«سهمیه‌بندی بنزین» شرط تحقق بودجه بدون نفت است؟

یک کارشناس اقتصادی می گوید: سال آینده دولت بناست بودجه بدون نفت ببندد و برای این مهم چاره‌ای جز اصلاح سه نظام بانکی، یارانه‌ای و مالیاتی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین وحید شقاقی کارشناس اقتصادی، در خصوص یارانه های پنهان حامل های انرژی می گوید: موضوع اصلاح نظام یارانه‌ای کشور از آن جهت اهمیت دارد که گرچه مراجع رسمی رقمی را اعلام نکرده‌اند ولی مطالعات غیر رسمی حاکی از وجود بیش از هزار هزار میلیارد تومان سوبسیدی است که در این بخش توزیع می‌شود. این میان مهم‌ترین بخش یارانه‌های پنهان متعلق به حامل‌های انرژی است.

این در حالی است که شدت مصرف انرژی در ایران بیش از میانگین جهانی است و دولت اگر بخواهد مصرف را کنترل کند چاره‌ای ندارد جز آن‌که قیمت‌ها را اصلاح کند به گونه‌ای که به سود کاهش شکاف طبقاتی در جامعه باشد.

این کارشناس اقتصادی در مورد اینکه چه تدابیری باید صورت گیرد تا قشر ضعیف جامعه از افزایش قیمت بنزین ضرر نبینند می گوید:" اولا باید تخصیص بنزین ارزان به خودروهای حمل و نقل عمومی بیشتر از خودروهای شخصی باشد تا این بخش ارزان باشد و مردم ترغیب شوند از آن‌ها بیشتر استفاده کنند. دوما باید تلاش کرد تا یارانه کمتری به ثروتمندان تعلق بگیرد."

شقاقی در خصوص مهم ترین چالشی که نظام مالیاتی کشور با آن درگیر است می گوید:" سال آینده دولت بناست بودجه بدون نفت ببندد و برای این مهم چاره‌ای جز اصلاح سه نظام بانکی، یارانه‌ای و مالیاتی وجود ندارد. در حوزه بانک‌ها فعلا کار چندانی نمی‌توان کرد. در حوزه مالیاتی نیز با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس بعید است نمایندگان چنین کاری را انجام دهند درنتیجه تنها دولت می‌تواند نظام یارانه‌ای را اصلاح کند. در غیر این صورت احتمالا کسری بودجه بالایی در سال ۹۹ خواهیم داشت که این نیز به افزایش نقدینگی و رشد تورم خواهد انجامید.."

مشروح گفت و گوی خبرآنلاین درباره دلایل سهمیه‌بندی بنزین را در این لینک بخوانید.

۲۲۶۲۲۷

کد خبر 1314818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =