۷ نفر
۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
گره کور تعطیلات در ایران

این روزها به آن مصرع حافظ می ماند که " نه در برابر چشمی، نه غایب از نظری". نه کار می کنیم، نه تعطیلیم. نه امور مملکت می چرخد، نه خلق الله فرصتی برای سفر دارند.

 مثل فایلی هستیم که "کات" شده، ولی هنوز "پِیست" نشده است؛ روی هوا و معلق. تقریبا می شود گفت یک هفته تمام همه کشور را تعطیل کرده ایم. قبول که ادارت دولتی در تمام سال فیلی هوا نمی کرده اند که این چند روز تعطیلی به جایی برنخورد، اما کار چند شهروند در همین ادارت معطل مانده باشد خوب است؟! ضررهای اقتصادی کلان کشور و آسیب های بخش خصوصی از این تعطیلی که باید توسط اهل فن محاسبه شود.
برای یک کار رسانه ای- تحقیقاتی مدتی قبل موضوع تعطیلات در ایران را دقیق تر بررسی کردم و خلاصه ماجرا این است: گره کور ! نشان به اینکه گلایه صریح رهبر انقلاب در فروردین 81 و در انتقاد از تعطیلی بی حساب و کتاب که موجب شده "همه چرخ‌های فعالیت در کشور از حرکت بیفتد" تا کنون بی پاسخ مانده است.

تعطیلات و آسیب هایش
البته روزهای تعطیل در کشور در مجموع کم نیست و حتی نسبت به برخی کشورها بیشتر هم هست. اما مردم تقریبا هیچ وقت راضی نیستند. تعطیلات در ایران یا مثل نوروز آنقدر زیادند که در نهایت به ضد خودش تبدیل می شود و به جای آرامش در روزهای پایانی با کسالت همراه می شود؛ یا آنقدر ناگهانی و کوتاه که تنها مصرف شان تمیزکردن انباری خانه است!
تعطیلی های کوتاه و خارج از برنامه البته روی دیگری هم دارند و آن هم سفرهای ناگهانی و بدون برنامه ریزی با وسیله شخصی است که آمار تصادفات را به دلیل ناامن بودن وسیله یا سرعت بالا برای رسیدن به مقصد در زمان کوتاه، افزایش داده است.
تا کنون پلیس برای افزایش ایمنی در جاده ها، سازمان محیط زیست برای کمک به کاهش آلودگی هوا و سازمان گردشگری برای توسعه ایرانگردی در پاییز و زمستان به طور رسمی خواستار ساماندهی تعطیلات در کشور شده اند.

کم نبوده اند نمایندگانی در ادوار مختلف مجلس که برای این کار تلاش کرده اند، اما گویا این مسیر در ایران بن بست است. حتی سایت مرکز گزارش ساماندهی تعطیلات رسمی در ایران را که سال 82 منتشر شده همچنان با « صرفا جهت اطلاع نمایندگان» طبقه بندی کرده و در دسترس عموم قرار نداده است.

قفل حل مشکل تعطیلات
شرح گرفتاری های نابسامانی  تعطیلات در ایران بسیار زیاد است. یک نمونه اش اینکه به دلیل تمرکز همه تعطیلات در عید نوروز، تقاضای سفر به اوج می رسد، جاده ها زیر بار فشاری بیشتر از ظرفیت شان می روند، هزاران نفر می میرند و معلول می شوند، خدمات نظام سلامت در بیمارستان ها تقریبا به نزدیکی صفر می رسد و اصلا خدا نکند کسی در تعطیلات عید، نیاز به دکتر داشته باشد!
قفل حل مشکل تعطیلات را کسی باز خواهد کرد که در کنار همه ویژگی های لازم، شجاعت و صراحت داشته باشد.
می دانید تعطیلات نوروز در ایران همان 4 روز ابتدای سال است و بقیه روزها، بقیه مملکت تعطیل می شود، چون مدارس و دانشگاه ها تعطیل است. کسی درست هم نمی داند این تعطیلی از کجا آمده است؟ اما باید کسی در نظام آموزش و پرورش پیدا شود و با شجاعت سراغ این موضوع برود . گرفتاری های تعطیلی 2 یا حتی 3 هفته ای را برای مردم تشریح کند و البته بداند که شهید رجایی خواست کاری بکند، اما نتوانست.
گویا در همان یک سال دو ماه فعالیت به عنوان وزیر آموزش و پرورش، تصمیم به حل این مشکل می گیرد و نوروزسال 1359 اعلام می کند مدارس از 5 فروردین بازگشایی می شوند که البته نشدند!

بحث البته کم کردن تعطیلات نیست. پیشنهاد جاگیزین، کم شدن تعطیلات نوروز و اضافه کردن تعطیلات زمستانی است تا هم مناطق سردسیری گردشگر بگیرند، هم مدت کما و بیهوشی کشور در نوروز کم شود، هم آمار تصادفات پایین بیاید و هم حق انتخاب سفر برای مردم بیشتر شود و مجموعه ای دیگر از مزایا .

خط شکنی علماء و جامعه مذهبی
خط شکنی دیگر برای حل این مشکل باید از جامعه مذهبی و از بین علما باشد. کسی که بیاید و با صراحت بگوید آیا تعطیل کردن مناسبت های دینی در این اندازه به توسعه مناسک مذهبی کمک می کند یا به ضد خودش تبدیل می شود و جاده شمال را شلوغ تر می کند؟
کسی که بگوید آیا ائمه رضایت دارند که در این شرایط کشور، کار و تولید را نه برای عزاداری بلکه به اسم آن تعطیل کنیم؟ کسی که بگوید مدارس باید باز باشند،اما به جای تقویم عادی مدرسه،مثلا بچه ها در مدارس با اسوه ائمه (ع) و پیامبر(ع) آشنا شوند.
باید کسی باشد که بتواند پاسخ آن فعال بخش خصوصی را بدهد که می خواهد در این هفته کارش را مثلا در اداره مالیات دنبال کند و کارمند محترم رفته اند مسافرت!

ما می توانیم چشم مان را به افزایش حجم سفرها به مقصد شمال در نیمه خرداد یا در همین هفته معلقی که در آن هستیم ببندیم، اما حقیقت این است که عمده تعطیلات مذهبی و انقلابی در کشور، کارکردشان را از دست داده اند و از نیت بانیان آن دور شده اند.
تعطیلات ملی مثل نوروز هم مجموعه ای از مضرات اقتصادی و اجتماعی برای مردم و کشور دارند. این قفل با طرح یک فوریتی در مجلس و اظهار نظرهای رسانه ای باز نمی شود. باید کسی پیشاهنگ شود و مجموعه ای از کارشناسان، مسئولان، علما و البته مردم را با خود همراه کند.

* رونامه نگار و فعال رسانه ای

کد خبر 1315068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • RO ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  47 34
  باید همه چیمون به همه چیمون بیاید انگار دوره شاه سلطان حسین صفوی شده همه دنبال دعا و نذر و نیازن
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  24 9
  گوگل باز کن ی جستجو بزن ببین کشور های درست حسابی چند روز تعطیلی دارند. زیاد فشار نیار فقط شنبه و یک شنبه شان را حساب کن اگر ریاضی بلدی
  • رهگذر IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   10 3
   نگفت کم کنن که شما کنایه میزنی.به درستی گفت مدیریت بشه.
 • علی IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  30 2
  مشکل فقط تعطیلات نیست روزهای مابین تعطیلات هم تعطیل میشه در نوروز میگن 5 روز اول تعطیل ولی در اصل کل ماه فروردین تعطیله خلاصه نصف بیشتر سال کارنمی کنیم می خواهیم کشور هم رشد اقتصادی داشته باشه حالا رانت دزدی اختلاس هم بهش اضافه بشه چی میشه
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  20 3
  تعطیلی 2 روز در هفته (جمعه و شنبه ) مثل تمام دنیا و کم کردن تعطیلات تابستاته و عید و اضافه کردن تعطیلات زمستانه تنها راه حل است که شجاعت و همت و غیرت می خواهد که......
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  4 4
  شنبه می گیم بعد تعطیلی جمعه دست به کار بشیم و تولید رو راه بندازیم که تنمون گرم نشده یکهو یک شنبه تعطیل می شه و دوباره سرد می شیم اما می گیم دوشنبه دیگه راستی راستی آستین بالا می زنیم و کار رو شروع می کنیم اما هنوز دکمه آستین رو باز نکرده ایم که تعطیل می شه و میفته به چهارشنبه اما هنوز چشم باز نکرده ایم که می فهمیم امروز هم بین التعطیلین است و اصلا نباید از خانه خارج بشیم و میفته به شنبه دیگه که همین چرخه تکرار می شه و در سال رونق تولید ما موفق به تولید هیچی نمی شیم.خداییش که همه چی مون به همه چی میاد.
 • هادی IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  16 1
  تعطیلات کشور زیاد نیست ولی خیلی بی نظمه که هیچکاری نمیتونی بکنی تنها راهش هفته ای 2 روز پشت سر هم وهر 6 ماه 4 روز متوالی برای سفر و غیره
 • محسن CZ ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  6 3
  خیلی خوب نوشته اند و دست روی موضوع درستی گذاشته است ، نمیدانم اگر محاسبات اقتصادی پشت این حرف هست یا نه ولی قابل انجام است . البته خود دوستان رسانه ای ، خبرنگاران باید ادامه دهند ، یا مثلا سوال از گروهی متنوع پرسیده شود و جواب ها بصورت یک بسته رسانه ای منتشر بشود . پزشک ، وکیل ، استاد دانشگاه، معلم ، فرمانده نظامی ، مدیر بخش خصوصی و ...
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  0 1
  قربان شما این چیزهایی را که نوشتید تقریبا همه میدانند اما بخشی از آن قابل رفع نیست و برخی از آنها به سختی قابل رفع است نیاز به تغییر ذائقه فرهنگی دارد که در طول سالیان شکل میگیرد، لذا باید صبر کرد.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  2 2
  مشکل شما فقط نوروزه؟ از بعد عید هر ماه چند روز تعطیلی غیر ملی داریم شما میگی نوروز ضر. اجتماعی داره.نوروز رمز ملیت ماست
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   0 0
   نوروز تقریبا با تعطیلات قبل و بعدش میره روی بیست روز این یعنی یکماه کشور تعطیله و ضرر زیادی داره باید این تعطیلات تقسیم بشه بین ماههای سال چرا همه چی رو با هم قاطی میکنید دوست عزیز
 • IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  0 0
  مسئله اصلی بهره وری است نه زیاد یا کم بودن تعطیلات . تعطیلا باید مال روزهایی باشد که در آن روز همه مردم از تعطیلات استفاده میکنند مثل تعطیلات 3 روز اول سال یا مثل عاشورا که از تعطیلا همه جامعه استفاده میکنند ما تعطیلاتی داریم که در آنروز مردم هیچ مراسم و آئین جمعی ندارند و فقط در خانه میمانند یا جدیدا باب شده بار سفر به شمال
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 0
  بسیار طرح خوبی هست اگر 5 شنبه ها تعطیل بشه سفرها توزیع میشه و آمار تلفات جاده ای پایین میاد و ضمنا باعث دلگرمی مردم و شور و نشاط در انتخابات میشه و من به شخصه با کل خانواده ام میرم پای صندوق رای و به نمایندگان فعلی رای خواهم داد
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 0
  تعطیلات نوروز یک معضل بزرگ ولی تعطیلات مذهبی هم که فقط برای عزاداری کشور تعطیل باشه هم مشکل بزرگیه که مردم رو هم از دین بری کرده یعنی ما تو مملکت برای شاد بودن تعطیل نیستیم فقط برای عزا و ماتم. ما مردم حق شاد بودن رو نداریم اقتصاد خراب که جای خود داره
 • نادر IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 0
  سلام همه چیز خوبه لطفا اظهار نظر نکنید تعطیلات واسه هیمنه وپیوستگی خانواده خیلی خوبه