کسی که به معنای واقعی در حوزه تحول ایجاد کرد

ایبنا نوشت: آیت‌الله رضا استادی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله شیخ ‌هادی فقهی از شاگردان علامه طباطبایی، گفت: کسی که به معنای واقعی در حوزه تحول ایجاد کرد، ایشان بود.

مراسم بزرگداشت آیت‌الله شیخ ‌هادی فقهی از شاگردان علامه طباطبایی با حضور آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی امام خمینی (ره)، آیت‌الله رضا استادی عضو شورای عالی حوزه علمیه، آیت‌الله تحریری عضو هیئت‌ علمی جامعه المصطفی، آیت‌الله مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه، طلاب، روحانیون و اساتید حوزه، با پیام آیت الله سبحانی از مراجع تقلید در بیت علامه طباطبایی در قم برگزار شد.


آیت‌الله استادی در ابتدای این مراسم با اشاره به فلسفه برپایی این نوع جلسات و گرامیداشت عالمان دینی و بیان این نکته که «وقتی به منزل کسانی مانند آیت الله طباطبایی می‌رویم، باید بررسی کنیم که ایشان چگونه زندگی کرده است که افراد زیادی به سمت او جلب و جذب شدند»، گفت: این استاد بزرگ تفسیر قرآن کریم منزل بسیار ساده‌ای داشت و تا آخر عمر مستأجر بود ولی بازدهی بسیار فراوانی داشت که این موضوع از خصوصیات اصلی اهل علم است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه به محض ورود علامه طباطبایی زمانی نگذشته بود که استادان و فضلای آن دوره، دور ایشان جمع شدند، ادامه داد: این مسئله ریشه در ویژگی‌های برجسته علامه داشت؛ علامه که به قم آمد، وضع فلسفه، تفسیر و عقاید به‌خوبی مطرح شد و عده‌ای از افاضل و کسانی مانند آیت‌الله العظمی مکارم و آیت‌الله مصباح در محضر ایشان تحصیل تفسیر و فلسفه کردند.

آیت‌الله استادی با بیان اینکه اولین ویژگی علامه، ملا بودن و دانش بالای او بود که عمدتا آن را در ۱۰ سال اول طلبگی به دست آورده بود، تصریح کرد: من نشنیدم کسی به درس ایشان برود و آن را نپسندد؛ به‌خصوص وقتی جلد اول تفسیر ایشان منتشر شد افراد بیشتری هم جذب درس او شدند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه در خصوص تحول عمیقی که توسط علامه طباطبایی در حوزه علمیه ایجاد شد، گفت: این عالم دینی تفسیر را با قدرت وارد حوزه علمیه کرد و علاقه‌مند به اهل بیت (ع) بود و در همه امور به معصومین توسل داشت.

وی ادامه داد: مرحوم آیت‌الله فقهی از شاگردان علامه عظیم الشان حضرت آیت‌الله طباطبائی و مترجم کتاب سنن النبی (ص) بود، در طول حیات با برکت خود در ساحت خدمت ‌به مکتب اهل بیت (ع) پرونده‌ای پرافتخار از خود به یادگار گذاشت.

این استاد عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه علامه علاوه بر تهذیب به صورت جدی به فلسفه و فقه و اصول پرداخت بیان کرد: تهذیب در کنار تحصیل جواب می‌دهد. یعنی فرد باید هم ملا و هم مهذب باشد به‌خصوص در این زمانه که فریاد از همه جا بلند است که حوزه باید پاسخگوی سؤالات باشد و دین مردم را تقویت کند. بنابراین اگر کسی ملا نباشد، کاری از او ساخته نیست.

آیت‌الله استادی اظهار کرد: دومین ویژگی علامه تواضع و فروتنی بیش از حد او بود؛ تواضع در رفت و آمد و تواضع علمی که زبانزد و سرآمد و مایه تعجب بسیاری از افراد بود؛ وقتی به او گفتند که کتاب برای مدارس و دبیرستان بنویس، نوشت و از آن ابا نکرد.

استاد حوزه علمیه اصل تواضع را پذیرش حق معرفی کرد و گفت: برخی پذیرش حق را قبول نمی‌کنند ولی ایشان این ویژگی را داشت و با وجود داشتن این همه علاقه مند و مرید، اهل مرید و مرادبازی نبود و مکررا تنها در خیابان راه می‌رفت بدون اینکه کسی همراه او باشد.

آیت‌الله استادی با بیان اینکه برخی بازده زیادی ندارند ولی برداشت زیادی دارند و برخی تنها برداشت دارند، تاکید کرد: علامه بدون اینکه برداشت مادی داشته باشد، بازده زیادی داشت و کسی به معنای واقعی در حوزه تحول ایجاد کرد، ایشان بود؛ در آن دوره تفسیر جلوه‌ای نداشت ولی او بدون هیچ‌گونه توقعی بزرگترین تفسیر را نوشت.

وی با بیان اینکه شاگردانی که از ایشان باقی مانده است از آثار ماندگار علامه است اظهار کرد: ۳۰ اثر از علامه طباطبایی به‌جامانده است که مهم‌ترین آن تفسیر المیزان است که این کتاب برای همیشه ماندگار شد. حوزه و طلاب جوان باید قدر خدمات بزرگان را بدانند و از آن درس بگیرند.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1307057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =