ادامه واکنش‌ها به احتمال حمله نظامی ترکیه به سوریه

ایرنا نوشت:«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین آمریکا روز دوشنبه از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه انتقاد کرد.

کلینتون در صفحه توییتر خود نوشت: بگذارید به صراحت بگویم: رئیس جمهوری در برابر متحدان وفادار ما و منافع آمریکا، جانب رهبران سلطه جوی ترکیه و روسیه را گرفته است.   

وی که رقیب دموکرات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور بود، در این توییت آورد: تصمیم وی، خیانتی تنفرانگیز به کردها و سوگند ریاست جمهوری اش است.

کاخ سفید یکشنبه شب اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در آستانه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، از این منطقه خارج می شوند.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه همچنین مورد انتقاد «برت مک گورک» نماینده سابق ترامپ در امر مبارزه با داعش و «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی و متحد ترامپ قرار گرفت.

گراهام، تصمیم ترامپ را «کوته بینانه و غیرمسئولانه» خواند. وی همچنین تاکید کرد که این تصمیم فاجعه بار و تضمین گر بازگشت داعش است.

این سناتور آمریکایی در صفحه توییتر خود نوشت: با رها کردن کردها، خطرناکترین پیام ممکن را فرستاده ایم، اینکه آمریکا متحدی غیرقابل اطمینان است و فقط به زمان بستگی دارد که چین، روسیه، ایران و کره شمالی، به نحوی خطرناک اقدام کنند.

وی در توییت دیگری آورد: در نهایت این تصمیم، کار آمریکا را برای به خدمت گرفتن متحدان در برابر اسلام رادیکال، دشوار می کند.

گراهام در توییت دیگری اینگونه ادعا کرد که احتمالی ترین نتیجه این تصمیم بدون پیش اندیشی، تضمین تسلط ایران بر سوریه است. آمریکا اکنون هیچ اهرم فشاری ندارد و سوریه در نهایت به کابوسی برای (رژیم) اسرائیل تبدیل می شود.

گراهام همچنین تصریح کرد که خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه باعث می شود نیروهای کرد با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه و ایران متحد شوند و روابط ترکیه با کنگره آمریکا را نابود می کند.

ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اولین بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، تصمیمی که به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع وقت آمریکا منجر شد.

 منابع مطلع در «نیروهای دموکراتیک کرد سوریه» (قسد) که از حمایت واشنگتن برخوردارند، در بیانیه ای اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکردند و از مناطق مرزی مشترک سوریه و ترکیه عقب نشستند.۹۱۰۹

آمریکا که پیش از این اعلام کرده بود که در عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه شرکت نخواهد کرد، عقب نشینی از این مناطق را آغاز کرده است.

کاخ سفید روز گذشته (یکشنبه) خبر داد که ترکیه به زودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

اکنون بیش از یکهزار نیروی آمریکایی در شمال شرق سوریه مستقر هستند. این نظامیان با «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه همکاری نزدیکی داشته اند.

یگان‌های مدافع خلق، نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به "پ. ک.ک" (حزب کارگران کردستان ترکیه) و تروریست می‌داند.
ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است.

مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند.

آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.

310311

کد خبر 1308085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =