افزایش سطح مناطق شکار و صید ممنوع در استان لرستان

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از اضافه شدن بند خاکی خروسان ازنا، به مناطق شکار و صید ممنوع این استان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان ،معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بند خاکی خروسان شرایط یک تالاب مصنوعی را دارد و بر اساس سرشماری های صورت گرفته، سالیانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی می باشد که پس از مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته باسازمان حفاظت محیط زیست و طرح موضوع در کمیته های تخصصی،  با استناد به بند "و" ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، از تاریخ ۱۸ آبانماه  ۹۸ به مدت پنج سال جهت حفاظت از تنوع زیستی استان، بعنوان  منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام شد.

نبی الله قائدرحمتی در خصوص وضعیت تالاب اظهار داشت: این تالاب، در اثر ایجاد یک سد خاکی چند منظوره در سال ۱۳۷۱ توسط جهاد سازندگی به وجود آمده که مساحت سطح آبی آن ۷/۱۲ هکتار می باشد و در آخرین سرشماری  ۱۲۰ گونه پرنده در آن  مشاهده شده که از این تعداد، ۳۵ گونه  پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی و ۸۵ گونه خشکزی بوده است.

حمایت های مردمی جهت حفاظت و استفاده خردمندانه از پتانسیل های منطقه

 معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان از گونه های شاخص این محدوده  به اردک سرسبز و بلوطی، باکلان، فلامینگو، چنگر معمولی، کشیم بزرگ، چارخو و کاکایی سرسیاه اشاره کرد و گفت: ارزشهای تفرجی – گردشگری این منطقه طی چند دهه اخیر باعث شده که حمایت های مردمی جهت حفاظت و استفاده خردمندانه از پتانسیل های این منطقه خصوصا در بحث پرنده نگری بیشتر شود.

قائد رحمتی گفت: وسعت این منطقه که در حوزه استحفاظی شهرستان ازنا  واقع شده، حدود هفتصد و پنجاه هکتار است و  با اضافه شدن این سطح به مناطق شکار و صید ممنوع استان، وسعت این مناطق به ۲۴۵۳۹۸ هکتار افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: وسعت مناطق شکار و صید ممنوع استان سطحی معادل۶۶/۸ درصد مساحت استان است که با ارتقاء سطح این مناطق، وسعت مناطق تحت مدیریت در لرستان به ۱۶ درصد مساحت استان افزایش می یابد.

46

کد خبر 1324013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =