«more for more» بیشتر می خواهید، بیشتر بدهید

جمله more for more پس از سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل تیتر رسان های خبری دنیا شد. معنی آن چه بود؟ و چرا روحانی این شرط را در مجمع عمومی خطاب به آمریکا مطرح کرد؟

زهره نوروزپور: روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل خطاب به غرب گفت: بیشتر می خواهید باید بیشتر بپردازید. جمله ای که عمده رسان های خبری غرب روی آن مانور دادند و خط خبری خود را برای افکار عمومی به این سمت هدایت کردند.

اما در سخنرانی رئیس جمهور کدهای بسیاری وجود داشت که هر کدام از این رسان ها ابر اساس منافع مطلبوب کشورشان به آن پرداختند.

پایگاه خبری فایننشال پست با تیتر "آمریکا برای دست‌یابی به توافق با ایران باید بهای بیشتری بپردازد"،به سخنرانی روحانی پرداخت.

«more for more» بیشتر می خواهید، بیشتر بدهید

این جمله رئیس جمهور به چه معنا بود؟ آیا روحانی کد خاصی به غرب داد؟ منظور او از این جمله چه بود که رسانه های خبری آن را تیتر کردند؟

جمله رئیس جمهور کشورمان در نطق خود اشاره به بند غروب برجام دارد.

اما بند غروب چیست و چرا روحانی در مجمع عمومی به صراحت این مساله را بار دیگر به عنوان شرط مهم ایران اعلام کرد؟

پس از اجرا شدن گام دوم تعهدات برجامی در 16 تیر سال جاری، همزمان با سفر ظریف به نیویورک برای شرکت در نشست اقتصادی سازمان ملل، بند غروب برجام بار دیگر مطرح شد. نیویورک تایمز در همان روز گزارش داد که ظریف برای اجرای بند غروب به نیویورک آمده است.

  دو روزنامه نیویورک تایمز و گاردین  گزارش دادند:  ایران پیشنهاد دارد که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره "بند غروب" توافق هسته‌ای مذاکره کند.

بند غروب در برجام به این معناست که در سال 2023  طبق توافق برجام ، پس از ده سال سطح غنی سازی ایران دیگر محدود نیست و ایران طبق مفاد برجام که در قطعنامه 2231 هم به آن اشاره شده است رفع تسلیحاتی ایران نیز اعمال می شود. به این معنا که جمهوری اسلامی می تواند ازادنه در بازار تسلیحات جهانی خرید یا تسلیحات نظامی خود را به فروش برساند. این مساله ای است که برجام ستیزان را نگران کرده است و معتقد هستند که این بند نباید اجرا شود.

ایران در ازی درخواست آمریکا برای مذاکره پیشنهاد داده است که اگر لغو تحریم های ایران در کنگره آمریکا تصویب شود حاضر است نظارت آژانس بر نیروگاه های هسته ای را دائمی کند و پروتکل الحاقی (نظارت دائمی آژانس) را نیز زودتر از موعد در مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند.

درخواست ایران در قبال آن مطرح می شود که ایران پس از 2023 دیگر در بحث موشکی و افزایش سطح بازدارندگی کشور محدود نیست.

بر همین اساس رئیس جمهور روحانی در نطق خود در سازمان ملل گفت: اگر بیشتر می خواهید بیشتر بدهید.

درواقع حسن روحانی در سازمان ملل شاکله سیاست کلی نظام را برای جهان شفاف کرد، به این معنا که آمریکا اگر امتیاز می خواهد باید امتیاز بیشتری بپردازد، امتیاز ها یک طرفه نیست و ایران عقب نشینی نمی کند و امتیازی هم نمی دهد مگر انکه بیشتر هزینه کنید.

بند موسوم به غروب بندی است که در توافق اتمی ایران قید شده است. بندی که همان روزها غرب و متحدان را نگران کرد و از قید کردن آن پشیمان! تنها به دلیل همین بند در برجام است که ترامپ از سوی اسرائیل تحریک به خروج از توافقنامه اتمی شد.

بر برپایه این بند ایران پس از 10 سال  می ‌تواند سانتریفیوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از 15 سال نیز اجازه دارد بر حجم اورانیوم کمتر غنی ‌شده خود بیافزاید. که در این باره محدودیتی اعمال نشده است.

طبق این بند، بند 36 برجام طراحی شده است که اگر آمریکا از اجرای توافق  یا به هر دلیلی از برجام خارج شد، ایران می تواند سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد ، اقدامی که تا کنون سه گام آن اجرایی شده است.

روز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، ایران پس از یک سال تحمل و صبر استراتژیک ، رسما اعلام اجرای بند 36 برجام را صادر کرد.

روحانی در اردیبهشت 98 در جلسه هیات دولت اعلام کرد: ما از امروز به بعد دو اقدام برجامی خود که ناظر بر دو فروش است را متوقف می‌کنیم؛ یعنی هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید ما در عوضِ کیک زرد این مواد غنی شده را به کشور دیگری می‌دادیم [ارائه مواد غنی شده در ازای دریافت کیک زرد]، اما از امروز این فروش متوقف می‌شود. همچنین هرگاه آب سنگین ما از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد ما اضافی آن را به کشور دیگری می‌فروختیم، اما از امروز این فروش متوقف می‌شود.

رئیس جمهور در تشریح آن دو اقدام دیگر، گفت: در برجام توافق شده بود که غنی‌سازی در سطح ۳.۶۷ نگه داشته شود. اما امروز با اجرای گام سوم سطح غنی سازی ایران به 4/5 درصد رسیده است که پیشبینی می شود در گام چهارم ، افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بند غروب یکی از مهمترین دستاوردهای رایزنان هسته ای ایران بود که در طول مذاکرات دو ساله به دست آمد. بنابراین در کنار مقرر شدن موعد برای پایان یابی محدودیت های هسته ای، برای فعالیت های موشکی و تسلیحاتی نیز به ترتیب محدودیتی 8 و 5 ساله تعیین شد.

more for more شما به کنگره بروید و ما به مجلس..

23/ 310 310

کد خبر 1303876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  تنها دولتی که به غرب امتیاز داده و هیچ نگرفته و باز هم دست بردار نیست
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   70 8
   چون امسال شما نزاشت دولت کارشو انجام بده این بند غروب برجام همش به نفع ماست ولی کی میزاره که این عملی بشه؟ امثال شما که همش دوست دارید کشور تو تحریم باشه
 • ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  آقا بیخیال! الکی حرفهای تکراری و بدرد نخور روحانی را با دوتا کلمه انگلیسی مهم جلوه ندید! حرفهایی که نه دردی از مردم ایران دوا میکند و ارزش یکبار گوش دادن داشت! حدفهایی که روحانی از کیهان براش دست مریزاد گرفت دو ریال ارزش ندارند!
  • مجید IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   17 50
   چی میگی واسه خودت؟ دوتا کمله انگلیسی؟ چقد شماها قلبتون رو کینه و نفرت پر کرده، این یک پیشنهاد است که قطعا با مشورت رهبری انجام گرفته ، وگرنه روحانی نمیتونه بدون مشورت تصمیم نظام رو از یک تریبون جهان فریاد بزنه، به جای این حرفا گزارش رو کامل بخونه این طرح ایران رو از سقوط نجات میده
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   10 53
   به خاطر اینکه راه نجات کشور الان همدلی و یکدلی است این خیلی دستاورد خوبیه چرا میگی کیهان؟ ما نیاز به این اتحاد داریم تا تحریم ها برطرف بشه دست مریزاد به رئیس جمهور که این طوری دلواپس و اصولگرای و اصلاحطلب رو راضی کرد دمش گرم
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  33 4
  قبلش آقای روحانی گفت که برجام توافق نامه حداقلی است. یعنی شما تا این حداقل را اجرا نکنید نمی توانیم در مورد موضوعات بیشتر مذاکره کنیم و اگر قرار بر مذاکره در امور دیگر باشد شما باید ببینید که چه چیز در قبال آن می توانید به ایران دهید که نظر ما را جلب کند. اینطوری نیست که هرچی شما خواستید. معامله دوطرفه است. گمان نکنم که اینها بفهمند
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   25 14
   داخلیا هم نفهمیدن اونا بفهمن؟ چون نمیخان بفهمن چون میخوان کشور تو همین وضعیت بمونه
 • شمس تبریزی IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  32 58
  روحانی خوب بود که میگفت اگر بیشتر میخواهید بیشتر میدیدم. آمریکا کی داده که این دومین بارش باشه؟ واقعا متاسفم. هر چند وقت یه بار ایشان آدم را عصبانی میکنه
  • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   59 23
   آره یادش بخیر مموتی که همه چی میگرفت و هیچی نمیداد!
  • شمس تبریزی IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   13 37
   من با مموتی مقایسه نمیکنم. من با باراک اوباما مقایسه میکنم.من میخواستم بیشتر بنویسم تا حق مطلب ادا بشه اما چه کنم که این خبرآنلاین ضد حاله و نمیذاره من حق مطلب را با کلمات مناسب ادا کنم
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  19 0
  هیچ کس نگفت می خواهیم عکس بگیریم !
 • IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  22 9
  یعنی اون شب 70 در صد مردم با ذهنیت اینکه تا صبح جنگ شروع شده خوابیدن دستاورد این سفر عجیب و غریب بود
  • شمس تبریزی IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   21 31
   جان؟؟؟ کدوم جنگ؟ 70 درصد را از کجا آوردی؟ آمار گالوپه؟ یا از این نظر سنجی های آبگوشتی وطنی؟
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  29 7
  کلیدش در همه قفل ها گیر کرد و کسی نمی تونه بازش کنه
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  9 12
  به نظر من اگر پیشنهاد ایران عملی بشه کشور از این تنگنا خارج میشه
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  20 13
  دلواپسان داخلی هم نشستن که این شرط عملی بشه خخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  10 10
  اگر تو گنگره تصویب بشه ایران دیگه تحریم نمیشه و این خیلی برای ما خوبه البته که داخلیا نمیزارن
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  51 4
  اگه شما بمب اتم ندارید و قصد ساختشو ندارید چرا انقدراز پروتکل الحاقی میترسید؟
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   1 3
   چیزی زدی؟؟؟ اصلا تا حالا متن پروتکل الحاقی رو خوندی داداش؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3 12
  این این شرط بخواد مورد پذیرش واقع بشه ، مجلس افتاده دست دلواپسا که اونا هم قطعا این پروتکل رو تصویب نمیکنن
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  17 4
  لابی دلواپسان نمیزاره که پیشنهاد روحانی به امریکا انجام بشه، اونا نمیزارن که تیم ترامپ پیشنهاد ایران رو قبول کنه چون از تحریم ها سود میبرن
 • شهلا IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  7 12
  اگر اهل مذاکره نبودیم اساسا با رفتن به امریکا خودمان را سبک کردیم. اینکارها خودش یکجور التماس کردن است.
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  17 2
  چیزی نزادن که بخوان بیشتر بدن
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  2 1
  آقای رئیس جمهور، شما هر وقت چیزایی که دفعه پیش قرار بود بهت بدن رو گرفتی، دنبال دادن امتیاز بیشتر باش.
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  1 0
  کارنامه تقریبا هیچ روحانی حاصل همین امتیاز دادن یکطرفه بود باز هم دنبال بیشتر امتیاز دادنه
 • ایران IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  0 0
  روحانی یه قیمتی میذاره که هیچکس نتونه بخره،ولی مدام میگه فروشنده ام.ما به تحریم عادت کردیم مگر خودشون خسته شده باشند ولی اینو میدونم که سیاستمداران ایرانی ،سلبریتی ها،نمایندگان و وزرا وکادر اداری دولت و اصحاب هنر و رسانه و مطبوعات و نویسندگان70درصد آنها عاشق آمریکا هستند میگن تنفر نشانه علاقه است.یه بازگشت به عقب بکن ببین چه کسانی در آمریکا هستند آخریش تخت روانچی بود البته درسته که نماینده ایرانه ولی خوب عزت ایران رو نگه داشت.