهمت ها و دروغ هایی که به این و اون می بنده یک سند رو کنه. شده تا حالا؟
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 1
  آقای رحیمی هر چند افغانستانی بودن عیب آدم نیست و چه بسا مایه ی افتخار، اما چرا وقتی در استدلال کم میاورید شروغ میکنید به عملیات تخریب؟ شما بعنوان نماینده مجلس باید در کلام و رفتارتون شأن وکالتتون رو مراعات کنید و الا شما شأنتون از همه پایین تره
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 0
  فقط وامصیبت برای مملکت
 • ناشناس IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 0
  بهرامی که این همه گور می‌گرفت. دیدی که چگونه گور بهرام گرفت.
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 0
  موفق باشی اقای جهان ابادی
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 1
  گیر دادن به دولت خودمون کم بود حالا گیر داده به دولت افغانستان، چقدر جو گیر شده این به اصطلاح آقای نماینده،واقعا برا کسانی که به ایشون رای دادن متاسفم
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  4 0
  تو یه سند نشون بده که ایرانی هستی...
 • amirali IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 0
  سند نمیخواد چشاش میگه افغانی
 • محمودی IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 2
  سلام.تذکر اقای رحیمی جهان ابادی درمجلس خیلی بی ادبانه بود
 • داودی IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 2
  آدمی را آدمیت لازم است ---------- چوب صندل بو ندارد هیزم است
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 3
  بنی آدم اعضایی یکدیگرند حیف مملکتی شما نماینده اش هستنید.افغان ها هم کیش ما هستندسرزمین ما وجزء کشورما بودند امروز جورظلم وستم چهار آدم بی سواد می خورند.لابد اگه به شمای بیسواد ژاپنی می گفتند افتخارمی کردی
 • حقیقت ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 0
  این آقای کریمی قدوسی نماینده منافع مردم ایران نیست حالا میخواهد افغانی یا آلمانی ایشان با اطمینان میتوان گفت ایرانی نیست چون کارش ضربه زدن به مملکت است دیگر نیازی به بررسی اجداد نیست
 • حسین IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 0
  درست که بعضی افراد خود را همه کاره میدانند مرز نمی شناسند اما به هر و شما به فکر وظیفه خود باشید