ارسال ۴۷ مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: ۴۷ مقاله در ۹۰۰ صفحه و دو جلد به زبان انگلیسی و فارسی به دبیرخانه این همایش ارسال شده که در مراسم اختتامیه این همایش رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، سید محسن علوی در آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار، که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: کردستان جزء مناطق بکر در باستان‌شناسی کشور است و علیرغم اینکه منطقه مهمی در استقرار انسان بوده، بسیار اندک در این منطقه کارهای کاوش و باستان شناسی انجام شده است.

وی افزود: از سال ۹۳ کار کاوش در کردستان آغاز شد که تاکنون بیشتر جنبه نجات‌ بخشی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به اینکه در منطقه کردستان در این زمینه کار زیادی انجام نشده است، عنوان کرد: فعالیت در این زمینه فرصت مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند در یک منطقه بکر کار و کاووش کنند.

علوی ضمن اشاره به اینکه نتیجه کاوش‌هایی که تاکنون در منطقه انجام شده، منتشر نشده است، ابراز امیدواری کرد  و گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی می تواند منجر به انتشار نتایج و بازسازی درست تاریخ شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در دنیا شناخت کمی از منطقه غرب کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: در نقشه‌های گردشگری اروپا، کردستان در نقطه قرمز قرار داده شده است به این معنی که سفر به این منطقه با ریسک بالایی همراه است و افراد باید از سفر یه این مناطق پرهیز کنند که این اقدام‌ ناشی از عدم شناخت منطقه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با اشاره به انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، این انتخاب را ناشی از وجود آرامش و امنیت در منطقه عنوان کرد و بیان کرد: همین مسئله نشان ‌دهنده عدم شناخت درست اروپا از استان کردستان است.

علوی اضافه کرد: امیدواریم از سال آینده هیات‌های خارجی برای کاوش‌های باستان‌شناسی به ایران و مناطق غرب کشور سفر کنند و این تعاملات افزایش یابد.

وی گفت: ۴۷ مقاله در ۹۰۰ صفحه و دو جلد به زبان انگلیسی و فارسی به دبیرخانه این همایش ارسال شده که فردا در مراسم اختتامیه این همایش رونمایی می‌شود.

لازم به ذکر است؛ همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار امروز در دانشگاه کردستان آغاز و تا ۱۲ آبان ادامه خواهد داشت.

46

کد خبر 1316756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =