شکاف در کابینه دولت جانسون بر سر نحوه اجرای برگزیت

ایرنا نوشت: اعضای دولت «بوریس جانسون» درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در موعد مقرر و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام دچار اختلاف نظر جدی شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده «جولیان اسمیت» وزیر مشاور در امور ایرلند شمالی طرفدار اجرای برگزیت با توافق جدیدی است که دولت هفته گذشته با اتحادیه اروپا بدست آورد. او به اعضای دولت گفته است که برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام کار بیهوده‌ای خواهد بود.

«اسمیت» و برخی از دیگر وزرای دولت معتقدند که رای موافق پارلمان بر سر کلیات لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گواهی است که توافق‌نامه جدید برگزیت نیز به تائید پارلمان می‌رسد.

کلیات لایحه برگزیت سه‌شنبه گذشته با اختلاف ۳۰ رای از سوی نمایندگان مجلس عوام انگلیس به تایید رسید، اما لایحه‌ مد نظر دولت برای خروج از اتحادیه اروپا تا پایان ماه جاری میلادی رای لازم را کسب نکرد.

گزارش‌ها از داخل دفتر نخست وزیری حاکی است که موضوع برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام از سوی «دومینیک کامینگ» مشاور ارشد و پرحاشیه نخست وزیر انگلیس رهبری می‌شود. گفته می‌شود زمانی که جانسون در ملاقات با «جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت، درباره زمان مورد نیاز برای بررسی جزئیات توافق‌نامه برگزیت سئوال کرد، کامینگ دست خود را به نشانه اعتراض بالا برده و از نخست وزیر خواسته تا این بحث را متوقف کند.

همچنین «جیکوب ریس‌موگ» معاون پارلمانی نخست وزیر که به‌عنوان چهره‌ای تندرو در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود خواهان تاخیر برگزیت و برگزاری انتخابات زودهنگام تا پیش از پایان سال جاری میلادی است.  

بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته، اعضای عمومی حزب حاکم محافظه کار بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام وحدت نظر ندارند. یکی از نمایندگان این حزب به نشریه گاردین گفته است:‌ ترجیح می دهم روی توافق‌نامه برگزیت متمرکز شویم. بهتر است این توافق‌نامه به تائید پارلمان برسد، پیش از آنکه رای‌دهندگان را درگیر کنیم.

از سویی، نمایندگان مجلس نگران هستند که دولت انگلیس، برگزیت بدون توافق را اجرا کند. این مساله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم نخست وزیر انگلیس پس از رای گیری سه‌شنبه گذشته در تماس تلفنی با دونالد توسک رئیس شورای اروپا و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تصریح کرده است که به رغم درخواست لندن برای تاخیر برگزیت، موضع دولت همچنان برای خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) برجاست.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس در این باره گفت: جانسون به روشنی اعلام کرده است که تاخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا به نفع دو طرف نخواهد بود و توافق برگزیت بایستی تا پیش از پایان اکتبر به تائید پارلمان برسد.  

شنیده‌ها حاکی است جانسون به «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه گفته که با درخواست لندن برای تمدید مهلت برگزیت مخالفت کند. شاید به همین خاطر بود که نماینده شورای اروپا در امور برگزیت دیروز تاکید کرد؛ انگلیس باید در رابطه با تاخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا شفاف سازی و اعلام کند گام بعدی آنها چه خواهد بود.

«میشل بارنیه» در گفت وگو با خبرنگاران در بروکسل افزود؛ تصمیم‌گیری درباره اعطای مهلت بیشتر برای اجرای برگزیت بر عهده‌ی رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و رئیس شورای اروپا در همین رابطه مشغول رایزنی است.

بر اساس آخرین مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، انگلیس تا پایان ماه جاری میلادی فرصت دارد تا بروکسل را ترک کند. با این حال انتظار می رود که این مهلت دست کم تا سه ماه دیگر تمدید و به انگلیس فرصت داده شود تا بحران برگزیت را سامان‌دهی کند.

روند تحولات و شنیده ها از فضای داخل پارلمان انگلیس حاکی است که بیشتر قانون‌گذاران از طرح تمدید برگزیت و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام حمایت می‌کنند. به این ترتیب شاید رای‌دهندگانی که سه سال پیش به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، بتوانند با انتخاب حزبی که به دیدگاه آنها نزدیک باشد، قفل برگزیت را باز کنند. در این مدت باید منتظر ماند و دید واکنش اتحادیه اروپا به موضوع تاخیر برگزیت چیست.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1313798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =