ضرورت تاسیس موزه موسیقی و خانه کمانچه در خرم آباد

رییس انجمن موسیقی لرستان گفت :اهالی موسیقی لرستان خواستار تاسیس موزه موسیقی در استان و احداث خانه کمانچه در خرم آباد هستند.

به گزارش خبرآنلاین لرستان ،امین عباسیان در این خصوص گفت: به همت انجمن موسیقی لرستان در سال 1395 کمپین ثبت جهانی کمانچه بنام لرستان با حضور جمعی از هنرمندان برجسته موسیقی استان، اهالی رسانه، شعر، قلم و دوست داران واقعی فرهنگ و هنر لرستان با مطالبه ثبت جهانی کمانچه به نام لرستان تشکیل شد که تا حدودی به همت دکتر عطا حسن پور و چند تن دیگر از کارکنان محترم میراث فرهنگی استان پرونده را پیگیری نمودیم اما متاسفانه پس از تغییر مدیریت در مجموعه میراث فرهنگی استان قضیه به فراموشی سپرده شد..

هر روز شاهد شناسنامه دار شدن میراث های بومی، فرهنگی و هنری در استانهای مختلف هستیم

وی افزود : با توجه به اینکه هر روز شاهد شناسنامه دار شدن میراث های بومی، فرهنگی و هنری در استانهای مختلف هستیم ولی در استان ما به دلیل عدم پیگیری جدی مسئولان نه تنها خبری از ثبت کمانچه لرستان نشد بلکه خبری از ثبت دیگر میراث موسیقیایی لرستان هم به گوش نمی رسد که البته شاید دغدغه مسئولان ذی ربط چیزی غیر از حفظ میراث و ترویج فرهنگ و هنر اصیل این دیار کهن باشد.

عباسیان تصریح کرد : در کرمانشاه خانه تنبور، در خراسان خانه دوتار، در تبریز خانه عاشیق راه اندازی شده است اما کمانچه در لرستان خانه ندارد.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ با حمایت های جناب فرزین ، جناب حسن پور و مهندس محمدیان اقدام به ثبت سه پرونده به نام های موسیقی سازی لرستان ، موسیقی آوازی لرستان و رقص های لرستان نمودیم که با تایید و استناد به گفته کارشناسان میراث فرهنگی جزء اولین پرونده ها در سطح کشور و در واقع پایه و الگوی این کار در کل کشور بود، اما به دلیل کم لطفی های پس پرده همچنان این امر مهم در محاق به سر می برد.

دایر نمودن  موزه اختصاصی موسیقی مطالبه فرهنگ و هنر است

وی در ادامه گفت: درخواست بنده یک مطالبه عمومی می باشد لذا سوالم از مدیر کل جوان میراث فرهنگی استان و استاندار محترم لرستان این است که واقعا موقع آن نشده تا قبل از اینکه استان های همجوار مانند سایر آثار، میراث موسیقیایی این استان را هم بنام خودشان ثبت نکرده اند برای ثبت شان اقدامی شود؟ آیا نمی خواهید نسبت به دایر نمودن یک موزه اختصاصی موسیقی تلاشی کنید ؟ با وجود اینکه از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد تنها به ۴ استان اجازه تاسیس مکتب خانه موسیقی داده می شود که با افتخار استان ما نیز جز این 4 استان است و در ۳ استان دیگر، یک پای این رویداد مهم، میراث فرهنگی آن استان ها است آیا نمی خواهید شما هم اقدامی کنید؟ به هر روی دغدغه ما توسعه همه جانبه استان مان است که موسیقی نیز از بهترین جاذبه های این دیار است و قابلیت تأثیرگذاری در امر پیشبرد توسعه لرستان را دارد.

روابط عمومی انجمن موسیقی لرستان از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه لرستانی جهت انتشار و پیگیری این امر مهم دعوت به همکاری می نماید .

46

کد خبر 1301224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =