آیا مخالفان برای سخنگوی رهبر معظم انقلاب کف می‌زنند؟

دولت ترامپ با هدایت تیم بی، صدای ملت ایران را تحریم کرد. آیا صدای ظریف خاموش می شود؟

زهره نوروزپور: یک ماه پیش وزارت خزانه داری آمریکا پس از تحریم نهاد رهبری وعده تحریم ظریف را داد. ظریف نمادی از صدای ملت ایران است،آیا این صدا خاموش می شود؟ سردار دیپلماسی کشورمان که با حربه دیپلماسی لبخند و توئیتری به جنگ دشمنان رفته است این بار هم کمر خم نمی کند و استوارتر از همیشه صدای ملت مظلوم ایران را به گوش جهان می رساند. آمریکا با این اقدام به زعم خود قصد دارد درهای فضای مجازی به روی ظریف بسته شود. اینکه این اقدام تا چه حد عملی است در آینده مشخص خواهد شد. چرا که هدف صدای ظریف است نه شخص ظریف!

صدور بیانیه
وزرات خزانه داری آمریکا تحریم ظریف را ارتباط خاص او با رهبری عنوان کرده است. در بیانیه این وزارت خانه آمده است :

ظریف نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی را برعهده دارد و مستقیم یا غیرمستقیم برای او کار می‌کند.

استیو منوشن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، محمدجواد ظریف را مجری رویکرد رهبر معظم انقلاب  و سخنگوی اصلی ایران در سراسر دنیا توصیف کرده که با وجود ممنوعیت دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی، در حال پروپاگاندا و ارائه اطلاعات غلط در همان شبکه‌ها است.

سلاح برنده ظریف؛ ماجرا از کجا آغاز شد؟
سردار دیپلماسی در اردیبهشت ماه سال جاری به نیویورک رفت؛ سفری که از همان روز اول همراه با حاشیه بود و طبق معمول از داخل کشور سر چشمه می گرفت.

ظریف کجا رفته است؟ چرا رفته است؟ آیا برای مذاکره رفته است؟ آیا به دلیل تحریم نفتی رفته است؟ آیا به خاطر تروریستی خواندن سپاه پاسداران رفته است؟ ایا قرار است با جان کری دیدار کند؟ سوالاتی از این دست که از منتقدین وزیر خارجه در افکار عمومی کشور پمپاژ شد.

سکانس اول؛ سفر اول، اردیبهشت ۹۸

در هایپر لینک فوق جنجال های سفر اول مشروح ذکر شده است. اما این سفر جنجالی از جنس فاکس نیوزی هم داشت.

روز هفتم اردیبهشت جنجال دیگری از جنس فاکس نیوزی، در ایران به پا شد با این عنوان : ظریف با رسانه محبوبت ترامپ گفتگو کرده است! حتی برخی از کاربران خبرگزاری خبرآنلاین در کامنتهای این خبر نوشتند که بوی مذاکره می آید!

اما ظریف تنها یک دیپلمات حقوقدان نیست! او کسی است که دیپلماسی عمومی را به خوبی می شناسد. ظریف به این فن مهارت و ایمان دارد که پیشبرد راهبرد جمهوری اسلامی ایران از افکار عمومی می گذرد.آنهم در دل دشمن! آنهم در رسانه وابسته به دشمن!

وزیر امور خارجه کشورمان با سلاحی تیز و برنده به جنگ واشنگتن رفت. او در شبکه خبری سراسر وابسته به دونالد ترامپ نشست و از حوزه قدرت، مصاحبه شونده فاکس نیوز را آچمز کرد. افشاگری های او از این شبکه، واکنش های بسیاری به همراه داشته است. حتی جان بولتون (اینجا) نیز به اظهارات وزیر خارجه واکنش نشان داد و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز صراحتا اعلام کرد که نگران تاثیر صحبت های ظریف هستیم!(اینجا)

این نشان از هوش بالای دیپلماسی وزیر خارجه دارد، کما اینکه او قبل از سفر به نیویورک اعلام کرد که اهداف او صرفا رسانه ای است، و همین اتفاق هم افتاد، گفتگوی های او با سه شبکه بسیار مهم و پر مخاطب نه تنها آمریکا بلکه کل جهان، دست سیاست کثیف واشنگتن را حداقل برای مردم آمریکا رو کرد با این تعریف که مالیات های مردم آمریکا دقیقا صرف چه کاری می شود؟

مشروح مصاحبه پر چالش ظریف با فاکس نیوز را اینجا بخوانید.

سکانس دوم؛ سفر دوم، تیر ۹۸

در هفته ای که گذشت دو بازوی دیپلماسی و نظامی ایران یکی در جنوب و دیگری در غرب مشغول دشمن زدایی به سبک و سیاق خود بودند. ظریف  با آرامش،قدرت دیپلماسی و لبخند همیشگی افکار عمومی دنیا را به نفع ایران اقناع می کرد و سپاه پاسدارن حساب دشمن را به زبان نظامی کف دستش می گذاشت.

پیام نظامی این بود که فکر کوتاه آمدن تهران را از سر دور کنید و پیام شاخه دیپلماسی صلح بود.  پیامی که به دنیا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در هردو امر متبحر است پس از موضع قدرت پاسخ داد.

در این میان که دو طرف مشغول به حل و فصل تنش میان ایران وغرب هستند و برخی نیز درداخل و خارج از کشور مشغول ماهیگیری. جان بولتون مشغول حقه زدن به بریتانیا است و برخی تندروهای داخلی مشغول شعله ور کردن جنگ! در حالی که راهبرد دیپلماسی و نظامی به کار خود مشغول و موفق است.

در بحبوحه اعتراضات به سفر ظریف، داد دلواپسان زمانی درآمد که اخباری منتشر شد مبنی بر دیدار ظریف با سناتورهای آمریکا. این درحالی است که هم وزیر خارجه هم رئیس جمهور آمریکا هردو اعلام کردند آنها نماینده دولت نیستند بلکه در جایگاه خودشان می خواهند با ظریف دیدارداشته باشند.

سکانس سوم؛ تهران مرداد ۹۸

در هر دو سفر، ظریف از طریق دیپلماسی عمومی دنیا را متوجه اقدامات پلید دولت آمریکا و تیم بی کرد. ظریف طی یک سال اخیر که بدترین تحریم ها از سوی دولت ترامپ علیه کشورمان اعمال شده است به هر طریقی صدای ملت ایران را به گوش جهانیان رسانده است. آیا واقعا این عجز آمریکا نسبت به توانایی وزیر خارجه کشورمان نیست؟ آمریکا صاحب یک چهارم رسانه های جهان است او صدای ملت ایران تاب نیاورد و تحریم کرد.

طی دو سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان با رسانه های خبری دوست و دشمن دولت ترامپ مصاحبه کرد از فاکس نیوز که فدایی ترامپ است تا سی ان ان که دشمن خونی او!

در این دوسال ظریف حتی مصاحبه هایی در داخل کشور با شبکه های خارجی داشته است که همه آنها پیام اور صلح طلبی ایرانیان بوده است. رئیس دستگاه دیپلماسی در توئیتی به این مساله اشاره کرد و نوشت:

«دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم.این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

ظریف در توئیت دیگری نوشت: «ما می‌دانیم که دعوت به گفتمان و صلح برای موجودیت تیم "ب" یک تهدید به حساب می‌آید. از آن‌جا که دلیل تحریم شدن من کلماتم هستند، آیا «اشخاص آمریکایی» برای «سروکار داشتن» با من از طریق خواندن نوشته‌هایم و گوش کردن به مصاحبه‌هایم به مجوز اوفک احتیاج خواهند داشت؟»

اقدام دولت ترامپ علیه ظریف با واکنش های بسیاری رو به رو شد. عمده سیاسمتدان آمریکایی تحریم ظریف را نابخردانه و کم عقلی توصیف کردند. سیاستمداران ایرانی و آمریکایی در واکنش به این اقدام متفق القول هستند که راه مذاکره بسته شده است.

مقامات ایران، از رئیس جمور کشورمان تا نیروهای مسلح کشورمان این اقدام سخیف آمریکا را محکوم کرده اند. مقامات و چهره های سیاسی این اقدام را از سر انفعال دانسته و تاکید کردند: دولت آمریکا با تحریم ظریف عملا نشان داد در برابر قدرت زبان منطق و استدلال او کم آورده است.

سرت را بالا بگیر سردار! لبخند بزن...

کسینجر در وصف او گفت: تقدیم به دشمن قابل احترام؛ ظریف!؛  اما در داخل برخی او را خائن نامیدند. در مجلس بر سرش داد زدند و گفتند که او به کشور خیانت کرده است. به نیویورک رفت برای تبلیغ صلح طلبی کشورمان برای دفاع از بازدارندگی کشورمان، ساعت ها در کنفرانس های سالانه امنیتی مونیخ سخنرانی کرد. او هشت سال جنگ ایران و عراق را طی سخنرانی ها به نسل جدید دنیا یادآوری کرد و از کشورهای خودشان انها را به نقض حقوق بشر متهم کرد. بار دیگر به آنها گفت که طی هشت سال جنگ چه کسانی صدام را سیراب سلاح های میکروبی و تهاجمی می کردند. چه کسانی باعث فاجعه حلبچه شدند. او تاریخ قربانی شدن کشورمان در برابر تروریسم را به رهبران جدید دنیا به افکار عمومی جدید دنیا و حتی رسانه های خبری تازه ظهور دنیا یادآوری کرد.

اما در داخل همچنان برخی بر سر تحریم ظریف کف و سوت می زنند و می گویند نتیجه دلبستن به کدخدا این است! ایا ظریف به کدخدا دلبسته است؟ ایا مخالفان کمی تعقل و تفکر نمی کنند که اگر ظریف زد و بند و یا دلبستگی به آمریکا داشت چرا باید تحریم شود؟ انهم با چه بهانه ای؟ اینکه ظریف سخنگوی رهبر معظم انقلاب در دنیا است. همان کسی که رهبری او را فرزند انقلاب خواند. اگر ظریف خائن است اگر او منافع کشور را بر باد داده است چرا پس نام سخنگوی رهبری بر او نهاده شده است؟ آیا مخالفان برای سخنگوی رهبر معظم انقلاب کف می زنند؟

ظریف به واقع تنهاست. شاید بتوان گفت ایران به واقع تنهاست. ایرانی که تندروهای داخلی با گروگان گرفتن سیاست خارجی کشور را به ورطه ناکامی برده اند. از زمان آغاز مذاکرات هسته ای هر نوع مدل سنگی بر سر راه وزارت خارجه انداخته شد. در هر امری دخالت شد. حال که وضعیت به این مرحله رسیده است می گویند کار ظریف است. نتیجه دلبستن به کدخداست!

امیر مومنان علی بن ابی طالب (ع) در نهج البلاغه می فرماید: دوستان تو سه گروهند و دشمنانت نیز سه گروه؛ دوستانت عبارتند از: دوست تو و دوست دوست تو و دشمن دشمن تو. دشمنانت عبارتند از: دشمن تو و دشمن دوست تو و دوست دشمن تو.

به هر جهت اکنون ثابت شده که ظریف خاموش شدنی نیست. او همچنان به دیپلماسی عمومی فعالانه ادامه می دهد تا حق ایران را از جهان دادخواهی کند، قطعا نام او در تاریخ به نیکی ثبت خواهد شد. سرت سلامت سردار! پرچمت استوار و صدایت مانند همیشه رسا....

۳۱۰ ۳۱۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1285666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 46
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • CZ ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  واقعا که شرم آوره عده ای دارن خوشحالی میکنن
  • IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   اقای ظریف مرد وطن پرست و زحمت کشی هستن اما در برجام در قسمت هایی دچار اشتباه شدن که الان داریم این اشتباها رو میبینیم و دودش داره تو چشم ملت میره مثلا چرا اقای ظریف برای اینکه بخواد از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری میوه چینی کنه با عجله عمل کردن و تضمین های بیشتر نگرفتن و وقتی کسی اعتراضی میکرد همه ی شما ها ماها رو کاسبان تحریم خطاب میکردید متاسفانه دولت کاملا حواسش به خارجه و اراده ای برای رفع مشکلات داخلی نداره
  • شمس تبریزی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   89 20
   یادداشت سریع القلم در خبرآنلاین را بخوان. ایشان میگوید « طی سال های ۱۳۳۲-۱۳۳۰، براساس این تحلیل که نظام بین ­الملل بر عدالت و انصاف بنا شده رویارویی دیگری میان ایران از یک طرف و انگلستان و آمریکا از طرف دیگر بدانجا انجامید که لندن و واشنگتن در مدت چند روز، سرنوشت دیگری بر ایران رقم زدند. از ۱۳۹۰ مواجهۀ دیگری در حال تکامل است. دستگاه دیپلماسی کشور بر این پایۀ تئوریک پیش می­‌رود که حقوق بین ­الملل بر سیاست و اقتصاد بین ­الملل ارجحیت دارد و بنابراین، قدرت­ های بزرگ را به انسانیت، اخلاق، برابری و انصاف دعوت کرده و آنها را نصیحت می‌­کند». ایشان می افزاید «متأسفانه مناسبات جهانی صرفاً بر محور سودِ اقتصادی و زورِ نظامی می­‌چرخند». سریع القلم به تلویح میگوید وزارت خارجه ایران و شخص وزیر دچار اختلال شناختی یا Cognitive disorder بودند. اینها را پایداری چی ها نگفتن. سریع القلم جان گفته دوست عزیز
 • CZ ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  واقعا که شرم آوره عده ای دارن خوشحالی میکنن
  • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   دکتر ظریف لیاقتی بیش از اندازه امروز نظام ما دارد. ارزش زحمات ایشون در ۳۰-۴۰ سال دیگه روشن میشه. کسانی که از ایشون نقد میکنن معلوم نیست چقدر سواد خوندن و نوشتن انگلیسی دارن.
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  درود بر دکتر ظریف عزیز
  • حسن IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   49 55
   باشه
 • CZ ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  به این معنیه که ظریف به تنهایی یه سلاح اتمیه که انقد اینا ترسیدن
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   50 8
   به معنی موشک های ایران
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   انقدر شلوغش نکن حاجی قدرت اول و اخر ما رهبر معظم انقلابه
  • قمر ارومیه ای FR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   11 85
   جناب ۲۱:۱۷ به شما ۱۰۸ رای منفی داده اند! ارتش سایبری منافقین به این سایت حمله کرده است
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   58 9
   جناب قمر ارومیه ای به نظر میرسه خودتو به خواب زدی بیدار شو داداش
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  متاسفانه تندروهای داخلی نزاشتن ظریف سیاست کشور رو به درستی پیش ببره همه اینها در تحریم ظریف مقصر هستند
  • بسم رب شهدا IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   خسته نشدید انقد اتفاقات را از چشم تندرو ها دیدید؟ از کی تا حالا مخالف اسمش شده تندرو؟ اگه شما با جناح دیگه مخالفت کنی شما هم تندرو هستی؟
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   20 2
   چیزی به اسم تندرو کندرو توی این کشور وجود نداره .همش یه بازیه برای سر کار گذاشتن من وشما که دنبال اصلاحات واقعی تو کشور هستیم
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  ما همه پشتت هستیم سردار
  • SE ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   51 8
   ظریف می گفت ملت ما خود این شیوه زندگی را انتخاب کردند و افتخار می کنیم برای ...تحریم می شویم ، ظریف صدای من نبود
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
   11 1
   لطفا" از طرف خودت حرف بزن !!!!!!!
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   4 0
   از طرف خودش گفته میگه ظریف صدای من نبود برو یه ذره صرف فعل یاد بگیر در ضمن صدای منم نبود ومنم به خاطر تحریم بود برای فلسطین افتخار نمیکنم
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  بازم دلواپسا می گن ظریف کار نابلده؟ به نظر من تحریم ظریف به این معناست که وزیر خارجه خوب کارشو بلده
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   66 20
   با این حساب احمدی نژاد خیلی کارش رو بلد بود
  • IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   78 24
   شخص احمدی نژاد هیچوقت تحریم نشد. خلط مبحث نکن.
 • بهنام IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  74 62
  ظریف واقعا هم در داخل کشور واقعا تنهاست واقعا بی انصافی دربارش قضاوت می کنند داخلیا چشم دیدن قدرت ظریف رو ندارند، حتی به رابطه او با سردار سلیمانی و رهبر معظم انقلاب حسادت می ورزند و همه اینها ناشی از خشم این رفتار مهربانانه است ظریف در تاریخ ایران ماندگار است
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  81 80
  درود بر دکتر ظریف.
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  77 69
  شرم اوره که هنوزم کوتاه نیامدین، ظریف یک تنه مظلومیت و قربانی شدن ایران را به گوش دنیا رساند چرا هنوز دست از دشمنی با او برنداشتید؟ خجالت اوره
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  70 39
  فعلا که به کوری چشم دلواپسا و تندرو ها نیروهای مسلح و سپاه همگی از ظریف حمایت کردند ، شماها چی میگین دیگه؟
 • RO ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  ظريف براي رهبر به منزله هارون براي موسي است لذا اين فكر جدايي و تحريم غلط جديدي است ك امريكا مرتكب شده است
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   20 0
   حرف مفت کنتور نداره نه؟
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  65 36
  ظریف را تندرو ها به این روز انداختند
 • سارا IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  92 4
  اگر اتحاد در کشور ما به معنای واقعی وجود داشت الان این وضعمون نبود
 • RO ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  29 42
  ترامپ با اين تحريم ثابت كرد ادعاش براي مذاكره بدون پيش شرط دروغي بيش نيست
 • بی نام و خسته CZ ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  57 18
  الان وقت کف زدن نیست شرم اوره اینها دلشون برای ما مردم نسوخته که با تحریم تنهای نماینده خارجی کشورمون خوشحال هستند
 • RO ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  55 19
  صداي ملت ايران خاموش نميشه اگر دوستان داخلي بگذارند
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  24 27
  احترام زیادی برای جناب ظریف قائلم اما این مطلب داشت دیگه به رپرتاژ آگهی نزدیک میشد!
 • US ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  به هر حال ظريف خدماتي هم داشته گرچه من در مجموع عملكردشون رو مثبت ارزيابي نمي كنم... صحنه تلخ و دردناك قدم زدن با كري براي ملت ناگوار بود... به نظرم يه وزير خارجه انقلابي مثل دكتر جليلي خيلي بهتر مي تونست عمل بكنه كما اينكه شاهد دوران پرعزت و درخشان ايشون در قضيه مذاكرات هسته اي بوديم
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   33 6
   اقا جان ، قدم زدن با کری به خاطر این بود که شنود نشن. اسرائيل همه جای هتل رو شنود گذاشته بود.
 • کژال IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  25 22
  آمریکا هرگز نمیتونه صدای ملت ایران رو خاموش کنه، ترس ما از تندرو های داخلی است
 • محمد بهاور IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  27 31
  ای زبان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران " ای گوینده منطق اسلامی جمهوریت این نظام و ای مظهر رویکرد عقلانیت در این هوچی سالاری بی منطقان رانده شده از دل مردم! در دل و جانمان جا داری خدا یاورت و تایید مقام معظم رهبری چراغ راهت .... " سرزنشها گر کند خار مغیلان غم مخور "
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  71 41
  تندرو تر از اصلاح طلبها ندیده ام.
  • حامد10 IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   30 6
   باشه شما راست میگی اصول گرا!!!!!!
 • ایمان IR ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  30 5
  خودش این راهو انتخاب کرده
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  8 22
  پاسخ امریکا با کاندید شدن ظریف در انتخابات ریاست جمهوری و رای قاطع مردم خواهد بود ، رای بسیار بالای قابل پیش بینی ظریف در صورت کاندید شد کاملا نشان خواهد داد مردم یکپارچه در مقابل سیاست های تجاوزکارانه آمریکا هستد و اشک تمساح آنان و و معاندان را باور ندارند
 • ابوالفضل IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  6 40
  درود بر دو سردار وسالار زمان سلیمانی وظریف....چشهای دشمنان کور که ازحسادت دارند دق میکنند.. چه جالب بعضی ها که مخالف آمریکا بشمار می آیند درعمل با آمریکایی ها همسو وهمراه میشوند ..بسوزه پدر سیاسی کاری وسیاسی بازی....
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
  11 3
  نباید با این داستان ها، راه نقد به ایشون رو بست و همه چی رو با هم قاطی کرد. می بینین که "امضای کری سنده" کار رو به کجا کشونده! ولی با اینحال دلیل نمیشه که ما پشت وزیر امور خارجه کشور نه ایستیم.
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  10 4
  واقعا ظریف سخنگوی ملت بود؟؟؟؟؟؟
 • کدخدا IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  3 8
  شیر مرد دیپلماسی