وزیر علوم: آیین‌نامه انضباطی جدید اجازه ورود به حریم خصوصی دانشجو را ندارد

ایلنا نوشت: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بحث قانونی ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان جدید نمی‌تواند مجوزی برای این بحث باشد.

منصور غلامی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی در خصوص شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان گفت: یک بحث مربوط به آیین‌نامه انضباطی است که مصوبه خاص خود را داشته و در حال اجرا است و در قانون دیده شده شیوه نامه‌ای برای اجرای دقیق این آیین نامه انضباطی توسط دو وزارتخانه تنظیم شود که در سال تحصیلی جدید این شیوه‌نامه تصویب شده و دو مطلب در آن بیشتر دیده شده است که یکی بحث تخلفات اخلاقی در حوزه دوره بالینی دانشجویان دوره پزشکی است چرا که دانشجویان پزشکی یک دوره آموزشی دارند و یک دوره در بیمارستان که آن اضافه شده و یک مورد هم در خصوص مباحثی است که ممکن است در فضای مجازی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: این قسمت کمی ایجاد نگرانی کرده که دانشجوها نگران این بودند که احیانا به بخش‌های خصوصی فضای مجازی بچه‌ها ورود پیدا شود که قاعدتا این منظور نیست. لذا قبل از اینکه احیانا معاون حقوقی رئیس‌جمهور ورود پیدا کنند برنامه من این بوده که معاونان دانشجویی که در حال بازنگری آن بخش هستند، آن را شفاف‌تر کنند. اتفاقا من شخصا از برخی دانشجوها خواسته بودم که اگر نظر یا پیشنهادی از بین دانشجویان وجود دارد، به ما منتقل کنند. 

وی همچنین در خصوص ورود هیات‌های انضباطی در این آیین‌نامه گفت: آیین‌نامه انضباطی این را دارد که در مواقعی که نیاز باشد هیات‌های بدوی و تجدیدنظر بتوانند دانشجو را دعوت کنند اما اینکه الزاما با حضور خودش باشد شاید در برخی موارد خیلی به نفع دانشجو نباشد. 

وزیر علوم در خصوص تضمین برای عدم ورود به حریم خصوصی دانشجو گفت: قطعا همین طور است و بحث قانونی ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه‌نامه نمی‌تواند مجوزی برای این بحث باشد. من خودم در بررسی این موضوع کل تخلفاتی که غیر بخش آموزشی دانشجویان از سال ۹۷ بوده را بررسی کردم که یک دهم درصد دانشجویان را می‌گرفت که شامل انواع تخلفات ممکن در محیط‌های آموزشی است لذا خیلی نگرانی در این حوزه وجود ندارد و ابراز نگرانی مربوط به فعالیت‌های خاص سیاسی و اجتماعی بچه‌ها است که تعدادشان بسیار اندک است و حل و فصل آن خیلی کار سختی نیست. 

غلامی در خصوص پایین آمدن آمار خروج نخبگان با توجه به شرایط کاری کشور نیز گفت: این آماری بود که‌ آقای دکتر ستاری هم  در مصاحبه و جلسه‌ای که با هم داشتیم مطرح کردند که این مشهود است و کلا دو موضوع را باید در این بحث مورد توجه قرار دهیم؛ یکی اینکه رفت و آمد برای تحصیل و تحقیق معمول بوده و هست و وقتی تعداد فارغ‌التحصیل‌هایمان زیاد می‌شود طبعا میزان رفت و آمد هم افزایش پیدا می‌کند و همه اینها نباید به عنوان نگرانی تلقی شود.

وی افزود: گاهی فرضمان این است که این‌ها می‌روند و دیگر برنمی‌گردند اما برگشت‌شان حتما انجام می‌شود. یک بحثی هم این است که احیانا اشتغال بهتری پیدا می‌کنند و وضعیت مادی بهتری پیدا می‌کنند که این را هم در جلسه گذشته هیات دولت بنده به عنوان یک موضوع مطرح کردم. ان شاالله بتوانیم بیشتر از نخبگانمان استفاده کنیم که دغدغه مسائل مادی برطرف شود. اما خروج نخبگان به معنای رفتن دائم نیست و در سال‌های گذشته آمار بالایی هم از بازگشت نخبگان داشتیم. 

وی همچنین در خصوص حذف درس زبان انگلیسی از مدارس گفت: ما در هر موقعیتی که باشیم باید بپذیریم که الان منابع علمی جامعه بیشتر به زبان انگلیسی در حال انتشار است و لذا برای دسترسی به این منابع باید زبان انگلیسی را بدانیم اما آن بحثی که مطرح شد و آنچه در ذهن من است این است که ما زبان‌های دیگری هم که بخشی از منابع علمی را دارند در تربیت و آموزش فراهم کنیم خوب است. در برخی رشته‌ها ممکن است که یک زبان غیرانگلیسی بیشتر به دردشان بخورد. به نظر من این به معنای محدود کردن زبان انگلیسی نیست بلکه باز کردن فضا برای آموزش سایر زبان‌ها است. 

وزیر علوم در خصوص آمار مربوط به باسوادان بیکار گفت: من نمی‌دانم چقدر مبنای این آمار درست است و کجا منتشر کرده ولی ما خوشبختانه به عنوان یک نکته مثبت نگاه می‌کنیم که همه خانواده‌ها برای تحصیل فرزندانشان ارزش قائل هستند یعنی شما اگر نگاه کنید بچه دهه شصتی بی‌سواد نداریم و عموما تحصیلات دانشگاهی دارند و دهه‌های ۷۰ و ۸۰ به شدت این مساله وجود دارد لذا این به نوعی ظرفیت انسانی تحصیلکرده برای کشور ما است.

وی ادامه داد: اینکه حالا بتوانیم در بخش‌های مختلف نه تنها در بخش دولتی در بخش‌های مختلف زمینه  اشتغال این‌ها را فراهم کنیم طبیعتا یک کار جدی و واجب است. طبیعتا آماری هم که در حال انتشار است اشتغال در بخش غیردولتی و بخش‌های تولیدی و اقتصادی آمار خوبی را می‌بینیم و شرایط به سمت بهبود می‌رود و آماری که رئیس سازمان امور استخدامی اعلام کردند نشان می‌دهد افرادی که می‌خواهند در بخش دولتی شاغل شوند کمتر شده و استعدادهای ما به سمت بخش خصوصی می‌رود.

غلامی در پاسخ به سوالی در مورد عدم بورسیه اتباع بیگانه و عدم صدور بورس برای ۳۹ دانشجوی افغانی که همگی جزو رتبه‌های اول و دوم کنکور بودند، گفت: دو نوع بورسیه در کشور ما وجود دارد، نوع اول افرادی از کشورهای دیگر با بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران که در کشور ما تحصیل می‌کنند و روال قانونی‌اش این است که ابتدا باید فرآیند قانونی و اداری‌اش طی شود تا بتوانند ویزای ورود به کشور را بگیرند.

وی ادامه داد: یکسری از اتباع افغانستانی در کشور ما حضور دارند که والدین آنها در ایران زندگی می‌کنند، این بچه‌ها در ایران بزرگ شده و زندگی می‌کنند و در آزمون کنکور قبول شده‌اند. الزاما پذیرفته شدن این افراد در کنکور به معنای بورسیه شدن آنها نیست. اینها مثل بچه‌های خودمان هستند با این تفاوت که چون اتباع ایرانی نیستند آموزش رایگان شامل حالشان نمی‌شود. اگر اینها متقاضی بورسیه باشند باید به دلیل خاص آیین‌نامه‌ای وزارت علوم به آنها بورسیه بدهد که در برخی شرایط امکان‌پذیر نیست، به عنوان مثال وزارت علوم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه داخلی نمی‌دهد.

وی افزود: یا اینکه دولت افغانستان تقاضا کند این دانشجویان از بورسیه استفاده کنند که به نظر می‌رسد باید این موضوع شفاف شود. اتباع افغانی انتظار آموزش رایگان داشتند اما طبق آیین‌نامه وزارت علوم امکان آموزش رایگان آنها وجود ندارد.

وزیر علوم اظهار داشت: افرادی که فرایند بورسیه جمهوری اسلامی را طی کرده باشند به لحاظ اداری در دانشگاه‌ها مشکلی ندارند. آمار دقیقی از دانشجویان خارجی دانشگاه‌ها ندارم اما تعداد قابل توجهی دانشجویان بورسیه جمهوری اسلامی در کشور ما در حال تحصیل هستند.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1315743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =