همتی: عربستان و امارات متهم به دخالت در وقایع ارزی ایران هستند

رئیس بانک مرکزی ایران در گفت و گو با المانیتور گفت:" به اینستکس خوش بین نیستیم چراکه کشورهایی اروپایی نخواهند توانست مستقل از آمریکا عمل کنند."

به گزارش خبرآنلاین، عبدالناصر همتی در گفتگویی با المانیتور به بیان آخرین اخبار مربوط به ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران موسوم به اینستکس، نرخ ارز و خط اعتباری فرانسه برای حفظ برجام پرداخت.

رئیس  بانک مرکزی ضمن اشاره به تقویت ۴۰ درصدی ارزش ریال نسبت به سال گذشته گفت که اجرایی شدن خط اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه برای حفظ توافق هسته ای بستگی به آمریکا و فرانسه دارد تا با همکاری با یکدیگر، راهی برای حل این مشکل بیابند.

همتی در خصوص تحولات نرخ ارز در سال گذشته گفت:" به نظرم نرخ ارز به دلیل انتظارات پیرامون تحریم های آمریکا، زبان تهدیدآمیز ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و تلاش‌های یکجانبه آمریکا برای قطع نظام بانکی ایران از نظام جهانی قرار گرفت. از نظر فنی نیز ما در آن مقطع با مشکلاتی مواجه بودیم: ظرفیت های فنی و نرم افزاری ما برای پایش معاملات ارزی در زمانی که واحدهای ارزی تعطیل شدند کم بود."

رئیس بانک مرکزی در خصوص شایعه دستکاری نرخ ارز به دست عربستان و امارات گفت:" من نیز شایعات مربوط به این دخالت ها در بازارهای سلیمانیه و هرات را شنیدم. این ها شایعه بودند اما واقعیت این است که امارات محدودیت هایی بر فعالیت های صرافی های خصوصی از جمله بر حساب‌های بانکی ایرانیان در این کشور اعمال کرد. شنیده ایم که اخیرا این محدودیت ها برداشته شده است و این چیزی است که ما از همسایگانمان انتظار داریم انجام دهند."

وی نسبت به اینستکس خوش بین نیست و در این خصوص می گوید:"  به این نتیجه رسیده ام که مساله مربوط به اینستکس و مکانیزم آن نیست بلکه مساله این است که اروپایی ها نیاز به تایید آمریکا برای برنامه هایشان دارند."

همتی در ادامه گفت:" که اروپایی ها هنوز پولی را در اینستکس به عنوان ودیعه نگذاشته اند و  احساس من این است که اروپایی به قدر کافی برای مستقل عمل کردن (از آمریکا) مصمم نیستند. تمامی موضوعات مربوط به اینستکس با مقامات بانکی آلمان، فرانسه و انگلیس مورد بحث قرار گرفته است اما آن ها همه چیز را منوط به اجازه آمریکا کرده اند."

رئیس بانک مرکزی در خصوص پیوستن به FATF اینگونه گفت:" پیوستن به FATF یکی از الزامات تراکنش های بانکی بین المللی است و بنابراین طبیعی است که بانک ها نیاز به انطباق با قوانین FATF دارند."

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1313499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =