۰ نفر
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
بیشتر می خواهید، بیشتر بدهید

جمله more for more پس از سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل تیتر رسان های خبری دنیا شد. معنی آن چه بود؟ و چرا روحانی این شرط را در مجمع عمومی خطاب به آمریکا مطرح کرد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی در سخنرانی هفتادمین چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل خطاب به آمریکا گفت: بیشتر می خواهید باید بیشتر بپردازید.

این جمله رئیس جمهور به چه معنا بود؟ آیا روحانی کد خاصی به غرب داد؟ منظور او از این جمله چه بود که رسانه های خبری آن را تیتر کردند؟

جمله رئیس جمهور کشورمان در نطق خود اشاره به بند غروب برجام دارد.

اما بند غروب چیست و چرا روحانی در مجمع عمومی به صراحت این مساله را بار دیگر به عنوان شرط مهم ایران اعلام کرد؟

پس از اجرا شدن گام دوم تعهدات برجامی در 16 تیر سال جاری، همزمان با سفر ظریف به نیویورک برای شرکت در نشست اقتصادی سازمان ملل، بند غروب برجام بار دیگر مطرح شد. نیویورک تایمز در همان روز گزارش داد که ظریف برای اجرای بند غروب به نیویورک آمده است.

  دو روزنامه نیویورک تایمز و گاردین  گزارش دادند:  ایران پیشنهاد دارد که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره "بند غروب" توافق هسته‌ای مذاکره کند.

بند غروب در برجام به این معناست که در سال 2023  طبق توافق برجام ، پس از ده سال سطح غنی سازی ایران دیگر محدود نیست و ایران طبق مفاد برجام که در قطعنامه 2231 هم به آن اشاره شده است رفع تسلیحاتی ایران نیز اعمال می شود. به این معنا که جمهوری اسلامی می تواند ازادنه در بازار تسلیحات جهانی خرید یا تسلیحات نظامی خود را به فروش برساند. این مساله ای است که برجام ستیزان را نگران کرده است و معتقد هستند که این بند نباید اجرا شود.

ایران در ازی درخواست آمریکا برای مذاکره پیشنهاد داده است که اگر لغو تحریم های ایران در کنگره آمریکا تصویب شود حاضر است نظارت آژانس بر نیروگاه های هسته ای را دائمی کند و پروتکل الحاقی (نظارت دائمی آژانس) را نیز زودتر از موعد در مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند.

مشروح این یاداشت را اینجا بخوانید.

310 310

کد خبر 1308281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =