توضیح الویری درباره هزینه انتخابات شورایاری‌ها

تسنیم نوشت: رئیس شورای عالی استانها ادعا کرد که در این دوره انتخابات شورایاری‌ها کمترین هزینه‌ها را نسبت به سایر انتخابات در دوره‌های قبل داشته است.

مرتضی الویری در آغاز بیست و یکمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: این روزها یکصد و سیزدهمین سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه را سپری می‌کنیم. رویدادی که به عنوان یکی از نقاط عطف تاریخ سیاسی کشور؛ تشکیل مجلس شورای ملی، تصویب نخستین قانون اساسی و در کلامی خلاصه‌تر برقراری حکومت قانون در کشور ایران را رقم زد.

وی تصریح کرد: تلاش مستمر در راستای قانون‌مداری که تمام ابعاد حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، جامعه ایرانی را متاثر کرد و شکل داد، این تلاش ستودنی باید سرلوحه اقدامات هر حوزه باشد و اگر چه در این مسیر گام‌های مهمی برداشتیم، اما گام‌های طی نشده زیادی در فرارو داریم.

الویری افزود: ما امروز بر سپهری ایستاده‌ایم که مرهون تلاش و اندیشه مشروطه خواهان و پس از آن آزادیخواهی ملی‌گرایان بوده است، تلاشی که با انقلاب اسلامی و مجاهدات امام(ره) و مردم فهیم ایران ادامه یافت و در سال‌های دفاع مقدس تبلور عینی و مجسم حاکمیت مردمی بود؛ «حاکمیت مردم بر حق تعیین سرنوشت خویش» و نقش و رشادتی که آنها در حراست از وجب به وجب ایران ایفا کردند. ما مدیون این حرکت آگاهانه تاریخی هستیم و باید پرچم‌داران واقعی برای ادامه این مسیر باشیم، تکلیف سنگینی بر دوش داریم، زیرا نه این که زمان دفاع و هوشیاری به سر رسیده بلکه دفاع از کیان میهن و دین پیچیده‌تر شده است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه امروز می‌بینیم که به جفا در حق دیپلمات برجسته کشور دکتر ظریف انجام می‌دهند نتیجه همین آگاهی و آزادی‌خواهی است، تیم کاردان مذاکره کننده کشور در میدان دیپلماسی عمومی نشان داد که ایران سرزمین زنان و مردان بزرگ است که نمی‌توان آنها را از حقوق حق‌شان محروم کرد.

رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: در شرایطی به سر می‌بریم که تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی تحمیلی از خارج، شرایط داخلی و برنامه ریزی برای آن را بسیار دشوار کرده است و همه مردم ایران در حال تجربه وضعیتی هستند که تنها در صورت همدلی و همراهی با هم می‌توانیم از پس انبوه مسائل و مشکلات پیچیده برآییم. ما نیز به عنوان نمایندگان مردم در مدیریت امور شهرها و نواحی روستاها که بیش از سایر نهادها با عرصه خدمات اجتماعی و شهری و روستایی سروکار داریم خوب می‌دانیم که هر تصمیم و سیاستی می‌تواند عرصه خدمت رسانی به شهروندان را با تغییرات جدی روبرو کند. هر تصمیمی می‌تواند پیامدها و اثرات متعددی بر زندگی مردم در شهرها و روستاها داشته باشد. تصمیم جدید دولت مبنی بر حذف ۴ صفر از پول ملی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

الویری خاطرنشان کرد: اگرچه تلاش دولت برای مهار فشارهای اقتصادی قابل فهم و درک است اما باید متوجه باشیم که در شرایط تورمی فعلی نمی‌توان یکجانبه و با یک اقدام امید به حل و فصل مسائل اقتصادی پیچیده داشت امیدوارم که دولت تمام اثرات و پیامدهای این تصمیم را قبل از عملیاتی و اجرایی شدن به درستی بسنجد و برای اثربخشی مطلوب آن اقدامات مکمل نیز انجام پذیرد به عنوان مثال تک نرخی کردن ارز، منطقی کردن قیمت انرژی و شفاف کردن اقتصاد حلقه‌های بهم پیوسته‌ای هستند که در اتصال به هم می‌تواند ریسمان خروج اقتصادی از چاه معضلات فعلی باشند.

وی گفت: اگرچه در شرایط دشواری به سر می‌بریم اما نباید نیروی شگفت‌انگیز همراهی و همدلی شهروندان را دست کم بگیریم. در شرایطی که بسیاری از پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در حوزه سرمایه اجتماعی ریزش جدی را تجربه خواهیم کرد، اتفاقی که در انتخابات شورایاری‌ها در شهر تهران افتاد کم‌سابقه بود و درس بزرگی را برای ما به ارمغان آورد. انتخابات نشان داد درصورتی که بتوانیم شرایط و محیط مشارکت شهروندان را فراهم کنیم آنها همراه ما خواهند بود و مشارکت بیش از نیم میلیون از شهروندان تهرانی در این انتخابات محلی قابل تقدیر و مایه قوت قلب ما هست.

رئیس شورای عالی استانها افزود: ما توانستیم در شهر تهران کم هزینه‌ترین انتخابات را در این سطح و کیفیت برگزار کنیم. انتخابات شورایاری‌ها در تهران نخستین تجربه برگزاری انتخابات سبز در کشور بود. با حذف تعرفه‌های کاغذی توانستیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم. انتخابات الکترونیک نه تنها فرآیند اخذ رأی را سریعتر می‌کند بلکه برصحت و سلامت انتخابات می‌افزاید.

الویری ادامه داد: دقت و سلامت انتخابات به قدری قابل توجه است که تعداد شکایات واصل شده در مقایسه با تجربه‌های قبل بر تعداد زیاد صندوق‌ها، رقم بسیار پایینی است و به دلیل شمارش مکانیزه شبهه‌ای در این باره برای کسی وجود ندارد. این تجربه گرانقدر نشان می‌دهد که شهروندان فهیم و آگاه، کلید توسعه و رونق سرزمین‌ها هستند و لازم به ذکر است در شورای عالی استان‌ها مصوبه "تشکیل انجمن محلمات به دولت ارسال شده است که امیدوارم با نهایی شدن آن آیین نامه اجرایی برای شهرهای مراکز استانها ابلاغ شود.

۲۳۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1287699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =