۲ پیام برای جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی و داود فتحعلی‌بیگی، دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، به مناسبت آغاز این رویداد هنری، پیام هایی را منتشر کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، فردا (یک‌شنبه ۲۰ مرداد) در شهر کاشان افتتاح می‌شود. به همین مناسبت، مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر جشنواره پیام‌هایی را منتشر کردند. 

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی، همت و تلاش ارزشمند تمام هنرمندان و دست‌اندرکاران نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را ارج ‌نهاد و از پروردگار، پیروزی و سربلندی‌شان را خواستار شد. متن کامل پیام او به شرح زیر است:

«به نام خداوند هنر آفرین

آئین و سنت ،میراث گرانبهای فرهنگ و هنر این سرزمین مهر است. تاریخ کهن و فرهنگ شایسته ما در پس تاریخ پرفراز و فرود، تبلور رفتار و ایمان و اخلاق و باور مردمان این دیار است که با هنر آئینی و سنتی عیان خواهد شد. افتخار ما به قدمت فرهنگ و تاریخی است که یادگار مضمون و مفاهیم غنی بشر خاکی برای نیل به زندگی آرمانی و انسانی خواهد بود. حکایت این هنر همچون قصه با اصالت و پندآموزی است که زندگی این جهان و ایمان به آخرت را با رفتار و شخصیت‌های امیدبخش و آرمانی و لحظات روح‌بخش و صفات جمیل زندگی یادآوری می‌کند. ایران اسلامی با سنت و هنرهای آئینی و سنتی چون مروارید گرانبهایی در اطلس سرزمین‌های جهان می‌درخشد. 

جشنواره آئینی و سنتی فرصتی گرانبها است تا هر یک در هر جایگاه و مقام سهم خود را برای حفظ و پاسداشت این سرمایه فاخر ادا کرده و لزوم پاسداشت از حیات این میراث را یادآوری کنیم. مجموعه متنوع و پرمعنا که از بخش‌های ایران اسلامی می‌شناسیم و یا آنچه بوده و هست و ما بدان توجه نداشته و حالا این فرصت را داریم تا با جشن تئاتر از آن تجلیل کنیم. آنچه بارها در نوشته‌ها و سخنان اصحاب دلسوز فرهنگ و هنر شنیده و در کردار ارجمندشان دیده‌ایم.

باشد که به یاری تمام دغدغه‌مندان فرهنگ و به یمن این رویداد شریف صحنه‌های نمایش ایران عزیز روشن و روشن‌تر جلوه‌گر شود. همت و تلاش ارزشمند تمام هنرمندان و دست‌اندرکاران «نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی» را صمیمانه ارج می‌نهم و از پروردگار بزرگ پیروزی و سربلندی‌شان را خواستار هستم.»

داود فتحعلی‌بیگی، دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی هم در پیامی خطاب به حاضران در این رویداد و علاقه‌مندان به آن نوشت: «امید آنکه عَلَم این آئین ملی و باشکوه، همچون کشور عزیزمان ایران، دیرپا و استوار به دست هنرمندان آگاه و کوشا سالیان سال به اهتزاز و گردش درآید.  متن کامل پیام او به شرح زیر است:

«اول دفتر به نام ایزد دانا

علم گردش آئینی است دیرپا که در برخی از مناطق سرزمین مادری ایرانیان برگزار می‌شده است. در آئین مذکور، پیش از آمدن ماه محرم، عاشقان حسینی، علمی را گذر به گذر می‌گردانند، چاووشی می‌کنند و صلوات‌نامه می‌خوانند تا هر که دل در گرو یارش هست، از سر شیدایی و به دلخواه، به اندازه وسعش از نقد یا جنس، سهمی در برگزاری مراسم ماه محرم داشته باشد.

این علم همه ساله، دست به دست می‌گردید و از نسلی به نسلی سپرده می‌شد تا نشان و اعلانی باشد از برگزاری آئینی به منظور استقبال از برپایی آئین فراتر به وسعت دل آئین‌ورزان، ایران زمین.

در سال ۶۷ به بهانه برگزاری نخستین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی، فراخوانی منتشر شد و همچو چاووشی صلا در دادیم:

هرکه دارد به دلش شور و نوا بسم الله       
هرکه دارد سر همراهی ما بسم الله

گوئی که آن فراخوان به مثابه علمی شد تا زنان و مردان غیرتمند و عاشق و هنردوست از گوشه به گوشه خاک وطن، هر یک به وسع و میزان تجربه خویش با نثار نقد جان و بذل مال، در برپائی آئینی مشارکت کنند. این جشنواره رفته رفته خود به آئینی بدل شد که سنتها و آئین‌های بومی اقلیم و ملیتهای مختلف ایرانی را در قالب یک آئین ملی در آغوش گرفت.

در آغاز چند گروه انگشت‌شمار از نمایشگران به این دعوت لبیک گفتند و رفته‌رفته، شبیه‌خوانان و نقالان و خیمه‌شب‌بازان و برپاکنندگان معرکه  و آئین‌ورزان و.... به جمع گردانندگان علم جشنواره پیوسته، تا اینکه در جشنواره نوزدهم شاهد حضور کودک سه ساله تا پیرمرد هشتاد و چند ساله هستیم.

اگرچه این اقبال عمومی بسیار میمون و مبارک و دلگرم‌کننده است لیکن باید مراقب بود که ادب و آداب آئین و سنت، سنت نمایش بومی، به دست فراموشی سپرده نشود. به همین جهت یادگیری و کوشش در حفظ دست‌آوردهای پیشینیان و پرهیز از سهل‌انگاری و خام‌دستی امری است لازم و حتمی. امید آنکه عَلَم این آئین ملی و باشکوه، همچون کشور عزیزمان ایران، دیرپا و استوار به دست هنرمندان آگاه و کوشا سالیان سال به اهتزاز و گردش درآید.»

نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از ۲۰ تا ۲۶ مرداد در کاشان و تهران برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1288313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =