اگر تمام شب بیدار بمانید،‌ در مقایسه با 8 ساعت خواب،‌ بدنتان 161 کالری بیشتر انرژی مصرف می‌کند، اما در عوض طی خواب جبرانی روز بعد و فعالیت‌های 24 ساعت بعدی، بیش از 250 کالری اضافه‌تر ذخیره می‌کند.

بهنوش خرم‌روز:‌ برخی افراد، عادت یا شاید بهتر است بگویم علاقه به شب‌بیداری دارند. این افراد اغلب ساعات شب را بیدار هستند. در کنار این دسته البته افرادی هم وجود دارند که ناچارند شب‌ها را به دلیل شغل خود بیدار بمانند. اما این شب‌بیداری‌ها، چه تاثیری روی بدن دارد؟

در واقع همه به نوعی موافقند که شب را بیدار ماندن برای بدن هزینه دارد،‌ اما دانشمندان تازه اعلام کرده‌اند که این هزینه دقیقا چه قدر است. به گزارش دیسکاوری، محققین دانشگاه کلرادو با مقایسه میزان انرژی که بدن فردی که تمام شب را بیدار است مصرف می‌کند،‌ با بدن فردی که شب را می‌خوابد، سعی کرده‌اند این هزینه را بر مبنای میزان انرژی که از دست می‌رود یا ذخیره می‌شود، محاسبه نمایند.

به گفته این محققین، از دست دادن خواب یک شب، بدن را وادار می‌کند حدود 161 کالری بیشتر از حالتی که فرد 8 ساعت در شب می‌خوابد،‌ انرژی مصرف کند. البته این میزان انرژی بدون احتساب میزان انرژی مصرفی در فعالیت‌هایی است که شب‌بیداری به همراه دارد. خب، فکر نکنید که یک راه تازه و بی‌دردسر برای لاغر شدن و کالری سوزاندن پیدا کرده‌اید، چون مطالعات نشان می‌دهد در این شرایط،‌ بدن روز بعد میزان کالری بیشتری را ذخیره می‌کند.

اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی افراد طی 24 ساعت روز در حالت‌های خواب‌آلودگی، بیدار ماندن یا برخاستن از خواب شبانه،‌ نشان می‌دهد که یکی از کارکردهای اصلی خواب برای بدن،‌ حفظ انرژی است. در این مطالعه، 7 فرد جوان و سالم شرکت داشتند. آن‌ها به مدت سه روز درون اتاقی مهر و موم شده زندگی کردند. آن‌ها تمام وقت در حال استراحت روی تخت بودند و هر روز در زمان ثابتی غذاهایی با میزان کالری یکسان می‌خوردند. دانشمندان امواج مغزی و میزان اکسیژن و دی‌اکسید کربن تنفس این افراد را تحت نظر داشتند و از این طریق به میزان انرژی که فرد در هر مرحله از خواب یا بیداری مصرف می‌کرد پی می‌بردند.

البته تفاوت انرژی مصرفی در شب در حالت خواب و بیداری (161 کالری) خیلی ناچیز است،‌ به اندازه یک لیوان شیر گرم! اما تفاوت‌های کوچک می‌توانند پیامدهای بزرگی را به دنبال داشته باشند. تا جایی که مصرف تنها 50 کالری اضافه در روز می‌تواند در درازمدت به چاقی مفرط ختم شود.

نتایج این مطالعه نشان داد که افراد وقتی تمام شب را بیدار بمانند، طی 8 ساعت خواب جبرانی بعدی، 28 کالری کم‌تر از یک خواب 8 ساعته معمولی شبانه کالری می‌سوزانند. ذخیره انرژی به همین‌جا ختم نمی‌شود، طی 24 ساعت بعدی، بدن 228 کالری کم‌تر از روزهای عادی انرژی مصرف می‌کند. تازه در این مطالعه افراد برای جبران شب‌بیداری فقط می‌توانستند 8 ساعت بخوابند و اگر به آن‌ها اجازه می‌دادند بیشتر بخوابند، شاید نتیجه از این بدتر هم بود. در نتیجه، اگر به لاغری و سوزاندن کالری فکر می‌کنید، اصلا نمی‌ارزد که شب‌ها بیدار بمانید.

در مرحله بعدی، این محققین می‌خواهند ببینند کم‌خوابی و از دست دادن ساعات کمی از خواب شبانه در درازمدت،‌ چه‌قدر روی مصرف انرژی بدن، در مقایسه با یک شب کامل بیدار ماندن، تاثیر می‌گذارد.

50172

کد خبر 125227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • جابر A1 ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۵
    0 0
    به نظر شما نخوابید در شب لاغری به همراه دارد یا نه یا اینکه در روز لخوابی جبران میشود