۰ نفر
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
انسان محور شدن شهر تهران، در دستور شهرداری تهران

یکی از محورهایی که شهردار تهران تعیین کرده انسان محور بودن شهر تهران است و از جمله جلوه های انسان محوری در شهر، تشویق مردم به پیاده روی در خیابان هاست.

قطعا یکی از محورهای جدی کار شهرداری تهران، انسان محور شدن بیشتر حمل و نقل است. برنامه های مختلفی را در این موضوع دنبال می کنیم. از جمله این موضوعها ایجاد خیابان کامل در شهر است. خیابان کامل یعنی هم پیاده رو به حد عریض و کافی وجود دارد که مردم بتوانند به صورت آزادانه و راحت پیاده روی کنند، هم حمل و نقل عمومی در این خیابان سهم دارد و هم دوچرخه سواری در آن جریان می یابد. همچنین خودرو سواری هم در آن تردد دارد.

در خیابان کامل ما داریم به سمتی می رویم که خیابان متعلق به همه شکلهای حمل و نقل باشد. نه فقط خیابان به خودرو شخصی تعلق داشته باشد. خیابان یک فضای عمومی در شهر است و همان اندازه که خودروسوار حق دارد از این فضای عمومی و عرصه شهری استفاده کند، به همان اندازه هم حمل و نقل عمومی شهر سهم دارد و دوچرخه و عابر پیاده هم باید دارای سهم باشد.

ما چنین خیابانی تاکنون در تهران نداشته ایم. در برنامه پنج ساله سوم شهری مصوب شده است شهرداری مکلف است هر سال در هر منطقه شهری، یک خیابان را بازآفرینی به شکل خیابان کامل کند. اولین خیابان کامل در تهران در منطقه ۲۰ (شهر ری) در حال انجام است و پیاده روها در حال تعریض است. دوچرخه در خط کنار پیاده رو قرار می گیرد و سواره روها هم در خیابان حمل و نقل عمومی و خصوصی را بر عهده دارند.

مطالعات در مناطق دیگر شهر تهران و خیابانها در حال انجام است. همچنین خیابان های مطهری و بهشتی را در دست مطالعه داریم تا این کار در خیابانهای مرکزی شهر هم انجام شود و شکل های سواره راه و تردد با دوچرخه در این خیابانها آغاز شود. در مجموع با اقدامات و مطالعات صورت گرفته می توان گفت در منطقه ۶ ما به سمت توسعه پیاده محوری خواهیم رفت.

*معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1309612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =