۰ نفر
۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲
تاریخچه نام‌گذاری هفته دولت

راویان تاریخ برای نسل جدید کمتر به یاد دارند که از حوادث مهم اوایل انقلاب ۴ دهه گذشته است و نه تنها نسل جوان که نسل میانسال هم برای مناسبت های مختلف نیاز به تاریخ نگاری مستقل دارند.

یکی از آن ایام پر اهمیت هفته دولت است که همیشه از اول شهریور تا هشتم شهریور برگزار می شود. دلیل نامگذاری این هفته بنام هفته هیئت دولت شهادت رییس جمهور و نخست وزیر در یک جلسه است.سال لعنتی ۶۰،‌ ایران در آتش جنگ با عراق می سوخت. همه میهن دوستان به سمت جبهه سرازیر بودند.
اما در جبهه  داخلی اختلافات اوج گرفته بود. بنی صدرر به عنوان رییس جمهور و فرمانده کل قوا،با حزب جمهوری اسلامی که عمدتا صاحب منصبان روحانی جمهوری اسلامی را تشکیل می دادند درگیر شده بود.
سازمان معجول ومغرور مجاهدین خلق در خرداد سال ۶۰ در وسط جنگ تحمیلی اعلام جنگ مسلحانه کرد و در خیابان ولی عصر مانور مسلحانه راه انداخت.ترور در دستور کار آنان بود. آماری بین ۱۷ تا ۱۹ هزار نفر در سراسر ایران آمار ترورهای مجاهدین بود. دستگیری آنان و اعدام های سریع هم از سوی دیگر شکل گرفت.
نفوذ به دستگاه های اجرایی و ترتیب دادن ترورهای هدف دار یکی دیگر از اهداف مجاهدین خلق شد.کسانی که از آن ایام اطلاع دارند، فضای پرالتهاب و تلخ و سخت آن ایام را هم به یاد دارند.
اولین ترور هدفدار مسئولین با ترور آیت الله خامنه ای صورت گرفت. دو سه رروز بعد آن حزب جمهوری اسلامی منفجر شد که آیت الله بهشتی رییس قوه قضاییه و۷۲ نفر از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس زیر آوار ماندند و شهید شدند.
در این میان در شهرستانها هم  امامان جمعه متنفذ و بزرگان محلی مورد ترور قرار می گرفتند.آیت الله قاضی و مدنی امامان جمعه تبریز.اشرفی، امام جمعه کرمانشاه. صدوقی، امام جمعه یزد.دستغیب، امام جمعه شیراز، هاشمی نژاد نماینده امام در مشهد. وشخصیت های سیاسی دیگردر سراسر ایران.
در این فضای ملتهب و پس از انفجار حزب جمهوری اسلامی وترورهای روزانه ، و جنگ خانمانسوز عراق به دلیل آن که بنی صدر، رییس جمهورو فرمانده کل قوا متهم به حمایت از مجاهدین بود در یک جلسه تاریخی در مجلس شورای اسلامی از ریاست جمهوری خلع شد. پس از آن فضای امنیتی تشدید شد. بنی صدر مخفی شد. مجاهدین مسئولیت حفاظت از او را به عهده گرفتند.
در داخل نظام جمهوری اسلامی اصرار زیادی بود که شرایط طبیعی باشد. به همین دلیل بلا فاصله پس از عزل بنی صدر در حالی که او مخفی بود، زمینه رای گیری مجدد فراهم شد و در ۲ مرداد همان سال ۶۰ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و آقای محمد علی رجایی که در زمان بنی صدر نخست وزیر او بود و بیشتر با فشار مجلس به او تحمیل شده بود،در رقابت با آقایان پرورش.عسکراولادی. شیبانی رییس جمهور شد.
۵ روز بعداز انتخاب آقای رجایی به عنوان رییس جمهور، بنی صدرر و مسعود رجوی با یک هواپیما به صورت مخفیانه به پاریس پرواز کردند.آقای رجایی، محمد جواد باهنر را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.هنوز تب ترورها و متقابلا اعدام ها داغ بود.
۲۸ روز بعد از اینکه رجایی رییس جمهورر شده بود و باهنر نخست وزیر، با یک عملیات نفوذی توسط سازمان مجاهدین خلق در روز ۸ شهریورر انفجاری رخ داد و در همان جلسه رییس جمهور و نخست وزیر و چند تندیگر از مقامات بک جا به شهادت رسیدند.
این فقط تاریخچه ۶ ماه از سال ۶۰ است. با این همه التهاب. بعد ها روهای منتهی به هفت تیر که شهادت رییس قوه قضایییه بود به عنوان هفته قوه قضاییه. و اول تا هشتم شهریور به مناسبت شهادت  همزمان رییس جمهور و نخست وزیرهفته دولت نام گرفت.
بقول شکیبی اصفهانی:
شبهای هجر را گذراندیم و زنده ایم
ما را به سخت جانی خود این گمان نبود.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده

کد خبر 1293482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =