یک مطالعه جدید نشان می‌دهد برخلاف باور بسیاری،‌ حرکات کششی قبل از دویدن،‌ هیچ تاثیر مثبت یا منفی بر احتمال آسیب‌دیدگی دونده ندارد. اما اگر عادت به این حرکات دارید، ‌به هیچ عنوان عادت خود را ترک نکنید

بهنوش خرم‌روز:‌ برخی از دوندگان اعتقاد دارند که قبل از دویدن باید حرکات کششی انجام داد. آن‌ها بر این باور هستند که انجام حرکات ورزشی قبل از دویدن،‌ از آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌کند. اما آیا مطالعات علمی هم چنین باوری را تایید می‌کنند؟ در واقع جواب منفی است.

به گزارش دیسکاوری،‌ مطالعات جدید نشان می‌دهند که انجام حرکات کششی قبل از دویدن،‌ هیچ تاثیر مثبت یا منفی بر جراحت یا اجتناب از آن ندارد. البته آن‌ها به شدت به ورزشکارانی که تا به حال از این الگو پیروی می‌کرده‌اند توصیه می‌کنند که برنامه خود را تغییر ندهند.

نتایج این مطالعه قرار است این هفته در مجمع سالانه انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا مطرح شود. محققین این مطالعه، ‌2700  دونده را به طور تصادفی انتخاب کردند که هر کدام دست‌کم 10 مایل (معادل بیش از 16 کیلومتر) در هفته می‌دود.

در این مطالعه،‌ به یک گروه از دوندگان آموزش داده شد که قبل از دویدن،‌ حرکات کششی انجام دهند که روی ماهیچه‌های چهارسر، پشت ران و مجموعه ماهیچه‌های ساق پا کار می‌کرد. این حرکات کششی 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشید. اما به گروه دیگر گفتند که قبل از دویدن از انجام هر نوع حرکت کششی خودداری کنند.

بعد از سه ماه جمع‌آوری اطلاعات، محققین متوجه شدند که از نظر آسیب‌دیدگی هیچ تفاوتی بین دو گروه وجود ندارد. آن‌ها نتیجه گرفتند که انجام حرکات کششی به هیچ‌ عنوان سهمی در پیشگیری از آسیب در بین دوندگان ندارد.

با این‌حال،‌ در بخش دیگری از مطالعه،‌نتایج قابل توجهی به دست آمد. آن‌ها عده‌ای را به طور کاملا اتفاقی، از گروه اول که عادت به حرکات کششی قبل از دویدن داشتند، به گروه دوم بردند و از آن‌ها خواستند که از حرکات کششی خودداری کنند. میزان آسیب در این گروه،‌ دو برابر دیگران بود.

اما قبل از این که هر تصمیمی بگیرید، ‌به یاد داشته باشید که نتایج مطالعه باید با گروه‌های دیگر مقایسه شود و در گروه‌های همگن،‌ مجددا مورد ارزیابی قرار بگیرد. تا رسیدن یافته‌های بعدی،‌ بهتر است در مورد حرکات کششی با مربی یا پزشک خود صحبت کنبد،‌ به خصوص اگر سابقه جراحت یا آسیب‌دیدگی در حین ورزش دارید.

50172

 

کد خبر 131419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۱
    0 0
    بازبگوییدمرگ برآمریکانتیجه تحقیقاتشون رومجانی دراختیارهمه قرارمیدهندالبته این قطره ای ازدریای تحقیقات وعلم وتکنولوژیشونه