پاسخ واعظی به سوالاتی درباره جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و احتمال دیدار ترامپ و روحانی

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: درباره آنچه آمریکا درباره ملاقات مطرح می‌کند باید بگویم که ملاقات برای ملاقات مشکلی را حل نمی‌کنند ملاقات باید برای هدفی باشد و ما معتقدیم تا اطمینان نکنیم هدف ما محقق می‌شود صحبت از ملاقات صحیح نیست.

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئس‌جمهور در پایان جلسه هئیت دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی درباره ملاقات ترامپ با روحانی گفت:  همواره هم رئیس‌جمهور و هم کل دولت و وزیر خارجه دنبال این هستند از همه ابزارها در هر شرایطی برای برداشتن تحریم‌ها استفاده کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* برای رفاه مردم روابط خارجی باید بتواند تامین‌کننده نیازهای کشور باشد. برای همین آنچه با فرانسه در چند هفته گذشته پیش گرفتیم این است که بتوانیم حقوق ایران در برجام را محقق کنیم و در رابطه با تحریم‌های آمریکا یکی از هدف‌گذاری‌هایی که انجام شده این است که در سفرهای اروپایی و آسیایی ظریف  می‌خواهد برای این اهداف گام اساسی بردارد.

* در همین رابطه یا باید آمریکایی‌ها به میز ۵ + ۱ برگردند و به توافق پایند باشند و ایران بتواند از همه مزایایی که در برجام است، استفاده کند و یا اگر دنبال روش دیگری هستند اول باید اشتباه خود درباره تحریم‌ها علیه ملت ایران را اصلاح کند و بعد وارد بحث خود شود.

*{ در خصوص جزئیات گام سوم ایران در روند کاهش تعهدات}: اجازه دهید جزئیات مثل دفعه قبل در همان زمان که به آن می‌رسیم اعلام شود ولی آنچه که باید امروز اعلام کنیم این است که اگر ما پیشرفتی نداشته باشیم قطعا گام سوم را برمی داریم. 

*{در خصوص اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی مبنی بر تاکید آمریکا بر پیش‌شرط‌های گفت‌وگو با ایران}: من نمی دانم این خبری که مطرح شده چه هست اما ما در این چندماه گذشته مواضع مختلفی را از آمریکایی‌ها شاهد بودیم؛ از دوازده شرطی که وزیر خارجه آنها اعلام کرد و تا عقب‌نشینی که کردند و گفتند ما هیچ پیش‌شرطی نداریم و آن چیزی که خود آقای ترامپ اعلام کرد این بود که ما هیچ پیش‌شرطی نداریم و ما فقط می‌خواهیم که ایران سلاح هسته‌ای نسازد. 

* ما نمی‌دانیم در آمریکا چه کسی صحبت می‌کند و حرف کدام را باید بپذیریم. به نظر می‌رسد خودشان هم مقداری در ارتباط با ایران سرگردان هستند. 

*الان و در این شرایطی که کشور دارد و ما با دشمن خارجی مواجه هستیم و شدیترین تحریم‌ها علیه ملت ما اعمال شده؛ بیش از هرچیزی به انسجام، یکپارچگی و صمیمیت در داخل کشور نیازمند هستیم. پیامی که از ایران به خارج از کشور ارسال می‌شود باید پیام وحدت باشد.

* به هرحال یک اشتباهی را یک گروه اندکی انجام می‌دهند و همه دستاوردهای دولت را که دستاوردهای نظام ما و ملت ما است را برای یک سری اهداف جناحی و انتخابات آینده زیر سوال می‌برند. فلذا ما نباید مثل آنها عمل کنیم؛ منافع ملی و امنیت ملی ما از همه چیز مهمتر است و فکر می‌کنم لازم است مردم پاسخ این گروه اندک را بدهند برای اینکه در این شرایط که ما نیاز به وحدت داریم برخی شعار تفرقه می دهند.

*{در پاسخ به سوالی در خصوص جزئیات پیشنهادهای فرانسه به ایران}: تا وقتی که توافق نکرده‌ایم درست نیست که موضوعات رسمی را بیان کنیم. در حال حاضر ما و فرانسه دیدگاه‌هایی داریم که ما در داخل کشور و آنها در اتحادیه اروپا در حال مشورت هستیم. اجازه دهید وقتی که موضوع نهایی شد اعلام کنیم. بالاخره همیشه روی موضوعات مهمی که نه فقط در خصوص ایران بلکه در خصوص هر موضوعی مطرح است،‌ گمانه‌زنی زیاد صورت می‌گیرد؛ بنابراین ما نباید با این گمانه‌زنی‌ها موضوع مهمی را که در حال مذاکره است با مسائل تبلیغاتی برهم بزنیم.

*{در خصوص ارزیابی روند این مذاکرات}: در هفته گذشته تا به امروز پیشرفت نسبتا بد نبوده است. یک هیات اقتصادی نیز هفته آینده به فرانسه سفر می‌رود و راجع به جزئیات و ابعاد موضوع گفت‌وگو خواهند کرد. آن هیات که بازگردد شاید من بهتر بتوانم ارزیابی کنم. 

*{در خصوص امکان سفر رئیس‌جمهور فرانسه به ایران}: ما هیچ وقت در این خصوص بحثی جدی نداشتیم و سفر هم زمانی انجام می‌شود که دستاوردی روشنی داشته باشد؛ خود سفر برای سفر معنی ندارد و باید برای یک هدفی باشد. 

*{ در خصوص ادعای معاون ارزی پیشین بانک مرکزی مبنی بر اینکه اقدامات خود را با دستور رئیس‌جمهور انجام داده و مسئولیت این اقدامات با دولت است}: ما دستور آقای رئیس‌جمهور را خدمت رئیس محترم قوه‌قضائیه فرستاده‌ایم و بالاخره در اینکه آقای رئیس‌جمهور همواره در این شش سال گذشته بر تقویت پول ملی کشور، مدیریت بازار ارز و ثبات بازار تاکید دارند. ایشان همواره هم کتبی و هم بصورت شفاهی این اعتقاد را هم در دوران آقای سیف و هم دوران آقای همتی مطرح کرده‌اند. 

* اما بالاخره بانک مرکزی ما یک وظیفه ذاتی دارد که ربطی به دوران ما ندارد یعنی شما بینید که از دوران گذشته و زمان مرحوم نوربخش تا امروز هرکسی که رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی بوده برای کنترل از در  داخل کشور تمهیداتی را انجام می داده و بازار را مدیریت می کرد. بر همین اساس اعتقاد ما این است که آنچه که بانک مرکزی چه در دوران دکتر سیف و چه امروز انجام می‌دهد وظیفه ذاتی این نهاد است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1294051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =