۱ نفر
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷
بیانیه عراق درباره نشست آستانه

ایرنا نوشت: وزارت خارجه عراق امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای به صورت رسمی اعلام کرد که برای نخستین بار در مذاکرات آستانه درباره سوریه شرکت کرده و آماده کمک برای پایان بحران این کشور است.

به گزارش پایگاه خبری بغداد پست، در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: عراق در مذاکرات روز پنجشنبه آستانه که یکی از مسیرهای مهم  گفت وگوهای سوری – سوری به شمار می آید شرکت می کند.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: ما از هرگونه تلاشی برای حل بحران سوریه استقبال می کنیم و با قدرت برای پایان این بحران از طریق راه حل های صلح آمیز حمایت می کنیم و آمادگی خود را در زمینه هماهنگی با کشورهای جهان برای پایان دادن به رنج های مردم سوریه اعلام می کنیم.

وزارت خارجه عراق افزوده است: عراق هرگز از هیچ گونه تلاشی برای مشارکت در نشست ها و فعالیت هایی که با هدف پایان دادن به بحران های منطقه ای انجام می گیرد، دریغ نخواهد کرد.

عراق و لبنان در سیزدهمین دور از مذاکرات آستانه که از امروز (پنجشنبه) آغاز به کار کرد به عنوان ناظر شرکت می کند.

 در سیزدهمین دوره مذاکرات آستانه، هیئت دولتی سوریه و هیئت معارضان و هیئت‌های ایران، ترکیه، روسیه، نماینده سازمان ملل و کشورهای عراق و لبنان در آن شرکت می کنند.

به گفته مقامات قزاقستان، «گی‌یر پدرس» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه به دلیل بیماری نمی تواند در نشست نورسلطان حضور یابد اما معاون وی ریاست نماینده سازمان ملل را بر عهده خواهد داشت.

نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز برای شرکت در جلسات حاشیه ای با موضوع آزادی زندانیان و گروگان ها در سوریه در نورسلطان حضور خواهد داشت.

همانند دوره های قبل در روز اول نشست مشاوره فنی دو جانبه و چند جانبه پشت درهای بسته و در روز دوم یک جلسه کامل برگزار می شود.

به گفته وزارت امور خارجه قزاقستان، نتایج اصلی این نشست در روز پایانی در بیانیه ای منتشر خواهد شد.

دور اول نشست آستانه یا نشست صلح سوریه در ژانویه ۲۰۱۷ با حضور ایران، روسیه و ترکیه در قزاقستان برگزار شد؛ این سه کشور به عنوان کشورهای ضامن آتش بس در سوریه تاکنون چندین بار مذاکرات آستانه را برگزار کرده‌اند.

هدف از برگزاری این نشست ها، بررسی مسائل بشردوستانه و تقویت اعتماد و هماهنگی برای اقداماتی است که در راستای توسعه روند صلح و حل و فصل بحران سوریه انجام می‌گیرد.

نورسلطان به عنوان پایتخت قزاقستان، پیش‌تر آستانه نام داشت. 

310311

کد خبر 1285675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =