۱ نفر
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
 شکست "توافق ریاض"

ایسنا نوشت: با توجه به شروطی که شورای انتقالی جنوب یمن برای بازگشت دولت منصور هادی به عدن تعیین کرده است، احتمال شکست "توافق ریاض" وجود دارد.

 به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار، به گفته برخی منابع قرار است تیمی از دولت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن بعد از چند روز وقفه و شرط و شروط‌های متعدد شورای انتقالی امروز (شنبه) به عدن بازگردد.

این شرط‌گذاری یکی از نشانه‌های شکننده بودن توافق ریاض و دشوارهای بزرگی است که در راه اجرای این توافق وجود دارد.

اجرای توافق ریاض آسان نخواهد بود چراکه دو طرف بعد از آتش‌بس رسانه‌ای که چند روز بیشتر طول نکشید به درگیری‌ها بازگشته‌اند. اخیرا نیروهای عربستانی از دولت منصور هادی خواستند پرچم دولت سابق جنوب را از فرودگاه عدن پایین بیاورد و پرچم یمن را به جای آن برافرازد همین مساله موجب خشم شورای انتقالی و تهدید این شورا به لغو توافق شده است. همچنین نمایندگان این شورا در ریاض با بازگشت تمام اعضای دولت هادی مخالفت کردند و شرط گذاشتند که تنها معین عبدالملک، نخست‌وزیر دولت مستعفی، وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی با هدف پرداخت دستمزد شبه‌نظامیان شورای انتقالی بازگردند. همچنین این شورا شرط گذاشت که دولت هادی در عدن در زیر پرچم جدایی‌طلبان جنوب فعالیت خود را ازسربگیرد. تمامی این تحولات به تأخیر در بازگشت دولت مستعفی منتهی شد.

قرار بود دولت مستعفی یمن سه‌شنبه بازگردد اما به بهانه عدم تکمیل تدابیر امنیتی کاخ المعاشیق به جمعه موکول شد با این حال تا روز گذشته نیز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

به نظر می‌رسد که موانع زیادی در سر راه اجرای توافق وجود دارد و شورای انتقالی با تحویل نهادهای دولتی از جمله مقر روزنامه "۱۴ اکتبر" مخالفت کرده است. نیروهای عربستانی مجددا در اطراف کاخ المعاشیق مستقر شده‌اند اما تلاش این نیروها با پشتیبانی نیروهای سودانی برای کنترل اوضاع عدن تاکنون شکست خورده است. عدن طی چند روز اخیر شاهد ترورها و درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و افراد مسلح ناشناس بوده است.

310311

کد خبر 1321756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =