۳۰ نفر
۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
چگونه «۹۰» در ۹ حرکت خاک شد؟!

به بهانه آغاز مجدد حق‌خوری «میثاقی» که ... حق «عادل» را درسته قورت داد!

انسان موجود فراموش‌کاری است و در طول تاریخ هیچ کسی به قدر مسئولین دلسوز از این خصیصه ذاتی بشر، بهره نبرده است! البته؛ در کنار سایر چیزهایی که بردند و خوردند؛ نوش‌جان‌شان!  

مسئولین دلسوز به خوبی می‌دانند؛ هر گندی که زده شود؛ اول کار، احساسات عمومی بشدت جریحه‌دار شده و قلیان می‌کند. اما خبر خوب اینکه بعد از مدت کوتاهی، این باران تند بند می‌آید و مثل بند تنبان سر جای اولش برمی‌گردد و در نتیجه آب از آب هم؛ تکان نمی‌خورد!

 لذا مسئولین دلسوز با آگاهی از این موضوع؛ در زمان حادثه - که به معنای واقعی کلمه خبر نمی‌کند!- صمُ و بکم مثل یک پری دریایی در آب؛ سرجای‌شان می‌نشینند و با «هوای نفس حرافی‌شان» مبارزه می‌کنند. بله؛ آنها آنقدر زبان به دندان می‌گیرند که آب‌ها از آسیاب بیفتند؛ چراکه اگر چیزی بگویند ممکن است بعدها در کف خیابان علیه‌شان استفاده شود! بعدهم؛ از فرمول جادویی «تحت شعاع قرار دادن» استفاده می‌کنند؛ بدین ترتیب که چیز مهیج دیگری را آنقدر علم می‌کنند که برود تو چشم و چال «مردم آماده بروز هیجان» تا کلهم؛ حادثه قبلی از دیده و یادهای «مردم همیشه فراموشکار» برون رود و به خاک سپرده شود!

بگذارید شما را با یک مثال عینی و ذهنی در خصوص روند حذف بی‌خطر و کم دردسر یک برنامه پرطرفدار مانند «۹۰» به شرح ذیل روشن کنیم:   

۱- تشخیص مصیبت: عادل پایش را از گلیمش درازتر کرده و نان بعضی از حضرات را آجر؛ پس باید دمش قیچی شود!

۲- آسیب‌شناسی قیچی‌کردن: عادل با عدد «۹۰» (حتی بیشتر از عدد « ۸۵» !) مورد توجه قرار گرفته و بسیار پرطرفدار است؛ لذا سر کیسه کردنش هزینه دارد!  

توضیح: جمع موارد بالا می‌شود این: (محبوبیت + موی دماغ = شاخ )

۳- به عکس سایر کشورها؛ اصل کلی در کشور ما (به ویژه رسانه ملی) این است که برنامه محبوب(همان شاخ) نباید بماند! لذا شاخ‌ها شکسته می‌شوند! اما خیلی ملو و در سکوت و بدون گذاشتن رد پا و آثار جرم!  

۴- پس باید یک جوان جویای نام با گردنی خالی پیدا کرد و همه کاسه کوزه‌ها و شاخ و شانه‌ها را بر سر این داوطلب عملیات انتحاری شکست و به گردنش گذاشت.

۵- با کمی جستجو استعداد مورد نظر کشف اما در ابتدا؛ توسط رسانه‌ها و «مردم آماده برآشفته شدن» خنثی می‌شود!

۶- اولین حرکت ناشیانه جوان جویای نام، دستکاری در آمار رای مردمی یک جشنواره است که به دلیل بی تجربگی؛ این حرکت توسط یک وزیر در نطفه خفه می‌شود!    

۷- حرکت دوم؛ لوث کردن برنامه نود است که با فروش دکور آن به یک هندوانه فروشی انجام می‌شود. توضیح: این حرکت تا حدودی آبرومندتر از حرکت اول بود!

۸- حرکت بعدی؛ جایگزینی یک مهره ماله‌کش با برنامه‌ای کپی شده از نود است که البته این حرکت نسبت به اقدامات قبلی بد نبود اما به بهای خط خطی کردن ماله‌کش فوق تمام شد که خب؛ شد که شد!!

۹- اما در آخر داستان؛ بالاخره آس جوان جویای نام رو شد و سر و کله «برنامه عصر جدید» با استفاده از نظریه تحت شعاع قرار دادن پیدا شد و همه چیز با هدایت دکتر بشیر – مغز متفکر ارتباط دادن  فوتبال به تخت خواب- با عشق ختم به خیر شد و موضوع فوق، بطور کل؛ توسط «مردم آماده فراموش کردن» سر به نیست شد!  

می بینید؟ به همین راحتی می شود سر یک برنامه پرطرفدار و با قدمت را زیر آب برد  و انگار نه انگار! نه کسی توضیحی می‌دهد و نه کسی -با توجه به فرآیند فوق - توضیحی می‌خواهد!

باز بگویید: همه چیز آرام نیست... عزیزان جان؛ «دنیا صحنه کشتی است هر کسی را می شود خاک کرد به شرط اینکه فنش را بلد باشی!»  این جمله را از من حقیر به خط خوش بنویسید و بگذارید روی طاقچه خانه‌تان تا خاک بخورد!  

کد خبر 1295645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سرباز گمنام امام زمان IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  0 1
  عدد "85" که نوشتین یه کم منشوری هستش عزیز جان
 • امیرفرخ قنبرپور DE ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  1 3
  با درود. عرضم، خطاب به آقای پورمحبی (نگارنده محترم متن فوق) است. امیدوارم به دل نگیرند. من هیچ یک از اسامی خاصی را که در نوشته خود ذکر کرده بودید (به جز آقای فردوسی پور) را نمی شناسم. متن شما را هم کاملاً اتفاقی دیده و از سر کنجکاوی مطالعه کردم. امیدوارم غلط های املایی متن سهوی و لحن آن ناشی از غلیان احساسات شما حین نوشتن آن باشد. متن ضعیفی بود. به سختی می توان ویژگی های يک خبر يا تحليل خوب را در اين متن پيدا کرد. اگرچه رگه هایی از واقعیت (احتمالاً) در آن بود، اما آنقدر تند، گسسته، جانبدارنه و در مواردی گستاخانه و به دور از ادب ژورنالیستی بود که به سختی می شد بر منظور نگارنده محترم متمرکز ماند. گرچه جسارت است اما پشنهاد می کنم متون آيين نگارش، آيين نگارش متن و تحليل خبری و نقد مقاله مطالعه بفرماييد. پيروز باشید.
 • ناشکیبا IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  1 0
  مشکل اینجاست که فقط صداتون سر نود در میاد. راجع به کدوم مشکل مردم انقدر پوشش خبری دادین، به هر بهانه ای اسمش رو میارید که چی، چون هزینه نداره براتون از نود گفتن. حسابگری دامن همه رو گرفته. حالا هی بگید نود، عادل، نود، عادل از فقر مالی، فرهنگی و صدتا چیز اساسی دیگه میشه حرف زد. حالا هی بگین نود، اصلا کل فوتبالمون چی هست؟ تلویزیون چیه؟
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  0 0
  اما عصر جدید چیز دیگه ایه
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  1 0
  هر هر هر عجب طنز قوی ای داشت این متن
 • محسن IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  0 0
  نوشته جالبی بود ،ولی در کنار همه این حرفها یک مورد خیلی بزرگ فراموش نشود(که عاملین اینگونه امور فراموش میکنند) و آنهم خداوند است، که یکی از صفاتش منتقم است!!
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  1 0
  عالی بود کلی حال کردیم مخصوصا با اون آیتم 2 که حسابی ما رو سر ذوق آورد خخخخ