شاهزاده ها به تکاپو افتادند؛ در خلیج فارس چه خبر است؟

ایسنا نوشت: رسانه‌های خلیج فارس از سفر غیرمنتظره مشاور امنیت ملی امارات به عمان خبر دادند. همچنین ولیعهد عربستان طی یک سفر رسمی فردا (چهارشنبه) به امارات می‌رود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات روز دوشنبه طی یک سفر غیرمنتظره وارد عمان شد و مورد استقبال سلطان بن محمد النعمانی، مسؤول دفتر سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان قرار گرفت.

النعمانی و بن زاید در این دیدار روابط میان دو کشور و منافع مشترک را مورد بررسی قرار دادند.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا به نقل از منابع و مقاماتی اعلام کرد، عربستان و انصارالله در حال حاضر در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم و پشت پرده با هدف پایان دادن به جنگ ویرانگر پنج ساله یمن هستند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش داد، این مذاکرات محرمانه در عمان که از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در مرز با یمن و عربستان است و نقش میانجی را ایفا می‌کند، برگزار می‌شود.

در همین راستا، خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان و محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن و نیز رئیس ستاد مشترک عربستان روز دوشنبه هفته گذشته وارد مسقط شدند.

آسوشیتدپرس به نقل از جمال عامر، عضو هیئت مذاکره‌کننده صنعا اعلام کرد، دو طرف در طول دو ماه میلادی گذشته از طریق ویدئوکنفرانس با یکدیگر رایزنی کردند و سه مقام عضو انصارالله نیز گفتند، با طرف سعودی از طریق میانجی‌گران اروپایی گفت‌وگو کرده‌اند. این خبرگزاری آمریکا گزارش داد، در پی حملات به تأسیسات نفتی وابسته به شرکت نفتی آرامکو عربستان، این مذاکرات از ماه سپتامبر و با میانجی گری عمان انجام می‌شود.

همچنین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طی یک سفر رسمی فردا (چهارشنبه) به امارات می‌رود. هنوز جزئیات این سفر مشخص نشده است.

این تصمیم چند ساعت پس از آن دیدار بن سلمان با مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گرفته شد. دو طرف در این دیدار درباره ابعاد مختلف همکاری میان ریاض و واشنگتن و به ویژه در زمینه‌های دفاعی و تلاش‌های دو طرف در راستای تحولات منطقه رایزنی کردند.

310311

کد خبر 1324922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =