باشگاه خبرنگاران نوشت: مشاور حقوقی سابق وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق رای دادگاه برج سعادت آباد قلع قمع و به حالت اولیه بازگردانده و تمامی قراردادها ابطال می‌شود.

از جمله پرونده‌های کلان زمین‌خواری که شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی به آن ورود کرده؛ پرونده معروف به «حسینیه قائم» در سعادت‌آباد تهران است.
ماجرا از این قرار است که در سال ۸۵ به تعدادی از نمایندگان وقت مجلس یک قطعه زمین ۳ هزارمتری در خیابان درختی سعادت‌آباد برای احداث حسینیه واگذار می‌شود و این افراد طبق قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن داشتند، اجازه تغییر کاربری نداشتند و وزارت راه و شهرسازی این اراضی را تنها برای ساخت حسینیه واگذار کرده بود.

با این حال، افراد مزبور این زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند، می‌فروشند و مالک جدید با فرآیندهای نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه ساخت می‌کند تا اینکه وزارت راه و شهرسازی متوجه تغییر کاربری و فروش اراضی واگذارشده می‌شود و شکایت می‌کند!

جالب‌تر آنکه در زمان طرح شکایت، هیچ سازه‌ای به‌روی این ملک وجود نداشت، اما در حال حاضر یک ساختمان که تا طبقه هشتم هم بالا رفته، احداث و البته جلوی ادامه احداث آن با دستور مقام قضایی گرفته شده است.

تخریب برج ۳ هزار متری سعادت آباد و تبدیل دوباره آن به حسینیه / بسیاری از واگذاری‌ها در تهران تبدیل به برج سازی شده است

حسین معصوم مشاور حقوقی سابق وزیر راه و شهرسازی و مسئول پیگیری این موضوع درباره تخلف در تغییر کاربری یک قطعه زمین در سعادت آباد که برای ساخت حسینیه واگذار شده بود، گفت: در سال ۸۵ به تعدادی از نمایندگان وقت، قطعه زمینی در خیابان درختی سعادت آباد با کاربری تجهیزات شهری برای ساخت حسینیه واگذار شده بود، اما این افراد برخلاف قانون، کاربری آن را تغییر داده و در حال ساخت طبقات با کاربری نامعلوم مسکونی یا تجاری هستند.


او ادامه داد: این افراد زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند به فروش می‌رسانند و آن‌ها هم با فرآیندهای نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه می‌کنند. کاربری این قطعه زمین تجهیزات شهری بوده و افراد این زمین را برای ساخت حسینیه از وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) گرفته بودند.

نماینده سابق تام الاختیار وزیر در شورای حفظ حقوق بیت المال تاکید کرد: مالک طبق قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن داشته، حق تغییری کاربری نداشته و وزارت راه این اراضی را تنها برای ساخت حسینیه خارج از مزایده واگذار کرده بود. زمانی که هم سازمان مربوطه متوجه تغییر کاربری می‌شود و شکایت می‌کند هیچ سازه‌ای بر روی این اراضی وجود نداشت .

او ادامه داد: کاربری این زمین کماکان در پروانه تجهیزات شهری بوده، اما این افراد با توسل به یک رای، کاربری را برای ساخت و ساز تغییر دادند.

معصوم با تاکید بر اینکه ساخت و ساز با هر کاربری دیگر در این اراضی برای وزارت راه و شهرسازی امکان فسخ قرارداد را ایجاد می‌کند، ادامه داد: در این مدت هر چه بیشتر اقدامات قانونی برای مهار این تخلف انجام شد مالکان با جدیت بیشتر ساخت و ساز را دنبال کردند.

معصوم با بیان اینکه بر اساس حکم دادگاه، پرونده حسینیه قائم در منطقه سعادت آباد تهران بسته شد، گفت: طبق حکم دادگاه هر آن‌چه که در این پروژه اتفاق افتاده باید به وضعیت اول بازگردانده شود و تمامی روند ساخت در این پروژه باید قلع و قمع شود.

او ادامه داد: امیدواریم وزارت راه و شهرسازی هرچه سریع‌تر حکم را اجرا کند.

معصوم با بیان اینکه از ابتدا کاربری پروژه راه اندازی تجهیزات شهری بوده است، گفت: ممکن است تجهیزات شهری شامل ساخت حسینیه و یا ساخت مراکز فرهنگی باشد و ما حکمی به نام حسینیه نداریم، اما با بازگرداندن این پروژه به حالت اول، از ساخت برج در آن جلوگیری می‌شود.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: دولت باید اسناد را انتقال داده و قراردادهای این پروژه را باطل کند و با قلع و قمع تمامی پلاک‌های این پروژه به وضع سابق بازگردانده شود.

او افزود: در قرارداد این پروژه علی رغم آن که اعلام شده بود که نمی‌توانند این اراضی را بفروشند، ولی فرد خریدار آن را فروخته و سازنده تبدیل به برج کرده بود.

معصوم گفت: در قراردادی که بین وزارت راه و شهرسازی و فرد خریدار منعقد شده بود، امکان تغییر کاربری وجود ندارد، ولی فرد آن را فروخته و تبدیل به برج لاکچری کرده است؛ خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی سریعا متوجه تخلف شده و آن را پیگیری کرده و هم اکنون با رأی دادگاه حکم تخریب آن صادر شد.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: متأسفانه واگذاری‌های محفلی جامعه را به سمت تباهی هدایت کرده و باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی در این بخش شده است.

او اظهار کرد: چنین اقداماتی در جامعه در قالب واگذاری‌های گروهی افزایش یافته به طوری که بسیاری از واگذاری‌ها در تهران باید تبدیل به پروژه‌های فرهنگی، بیمارستانی و سایر پروژه‌های عمرانی میشدند که متاسفانه تبدیل به پروژه‌های مسکونی برج سازی شده اند.
۶۴۲۳۱
کد خبر 1294256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  41 0
  " این افراد زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند به فروش می‌رسانند و آن‌ها هم با فرآیندهای نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه می‌کنند. کاربری این قطعه زمین تجهیزات شهری بوده و افراد این زمین را برای ساخت حسینیه از وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) گرفته بودند. " آقا وظیفه مطبوعات چیست؟ بروید ببینید کدام نمایندگان آنها را معرفی نمایید آنها خاین هستند به مردم و دین! آقای لاریجانی باید پاسخگو باشد! فرآیند های نا متعارف یعنی چه؟ موضوع خیانت روشن است و فساد چرا اینقدر آن را پیچانده اید بنویسید رشوه و باند بازی بنویسید فساد سازمان یافته در بخشی از حاکمیت. چرا می ترسید؟ از دزدها میترسید یعنی دزدها در حکومت اسلامی اینقدر قدرت دارتد؟ وای بحال حکومت!
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  28 0
  عجب
 • GB ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  40 0
  واقعا که ! برای گره گشایی از مشکلات ملت و مملکت راهی مجلس میشن ،با برای حقه بازی و رانت خواری ؟ باید همچین نقره داغشون کنند که دیگه هیچکس جرات انجام کار مشابهی رو نداشته باشه.
 • US ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  60 15
  اول بروید سراغ قالیباف که از همه چیز باخبر بوده
 • DE ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  37 1
  گرحکم شود که مست گیرند درشهر هرآنچه هست گیرند
 • IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  74 1
  فقط اون امام حسين عليه السلام مظلوم بزنه به كمرتون كه مثل شمر و يزيد و عمر سعد دارين بهش ظلم مى كنين اقلاً اسم اسلام و معصومين مظلوم رو وسط نكشين كه شدن نوندونى تون
  • SG ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
   77 0
   دیده اند محل وقوع زمین در جای خوش آب و هوا و لاکچری و گرانقیمت قرار دارد گفتند بهتر است حسینیه را در مناطق جنوبی و کم بضاعت تهران که کاربرد بیشتری دارد بسازیم و برج مسکونی و تجاری را در سعادت آباد !
 • IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  36 0
  برا همینه اینهمه تعدادی تشنه خدمت به مردم در مجلس هستند و اینهمه هزینه می کنند. یاد اون حرف اقای نماینده می افتم که می گفت بعضی نماینده ها تو دفتر کار شون می خوابند توان اجاره خانه ندارد کاش اینها رو هم می گفتید.
 • LV ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  52 0
  اخه مگه زمین ارث پدرشون بوده که واگذار کردن ؟! این همه مسجد وحسینیه تو شهر هست برن تو اونجا مراسم بذارن .ماشالله اشتهاشون هم خوبه چرا نمیرن جنوب شهر حسینیه بزنن ؟ میان تو سعادت اباد , بعد ازچند سال هم توحسینیه شون برج سبز میشه.خدا لعنتتون کنه که برای رسیدن به متاع دنیوی تون به باورها واعتقادات مردم هم رحم نمی کنید.لطفا منتشر کنید.
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  33 0
  خیلی از این موردها زیاده علتش ساختار سیستم ما هستش که با هم این مسایل تکرار میشه .
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  21 0
  دزدان ی شغل جدیدی از تقریباً 14 سال پیش بوجود اومده که اسم محترمانه اش دلالی و اسم واقعیش دزدی هست. کنار خلبانی دکتری ومهندسی... که ازبچگی مد بود اینم دیگه داره پررنگ و پررنگتر میشه خدابخیرکنه
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  11 0
  مجازات باید بشن
 • RO ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  44 0
  خب چرا اون‌ نمایندگان رذل رو معرفی نمی کنید ؟
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  39 0
  چرا نماینده متخلف و شهردار متخلف را نمیگیرن بکنن زندان،فقط حرفش را میزنن،با حرف زدن هیچی درست نمیشه باید عمل کرد
 • سعید IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  23 0
  عجب بخوربخوری
 • یک جانباز IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  34 0
  برای همین رانت ها و بخور بخور ها میباشد که بعضی نمایندگان مجلس در موقع تبلیغات میلیاردها تومان هزینه میکنند اگر جلو این سو استفاده ها گرفته شود افراد خادم کاندیدا خواهند شد و مجلس جایی برای شیادان نخواهد بود
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  17 0
  دزدان مجلس
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  21 0
  به نظر من مهمتر از همه اعلام اسامی نماینده های خائن به مردم و محاکمه علنی اون ها هستش که با سو استفاده از مردم و احساسات مذهبی مردم این چنین خلاف هایی رو انجام میدهند.ساختمان هم باید به نفع مردم و دولت ضبط بشه و سازنده هم باید جریمه بشه.
 • علی IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  54 0
  لطفا نام نماینده هایی که این کار را کرده اند، اعلام کنید تا مردم بفهمند به چه موجوداتی رای داده اند. جالب است که شورای نگهبان این دزدان حسینیه را تایید کرده است! استصواب!!
 • ابراهیم IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
  26 0
  هردم ازاین باغ بری میرسد!!!!انگاراگه بری نرسه ازاین باغ شگفت داره خدایاعجب صبری داری ملت مارادریاب