۰ نفر
۴ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۰

فارس: فعالان عربستان طی فراخوانی در صفحه اجتماعی فیس‌بوک روز 13 مارس را "روز خشم و اعلام انزجار مردم " از حکام سعودی اعلام و تاکید کردند در این روز تظاهرات گسترده و سراسری برگزار می‌کنند.

فعالان سعودی به تازگی صفحه‌ای با نام " 13 مارس روز خشم در جزیرة العرب " در شبکه اجتماعی "فیس‌بوک " باز کردند و در آن برای حضور مردم در انقلاب خشم فراخوان داده‌اند.

پایگاه وطن تاکید کرد این گروه از جوانان سعودی از طریق فراخوان خود در صفحه فیس‌بوک خواستار ایجاد اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در عربستان و برپایی نظام مشروطه سلطنتی در عربستان شدند.

فعالان سعودی صفحه دیگری را نیز در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با عنوان "مردم خواستار اصلاح نظام هستند "، باز کردند که تاکنون دو هزار نفر در آن عضو شدند.

عربستان هیچ نهاد قانونگذاری منتخبی ندارد غیر از انتخابات جزئی شوراهای شهر که اولین بار در تاریخ این کشور در سال 2005 برگزار شد و زنان حق شرکت در آن را نداشتند و در سال 2009 که قرار بود برای دومین بار این انتخابات برگزار شود مدت قانونی کار شوراهای شهر برای دو سال دیگر تمدید شد که منجر به لغو انتخابات گردید.

فعالان 12خواسته خود از رژیم سعودی را مطرح کردند که بارزترین آن ایجاد نظام مشروطه بر اساس جدایی نظام پادشاهی از حکومت، تدوین قانون اساسی مکتوب و مصوب از سوی مردم که جدایی بین قوای دولتی را به رسمیت شناسد و شفاف عمل کردن مقامات و مبارزه با فساد و تشکیل دولتی در خدمت به مردم است.

از دیگر خواسته‌های معترضین، برگزاری انتخابات پارلمانی، ایجاد آزادی‌های عمومی، احترام به حقوق بشر، تاسیس نهادهای فعال جامعه شهروندی و لغو انواع تبعیض‌ها علیه شهروندان است.

فعالان اینترنتی بر اهمیت حقوق زنان و عدم تبعیض علیه آنها، برخورداری از دستگاه قضایی مستقل و عادل، توزیع عادلانه ثروت و حل جدی مشکل بیکاری تاکید کردند.

29 بهمن‏ماه گذشته صدها تن از شهروندان شیعه "عوامیه " در شرق عربستان در اعتراض به ادامه بازداشت سه تن از فعالان شیعه عوامیه در این شهر راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

شماری از شهروندان سعودی نیز دیروز در مرکز شهر القطیف در شرق عربستان تجمع کردند و با سردادن شعارهای ضددولتی خواستار ایجاد اصلاحات در این کشور شدند.

معترضان در مصر نیز اولین اعتراضات خود را براساس فراخوانی در صفحه فیس بوک خود در 25 ژانویه ـ پنجم بهمن‏ماه ـ سازماندهی کردند.16146

کد خبر 132330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =