عضو شورای شهر تهران: سگ‌کُشی در شهرداری همچنان ادامه دارد

یک عضو شورای شهر تهران می گوید به شواهدی دست پیدا کرده است که کشتن سگهای بدون صاحب در شهرداری و توسط پیمانکاران همچنان ادامه دارد. این در حالی است که هفته گذشته اعتراض تعدادی از هواداران حقوق حیوانات در اعتراض به کشتن سگهای بدون صاحب با اسید در مقابل شهرداری تهران با حضور پلیس، منجر به بازداشت تعدادی از شهروندان شد.

امید سلیمی بنی: حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس شورای شهرستان ری می گوید کشتار سگ‌های بدون صاحب با تزریق اسید در رگ که هفته گذشته باعث جنجال در تهران شده بود، همچنان در مرکز امحای حیوانات در جنوب تهران ادامه دارد.

این گفتگو پس از نشست علنی شورای شهر تهران در روز یکشنبه سوم شهریورماه در صحن علنی شورا انجام شد که در ادامه می خوانید:

هفته گذشته شما با حضور در مرکز نگهداری از حیوانات بدون صاحب در جنوب تهران، گزارشهای دست اولی از تخلفات شهرداری دادید. هر چند یک توئیت افشاگرانه در حساب کاربری شما منتشر و پس از ساعاتی پاک شد، ولی گزارش شما از تخلفات پیمانکار، باعث شد هواداران حقوق حیوانات، به عملکرد شهرداری معترض شوند. یافته های جدید شما در این باره چه می گوید؟

یافته های ما نشان می دهد این اتفاق در آنجا افتاده و هنوز هم دارد می افتد. همکار من آقای آرش حسینی میلانی امروز گفت ما اسنادی به دست آورده ایم که هنوز هم این اتفاق در آنجا می افتد. برخی می گویند این فیلمها مال سال ۹۶ یا ۹۵ یا ۹۷ است، به نظرم زمان این فیلمها باعث نمی شود شما یک کار بسیار شنیع و زشت را از ذهن دور کنید. اگر فیلمی مربوط به ۱۰ سال پیش باشد که حیوانات را اذیت می کنید یا انسانها را آزار می دهید یا به طبیعت آسیب می زنید باز هم دیگران را ناراحت خواهد کرد.

مسئله مسئولیت تخلفی است که انجام شده و طبعا زمان انجام این تخلف هم در مسئول دانستن اشخاص موثر است؟

بله، حتی اگر زمان فیلمی که از کشتار سگها منتشر شد را سال ۹۶ هم بدانیم باز هم مسئولیت با شهرداری است. از همه مهمتر، شهرداری اعتراف کرد این فیلم مربوط به عملکرد پیمانکاری است که قبلا بوده است،  البته الان گفتند قطع رابطه شده. وقتی ماشین آنجاست و پیمانکار مربوطه هم هست و این اتفاق در هر سالی افتاده، معلوم است یک روند غیر انسانی آنجا شکل گرفته که بیشتر جنبه های درآمدی دارد. نباید با جان انسانها و حیوانات و طبیعت کاری کنیم که فقط پول درآوریم. باید استانداردهای رفتاری امروز جهان در ارتباط با حیوانات، انسانها و طبیعت را اجرا کنیم. همه موجودات خداوند ارزشمند هستند و باید حقوقشان را حفظ کنیم.

از بازداشت شده های اعتراض به کشتار سگها خبر جدید ندارید؟

از پلیس و دادستانی خواهش کردیم آنها را آزاد کنند. اینها افرادی بودند که احساساتشان جریحه دار شد و تند حرف زدند. شخصا با این برخوردها موافق نیستم. نباید اصلا پلیس در تجمع این اشخاص مداخله می کرد. آنها مقابل شهرداری آمدند و به کار غلطی معترض هستند. اگر اعتراضات مردم را اینطور جواب بدهیم، اعتراضات انباشت می شود و به صورت مطالباتی درمی آید که نمی توانیم بعدا پاسخگو باشیم. باید هر اعتراض منطقی مردم را بپذیریم، گردن بگذاریم و حتی از آن پذیرایی کنیم و بگوییم از این که مردم به حقوق حیوانات حساس هستند، افتخار می کنیم. من تعداد بازداشتی ها را نمی دانم و اطلاعاتشان را ندارم. معمولا ما نمی توانیم در امور پلیسی و قضایی مداخله کنیم.

چطور نگرانی مردمی که معترض هستند را جواب می دهید؟

ما با سازمانهای مردم نهاد فعال در امر حقوق حیوانات هفته گذشته در ستاد سمن ها جلسه داشتیم و آنجا هم نگرانی شان این بود بازداشتی ها آزار نبینند.  ضمن اینکه سمن ها برای استمرار تخلفی که درباره حیوانات انجام می شد، نگران بودند، امیدواریم قوه قضاییه بازداشت شدگان را آزاد و دلجویی کند.

چطور می توانید مطمئن شوید که تخلف تکرار نمی شود؟

مستمر بازدید می کنیم و حتی اگر بشود باید آنجا دوربین نصب کنند و پیمانکاران را کنترل کنند.

نمی توان گفت حیوانات را به جای دیگری می برند و تخلف را تکرار می کنند؟
نه، پیمانکاران مخفیانه که نمی توانند کاری کنند. باید قرارداد ببندند و نظارت شوند. شورای شهر در قراردادها نظارت می کند و بعید است بتوانند این کار را مخفیانه انجام دهند.

منظورم حتی زنده گیری و رها سازی سگها در حریم شهرهای دیگر است تا شهرداری آن شهرها هم مجبور به بستن قرارداد با پیمانکار شوند؟

متاسفانه این اتفاقات وجود دارد. وقتی نگاه ما به پدیده ها صرفا اقتصادی باشد این اتفاقات هم می افتد. اگر قرار است من شغلم را ساماندهی حیوانات بلاصاحب قرار دهم، باید اخلاقی و انسانی رفتار کنم. این که آنها را در شهر یا روستای دیگر رها کنم یا به این وضع بکشم، این کار غیراخلاقی است. در هر حرفه ای هم ممکن است این اتفاقات بیفتد. چرا می گوییم قرآن، کم فروش را لعنت کرده است؟ پیمانکاری قرار بوده حیوانات را جمع کند، ساماندهی و عقیم کند و طبق پروتکل های بین المللی با آنها رفتار کند. وقتی حیوانات را می کشد، او هم مانند گرانفروش و کم فروش است که از نظر آموزه های دینی هم گناه و تخلف کرده. موجوداتی که این فرد با آنها سر و کار دارد، زبان ندارند و نمی توانند از خود دفاع کنند ولی انسان واقعی به خودش اجازه نمی دهد از ضعف دیگران نان بخورد. متاسفانه ما در کشورمان وضعی داریم که از ضعف دیگران مانند معتادان، بیماران و نظایر آنها، استفاده تجاری می بریم و وضعیت بسیار بدی شده است. این که برویم داروخانه را انبار کنیم و بازارسیاه درست کنیم، قابل پذیرش نیست. ترک دادن معتادان با کتک زدن در کمپ، کم فروشی است، همانطور که کشتن سگها به این شکل فجیع بدون توجه به اصول و پروتکل های بین المللی کم فروشی و تخلف است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1293144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  1 26
  وقتی این اتفاق برای سالهای پیش بوده و شهرداری کنونی عملا در این ماجرا دخیل نبوده، طرح اینگونه مسائل در نزدیکی انتخابات شایبه سیاسی دارد.
  • بی نام IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   6 1
   مال همین دوره حناچی است.شما کلا کبک تشریف دارید
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  39 1
  تاسف داره این اخبار اما دلیل نمیشه با سگ برخورد بشه با صاحب اهمال کار باید برخورد بشه
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  0 15
  چرا به اعتراضات دامن می زنید؟ بذارید همه چیز آروم بمونه
 • احمد IT ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  32 0
  امیدوارم با خود و خانواده این پست فطرتانی که سگها را این طوری زجر کش میکنن همین جور زجر کششان کنند به امید آن روز
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   2 9
   شما بیشتر خرده بورژوای بیسواد هستید که عشق سگ و مدافع حقوق سگ هستید و نه حیوانات،کما اینکه باید برای کشتن موش و سوسک و پشه و گاو و گوسفند هم واکنش نشون بدید،نگم که اکثر داروهاییم که مصرف میکنید روی حیوانات ازمایش شده،صد البته که مخالف هرگونه شکنجه حیوانات هستم ولی جوگیر نیستم.
 • حمید IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  1 27
  سگ های ولگرد وقتی گشنه بشن به ضعیف تر از خودشون از جمله بچه های انسان حمله می کنند. شما تو اینترنت سرچ کنی اخبار حمله اونها به بچه ها وجود داره
 • عباس IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  8 14
  امروزه واژه ای بنام سگ کشی یااتلاف شگهای ولگردنداریم بلکه واژه جایگزین جمع آوری وساماندهی سگهای ولگرد راداریم.دراین روش سگهای ولگردجمع آوری شده وبه مکانهایی که برای آنهادرخارج شهردرنظرگرفته شده منتقل میشوند.دراین مکان سگهادر ابتدا شستشو شده و واکسن های لازم به آنها زده شده وداروهای ضدانگل وآنتی بیوتیک به آنهاخورانده میشود.سپس سگهابراساس جثه وهیکل واندازه وقیافه طبقه بندی میشوند.پس ازطبقه بندی سگهابرای منظورهای مختلف ازسگ نابینایان وسگ مواد یاب وسگ زنده یاب گرفته تا سگ نگهبان وسگ پلیس وسگ اسکیمو وسگ شکارچی که اکنون غیر مرسوم شده وسگ راهنما و....مورد آموزش قرار می گیرند وبه قیمتهای بالا فروخته می شوند.این روش علاوه بر جلوگیری از حیوان آزاری وکشتن سگها ذخایر ژنی سگهای خانگی را حفظ می کند.ذخایرژنیی که در هرکشور مختص آن کشور است وباید توسط سازمان محیط زیست ازآن مراقبت شود.کشتن سگها کاری ضد اخلاقی وضد انسانی است که در آخرت برای انجام دهندگان آن عقاب سخت پیش بینی شده است.وقتی زنی برای آب دادن به سگی بهشت براو واجب می شود مطمئنا با آزار وکشتن سگها هم جهنم برای برخی از افراد واجب می شود.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 29
  سلام این همه زباله شهری و بی توجهی شهر چند میلیونی به پسماندهای غذایی که باعث تجمع حیوانات و از جمله سگها شده است را چرا در نظر نمی گیریم . اول فرهنگ شهروندی ومسئولیت خود را در نظر بگیریم بعد از مسئولین بخواهیم سگها را معدوم نکنند.
  • میثم IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   6 0
   شهرداری هم اول نظم و نظام شهرداری لندن و پاریس رو الگوبرداری کنه بعد از مردم مثل اونجا مالیات و عوارض بگیره. تو مالیات گیری از لندن الگوبرداری میکنه تو جمع کردن و کشتن حیوانات از داعش!
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  17 0
  موجود زنده چه گناهی کرده که باید توسط یک ظالم بنام انسان کشته بشه؟؟؟
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 26
  سگ های ولگرد باید معدوم شوند حالا یه روش مناسب براش در نظر بگیرند. وگرنه قرار نیست عوارضی رو که امثال من دادن و باید صرف توسعه و نوسازی شهر بشه خرج سگ های ولگرد کنن
 • امین IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  28 0
  این همه سال با پیمانکار قرارداد قتل و کتار سگها رو بستید الان شما به نظرتون تعداد سگهای بی پناه کم شده؟؟ مشخصه نه پس این کار اشتباه بوده تا الان ،جز نفرین چیزی واستون نداره .اقا بیاین راه درستو برید عقیم کنید درمان کنید مهربون باشیید، شاید خدا همه ما رو ببخشه
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   1 4
   واقعا مخاطبین این سایت بامزند،از طرفی (طبق مد جدید) مخالف دین و مسلک هستند از طرفی از "نفرین" حرف میزنند
 • سرباز وطن IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  12 1
  با توجه به اصل “عبث نبودن جهان خلقت” و احادیث منقول از ائمه معصومین (ع) و سیره آن ها به نظر می رسد تصرف انسان در حیات موجودات مطلق نبوده و سلب حیات و تغییر در فیزیولوژی و شرایط زندگی آن ها باید در حد ضروریات باشد. بر طبق این روایات انسان مجاز به آزار و اذیت و کشتار حیوانات نیست. در تفسیر کاشف نیز در ذیل آیه ۳ سوره انعام آمده است: خداوند با تحریم انواع مردار، بشر را برانگیخته است تا در حفظ و نگهداری و تغذیه و بهداشت دام بکوشد و از تلف شدن، خفه شدن، کتک خوردن و پرت شدن از بلندی و ایجاد جنگ و درگیری میان حیوانات و نیز حمله حیوانات درنده به آن ها جلوگیری به عمل آورد و همچنین افراد شرور و قسی القلب، آن ها را برای تفریح و سرگرمی به جان یکدیگر نیاندازند با کمی تحقیق بیشتر نیک در می یابید که روایت و احادیث و قران همه در داشتن حق و حقوق حیوانات و احترام به ان الزاماتی را گوشزد میکنن بجز ان ٍبیشک انسانی که به حقوق حیوانات احترام نزارد برای انسانیت هیچ ارزشی قایل نیست و بوی از انسانیت نبرده و در پیشگاه پروردگار منفور و منفول است
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  35 3
  این سگها کلا بی نژاد هستن و اصلا صاحبی نداشتن ولی یه موجود بی گناه هستن چرا باید اینطور ظالمانه کشته بشن
  • بی نام IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   5 0
   نژاد پرستی مگه تو؟بی نژاد با نژاد یعنی چی؟
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  50 1
  چقدر بیرحمی چقدر کشتار از آه این حیوانات معصوم بترسید آخه چرا ؟؟؟
 • غلامرضا IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  2 18
  لطفا آقایان منتقد سگ کشی راهی جهت مباره با سگ های ولگرد هم ارایه دهند حاضرند نگهداری از آنها را بر عهده بگیرند؟
  • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   0 4
   توی تمامی نقاط دنیا سگ های مورد دار رو اتانازی میکنند،این جماعتم زیادی تیتیش مامانی هستند میتونند فیلم های اتانازی به روش اتاق گاز امریکا رو ببینند تا بفهمند چجوریه،این فیلم های شهرداری و اسید رو هم دیدم ابدا اونطوری که شلوغش میکردند نبود کلا واضحه هیچ چیزی از این مسایل نمیدونند،برای جلوگیری از پیشگیری هاری مهلک ترین بیماری مشترک انسان و سگ باید 70 درصد سگ ها واکسینه بشند و برای جلوگیری از اسیب های مکانیکی و در کل کنترل جمعیت سگ ها باید عقیم سازی های مناسب صورت بگیره
 • عابدینی IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  1 3
  باسلام.شهرداری میتواندباکشورهای چین وکره جنوبی و...قراردادخوب ببنده وانهاحاضرن کلیه مخارج به اضافه م قدارمعینی رابه شهرداری تقدیم کنند.این کارسراسرسودبرای شهرداری میباشد.