۸ نفر
۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
کرایه تاکسی‌های اینترنتی هم گران شد؟

ایرنا نوشت: بر اساس صحبت‌های مدیران دو تاکسی اینترنتی، کرایه‌های آن‌ها در این هفته افزایش نیافته است؛ آن‌ها اعلام کرده‌اند که برای رانندگان نیز طرح‌های تشویقی در نظر گرفته‌اند.

از ابتدای هفته بارها اعلام شده است که کرایه تاکسی‌های اینترنتی افزایش پیدا نمی‌کند. با این وجود، اعتراض‌های مردمی وجود دارد که قیمت سفرهایشان در برخی مسیرها بیشتر شده است. 

این در حالی است که در روزهای قطعی اینترنت، دسترسی به برنامه‌های موبایلی این تاکسی‌ها فراهم است و راننده‌های آن‌ها سهمیه سوخت مشخص دارند.

گفت‌وگوی خبرنگار ما با مدیران دو شرکت تاکسی اینترنتی، نشان می‌دهد که آن‌ها نرخ‌هایشان را با سهمیه‌بندی قیمت سوخت، بالا نبرده‌اند و تغییرات قیمتی در روزهای شلوغ و برفی این هفته، به‌خاطر سیستم قیمت‌گذاری پویا بوده‌است.

البته برخی از اظهارات نشان می‌دهد که تعهد تاکسی‌های اینترنتی برای عدم افزایش قیمت‌ها موقتی بوده و معلوم نیست که در ماه‌های‌ آینده، چه تغییراتی انجام شود.

این شرکت‌ها همچنین برای جبران افزایش هزینه سوخت رانندگان طرح‌های تشویقی در نظر گرفته‌اند؛ در صورتی‌که هر راننده ماهانه ۲۰۰ کیلومتر سفر داشته باشد، می‌تواند تا ۳۰۰ لیتر از سهمیه بنزین ۱۵۰۰تومانی استفاده کند. 

مدیرعامل اسنپ: قیمت بنزین، ۱۵ درصد از کل هزینه یک سفر است 

در این ارتباط «ژوبین علاقبند» مدیرعامل شرکت اسنپ می‌گوید:«بارها تاکید کردیم که به هیج عنوان به خاطر تغییر قیمت سوخت، قیمت‌مان را بالا نمی‌بریم و در این هفته هم افزایش قیمت نداشتیم.»

علاقبند می‌افزاید: «اولویت شماره یک شرکت این است که ضمن ثابت نگه داشتن قیمت‌ها، تغییری در درآمد رانندگان رخ ندهد. ما روی ذهنیت رانندگان کار می‌کنیم که بدانند هزینه‌هایشان بالا نخواهد رفت.»

با وجود این، در روزهای ابتدایی این هفته، کرایه تاکسی‌های اینترنتی افزایش داشت. مدیرعامل اسنپ در این‌باره می‌گوید:«بعضی وقت‌ها در شرایط برف و باران و ترافیک شدید، قیمت‌ها تغییر داده می‌شود تا راننده‌ها انگیزه داشته باشند و مردم در خیابان نمانند.»

اگرچه راننده‌های اینترنتی سهمیه سوخت دریافت می‌کنند اما با این وجود باز هم آن‌ها هر لیتر بنزین را ۵۰۰ تومان گرانتر از هفته گذشته تهیه می‌کنند. پس چطور می‌توان هزینه‌ها را برای رانندگان ثابت نگه داشت؟ مدیر عامل اسنپ در پاسخ به این سوال می‌گوید:« سوخت درصد پایینی از هزینه تمام شده هر سفر را به خود اختصاص می‌دهد. حدود ۱۵ درصد قیمت تمام شده یک سفر سوخت است. پس اصلا اینطور نیست که بگوییم قیمت بنزین سهمیه‌ای ۵۰ درصد بالا رفته و کرایه‌ها هم باید ۵۰ درصد گران شود. ما تلاش می‌کنیم تا با برنامه‌های تشویقی که در نظر گرفته‌ایم، این افزایش هزینه برای رانندگان را جبران کنیم.»

علاقبند ادامه می‌دهد: «به راننده‌های ما سهمیه سوخت اختصاص پیدا می‌کند. ما حتی افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ اولیه را با پاداش‌هایی که به راننده‌هایمان می‌دهیم، جبران می‌کنیم. در این چند روز، تعداد راننده‌هایمان در سامانه کم شده بود اما الان اطمینان دارند که سهمیه دریافت می‌کنند و مزایای غیرمستقیم دارند. خیال آن‌ها راحت شده و عرضه و تقاضا به حالت معمولی برگشته است.»

همچنین به گفته مدیرعامل شرکت اسنپ، راننده‌هایی که در سامانه تاکسی‌های اینترنتی در مجموع بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ماه سفر داشته باشند، تا سقف ۳۰۰ لیتر در ماه سهمیه اختصاص داده شده است.  

مدیر عملیات تپ‌سی: ما از سهمیه‌بندی سوخت مطلع نبودیم 

«هومن دمیرچی» مدیرعملیات شرکت تپسی نیز درباره بالا رفتن نرخ کرایه‌ تاکسی‌های اینترنتی می‌گوید:«من افزایش قیمت را تکذیب می‌کنم. قیمت‌های ما به هیچ وجه افزایش پیدا نکرده است. ما از روز اول آغاز سهمیه‌بندی بنزین قیمت‌ها را مدام مانیتور کردیم، متوسط قیمت ساعت‌های مختلف روز را با روزهای قبل از سهمیه بندی مشابه نگه داشتیم.»

دمیرچی که از بنیان‌گذاران تاکسی اینترنتی تپسی است، تصریح می‌کند:«بر اساس ساز و کار قیمت‌گذاری پویا، در ساعت‌هایی از روز با تغییراتی مانند بالا رفتن ترافیک، ممکن است که کرایه‌ها بالا و پایین شود. اما تمام آمارهای ما اثبات می‌کند که هیچ افزایش قیمتی نسبت به پیش از سهمیه‌بندی اتفاق نیفتاده است.»

اما برخی معتقدند که تاکسی‌های اینترنتی از سهمیه‌بندی بنزین باخبر بوده و چند هفته پیش از اعلام رسمی این اقدام، قیمت‌ها را بالا برده‌اند. به همین دلیل، با افزایش رسمی نرخ بنزین دیگر افزایش قیمت نداشته‌اند. دمیرچی در این‌باره می‌گوید: «ما به هیچ عنوان مطلع نبودیم. مانند همه، در همان زمان اعلام رسمی فهمیدیم. قیمت‌هایمان هم در سه ماه گذشته هیچ تغییری نداشت و حتی کم هم شده است.»

مدیرعملیات شرکت تپسی تاکید می‌کند: «آنچه که فعلا مد نظر ماست، این است که با وجود افزایش قیمت تمام شده در این زمان بعد از سهمیه‌بندی، قیمت‌ها را تغییر ندهیم.»

مدیر عملیات شرکت تپسی درباره واکنش رانندگان در شرایط فعلی می‌گوید: «آن‌ها هم ابهاماتی دارند. تماس می‌گیرند و صحبت می‌کنند. ما در تلاشیم تا این مساله را مدیریت کنیم.»

وی اضافه می‌کند: «ما برای آن‌ها طرح‌های تشویقی و وام گذاشته‌ایم که در این برهه زمانی تا حدی از فشاری که رویشان است، کاسته شود.»

در روزهای اخیر، پیامک‌هایی به کاربران تاکسی‌های اینترنتی رسیده که با وجود قطعی اینترنت، شرکت‌ها در خدمت مردم هستند. اما بسیاری از مردم به قبول نشدن درخواست‌های سفرشان، معترض هستند. دمیرچی در این باره می‌گوید:« بالاخره در روزهای اول بعد از سهمیه‌بندی هستیم و فعالیت راننده‌ها کاهش پیدا کرده است. روز اول و دوم بحث برف و باران هم تاثیرگذار بود. برآورد ما این است که با عبور از این چند روز اول، اوضاع پاسخ‌دهی بهتر می‌شود.»

64223231
کد خبر 1322740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  مسیر ۱۱-۱۲ تومنی شده ۱۸ تومن کجا گران نشده
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
   خب پیاده برید مگه مجبورید!
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  چه فشادی ایجاد میکنه این دو نرخی بودن توجه کنید که یک راننده اسنپ بنزین 1500 تومانی اش را 2500 تومان بفروشد
  • علی IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
   56 4
   دکترای اقتصاد ! مقدار کیلومتری که میری تو سیستم ثبت میشه و ماه بعد مابه تفاوتشو به راننده میدن،نه سهمیه نه چیزی،ماهی ۳۰۰ لیترم بیشتر نیست،باقیشو باس راننده از جیب بده
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   34 2
   سهمیه نمیدن . پولشو میدن . حالا برو از غصه دق کن .
  • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   30 7
   فکر کن یه مسافر انتظار داره اون ۵۰۰ تومان اضافه بهای بنزین را ، راننده از جیب خودش دو دستی تقدیم مسافر کنه !
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   19 2
   به راننده سهمیه بنزین نمیدن. قراره، فقط قراره که به ازای هر کیلومتر یه مبلغی ( اسنپ اعلام کرده 140 تومان) کمک هزینه دریافت کنند.
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  63 2
  که چی؟آخر گرون میشه
 • مریم IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  مسیر ۱۰ هزار تومانی و هر دوشون ۲۱ هزار تومان اعلام کردند. چطور ممکنه بنزین گران بشه اما کرایه رو گران نکنن.
 • علی IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  32 80
  نه تنها گرون نشده،بلکه ارزونم شده
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  147 2
  دلم واس اینترنتم تنگ شده :-((((
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  73 4
  مسیری که من هر روز نهایت با ۱۸-۱۵ تومن میرفتم الان شده ۲۶-۵ تومن
 • مژده IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  92 12
  مسير ٤ توماني را امروز ١٥ هزار تومان پرداخت كردم هوا هم خوب بود. مسير در حد ٢٠ دقيقه پياده روي بود و خود راننده هم اذعان كردند كه اسنپ از امروز رسما گران كرده نرخ ها رو
 • میترا IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  101 5
  مسیر ۱۸ تومانی را ۲۵ تومان پول دادم با اسنپ! اونایی که ادعا میکنن قیمتها تغییر نمیکنه بیان جواب بدن
  • رضا IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
   12 7
   عجیبه،مایی که راننده اسنپیم بخاطر کم شدن کرایه ها کمتر کار می کنیم و خود شرکت مجبور میشه هزارتا طرح ویژه بزاره تا رانندرو مجاب به کار کردن با قیمت پایین کنه !
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  83 9
  هزینه ارسال دیجی کالا از 6 تومن شده 9 تومن هنوز هیچی نشده همه چی گرون شده
 • حسین حقجو IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  24 6
  اصلا امکان نداره نرخ بنزین برای افراد عادی 1500 تومان باشه برای مسافربرها هم 1500 تومان حتما باید مزیت نسبی داشته باشه باید برای سافربرها به طور غیر مستقیم بشه 500 تومان تا مزین نسبی داشته باشه و سفر ارزان تر بشه تا تعداد مسافران بیشتر بشه یعنی مردم ترجیح بدهند با ماشین کرایه ای سفرها درون شهری را انجام بدهند تا اثر روانی تورم در جامعه کمتر نمود پیدا کنه
 • فرشاد IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  72 11
  حداقل کرایه در تهران از ۴۵۰۰ به ۷۵۰۰ افزایش پیدا کرده . من دیگه حرفی ندارم .
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  102 7
  من راننده اسنپ هستم از الهیه تا سعادت اباد قیمت ده هزارتومن رفتم و از شیخ بهایی تا الهیه هم ده تومن.قیمتها بیشتر اوقات پایین هستش ولی دوساعت صبح و دوساعت بعدازظهر بالا میره به علت ترافیک و درخواست زیاد.از ده هزارتومن 1500 تومن کمیسیون کسر میشه و حداقل 1500 تومن بنزین یارانه ای کسر میشه.استهلاک و بقیه مسایل هم کم کنید تازه اگر تصادف و جریمه نشیم ببینید تهش چقدر میمونه.در ضمن بیمه و اینده و هیچی هم که نداریم.80میلیون تومنم ماشین سرمایه کارم شده .همه اینه را حساب کنید باز اگر میگید گران هستش حق باشما
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  63 5
  در مشهد که همه مسیرهاش گرون شده.
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  53 6
  من مسیری که 5 روز در هفته با قیمت 6000 تومن در ساعات شلوغی میرفتم این هفته 9000 تومن اعلام کردن. تهران برف اومده میگن بخاطر بارندگی و ترافیک و... اهواز چه خبر بود که گرون کردین؟
 • امیر IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  57 4
  امروز در شیراز ت‍پسی مسیر ۴۵۰۰ تومنی همیشگی را ۹۵۰۰ تومان از من گرفت. منم چون عجله داشتم و ماشین دیگه ای نبود مجبور شدم اسنفاده کنم.
 • امیر IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  27 5
  امروز در شیراز ت‍پسی مسیر ۴۵۰۰ تومنی همیشگی را ۹۵۰۰ تومان از من گرفت. منم چون عجله داشتم و ماشین دیگه ای نبود مجبور شدم اسنفاده کنم.
 • یاسر IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  46 3
  خیلی گرون شده، مسیر کوتاه میدان انقلاب تا بیمارستان لقمان رو اسنپ ۲۲ تومن زده بود دیروز!
 • راننده IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  53 15
  پدر راننده ها رو درآوردن این شرکتها
 • برزو IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  69 3
  آقا چرا رو راست نیستین الان همه مسیرها تقریبا سی درصد گران کردین
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
  89 1
  اینترنت چرا قطع کردید ؟
 • مقیمی IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  51 2
  بازار بدون توجه به این حرف‌ها خودش را متعادل می‌کنه که یعنی کرایه ها افزایش پیدا میکنه
 • ناصر IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  19 1
  اگه بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر بدن چی بیشتر تعلق میگیره
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  39 10
  دادن بنزین یارانه ای به تاکسی اینترنتی هم درست نیست. برای جوانان درآمدی به جز مسافرکشی باید وجود داشته باشد. آخر این کار چه فایده ای در اقتصاد مملکت دارد که حالا بنزین یارانه ای هم به آن اختصاص دهند
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  46 2
  ولی گرون شده
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  19 0
  اینترنتتتتتتتتتتتتتتتتت رو وصل کنید
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  17 1
  من دیروز بچه مو با آژانس فرستادم کلاس دقیقا دوبرابر حساب کرد
 • mo IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  19 0
  یه بنده خدایی من اسنپ گرفتم تلفنی زنگ زد کرایه 6 تومانی رو گفت 13 می برم می خوای میام نم یخوای لغو کنم !!!