واکنش بهاالدین خرمشاهی به حذف نام مشاهیر از کتاب‌های درسی

ایران آنلاین نوشت: بهاالدین خرمشاهی که از جمله فعالان پژوهش و تصحیح آثار متون کهن ادبیات‌مان است ضمن ابراز تعجب از چرایی این اقدام، می‌گوید: «من هم درباره این خبر مطالبی شنیده‌ام؛ اینکه آثار و حتی نام برخی بزرگان ادبیات کلاسیک و معاصرمان از کتاب‌های ادبیات حذف شده و آثاری از برخی معاصران جایگزین آنها شده است.»

آن طور که در خبرها آمده رضا امیرخانی، علی سهامی، امیری‌اسفندقه، معصومه آباد، کیوان شاه‌بداغ‌خان، فاضل نظری، مجید واعظی و نظام وفا از جمله افرادی هستند که آثار آنان جایگزین حذفیات مذکور شده است. خرمشاهی نقدی به اضافه شدن نام و آثار این افراد ندارد و حتی تأکید می‌کند که افرادی از جمله امیری اسفندقه و نظری از شاعران خوب معاصر هستند. با این حال معتقد است هیچ کسی نمی‌تواند جای فرد دیگری را بگیرد به ویژه وقتی که بحث بزرگان ادبیات کلاسیک‌مان درمیان باشد.

این حافظ پژوه ادامه می‌دهد: «طی این سال‌ها آن‌طور که شنیده‌ام آثاری از خود من هم از کتاب‌های درسی حذف شده که هنوز دلیلش را نمی‌دانم. وقتی برنامه‌ریزان تألیف کتاب‌های درسی دست به حذف آثاری از نویسندگان و شاعران کهن می‌زنند لطمه بزرگی به هویت فرهنگی‌مان وارد می‌شود. شرایط مطالعه در کشور ما به‌گونه‌ای است که اگر همین فرصت نصفه-نیمه آشنایی با ادبیات کهن هم از دانش‌آموزان گرفته شود دیگر امیدی به علاقه‌مندی آنها برای پیگیری این شاهکارها وجود نخواهد داشت.»

۲۵۸۲۴۳

کد خبر 1317384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
    2 0
     اتفاقا از نظر جامعه شناسی ذوق ادبی. تغییرات در کتب درسی ادبی لازم است. لزومی ندارد که ذایقه ادبی نسل قبلی با نسل کنونی یکی باشد. و نباید این تصور شکل بگیرد که چون بزرگان و مفاخر ادبی چتر عظمت خود را بر سر ادبیات انداخته اند دیگر میدان به شاعران و نویسندگان جوان ندهیم. خردوزانه ترین کار همان است که ادبیات تلفیقی از طیف قدما و نسل ادیبان جوان و به لحظه ی اکنون باش