سفر منطقه‌ای پمپئو برای مقابله با چین و انعقاد پیمان امنیتی

ایرنا نوشت: مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا پس از حضور در استرالیا با سفر به سه کشور کوچک و دور افتاده اقیانوس آرام در تلاش است تا با انعقاد یک پیمان امنیتی جدید ، با نفوذ فزاینده چین در این منطقه مقابله کند.

برخی رسانه های آسیایی روز سه شنبه دراین زمینه گزارش دادند:  وزیر امورخارجه دولت ترامپ از روز گذشته سفر خود به سه کشور کوچک در اقیانوس آرام شامل میکرونزی، پالائو و جزایر مارشال را آغاز کرده است.

وی عصر گذشته با مقام های ارشد این سه کشور دیدار و مذاکرات خود را برای احیای پیمان امنیتی مشترک  با این کشورها آغاز کرد.

به گزارش روزنامه ساوت چاینا ،آمریکا پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که سفر پمپئو به این کشورها پس از گفت وگو با مقام های کانبرا به دلیل افزایش نگرانی ها از نفوذ فزاینده پکن در منطقه پاسفیک انجام می شود.

پمپئو در یک هفته اخیر در راس یک هیات از مقام های ارشد آمریکا با سفر به برخی کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله تایلند و همچنین استرالیا و برخی کشورهای کوچک اقیانوس آرام درصدد است سیاست های ضد چینی دولت ترامپ را در این مناطق جهان تقویت کند.

مقام های سیاست خارجی آمریکا امیدوارند تا پیمان امنیتی میان واشنگتن و این سه کشور تجدید و گسترش یابد، زیرا دوره پیمان های قبلی به اتمام رسیده است.

درصورتی که کشورهای اقیانوسیه این پیمان را امضا کنند ، براساس شرایط جدید زمینه دسترسی نیروهای نظامی و تفنگداران آمریکایی به عرصه های آبی- خاکی و هوایی این کشورها در فراهم خواهد شد.

انعقاد این قرارداد در واقع حوزه جغرافیایی رویارویایی آمریکا با چین را تا  آبهای شرق دور وسعت می بخشد.

سفر منطقه ای پمپئو برای مقابله با نفوذ چین در شرق دور

پمپئو در میکرونزی در گفت وگو با خبرنگاران دراین زمینه ادعا کرد که امروز من اینجا هستم تا تائیدی باشد بر این موضوع که آمریکا به کشورهای این منطقه برای حفاظت از حاکمیت خود و حق زندگی در آزادی و آرامش کمک کند.

وی افزود: آمریکا مذاکرات خود را برای توسعه قرارداد امنیتی با کشورهای این منطقه شروع کرده است. این کشورها در مقابل تلاش های چین برای بازیابی اقیانوس آرام از دموکراسی حمایت می کنند.

گراسمن یکی از تحلیلگران شرکت رند در واشنگتن دی سی  با بیان اینکه کنترل آبهای این منطقه در مرکز پروژه های دفاعی چین است، در مورد اهمیت این قراردادهای امنیتی گفت : محدوده ای از اقیانوسیه که آمریکا دسترسی انحصاری آن را از طریق این قراردها با حمایت کشورهای منطقه به دست خواهد آورد، بزرگتر از قاره آمریکاست.

طبق این گزارش، بخش ارائه کمک های اقتصادی رسمی آمریکا به این کشورها تا سال 2023 به اتمام خواهد رسید و واشنگتن نگران آن است که چین از این فرصت به نفع خود استفاده کند.

چین هفته گذشته یک کمک 2 میلیون دلاری به صندوق اعتماد میکرونزی واریز کرد که تحلیلگران آمریکایی آن را نشانه ای از خیز پکن برای گسترش نفوذش در منطقه ارزیابی کرده و  می گویند اقدام پکن یک هفته پیش از سفر پمپئو به این منطقه گامی در جهت خنثی کردن این ماموریت بوده است.

علاوه براین نماینده ویژه شی جین پینگ رئیس جمهوری چین هفته گذشته در مراسم شروع به کار دیوید پانوئلو رئیس جمهوری جدید میکرونزی شرکت کرده بود.

در مجموع آمریکا امیدوار است با کمک استرالیا به عنوان متحد دیرینه واشنگتن ،بتواند گام های موثری را در رقابت با چین و برای جلوگیری از نفوذ آن در کشورهای قطره ای  اقیانوسیه بردارد.

310311

کد خبر 1287116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =