خط و نشان مقتدی صدر: نمی گذارم احزاب در تشکیل دولت جدید دخالت کنند

ایرنا نوشت: رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد که مانع دخالت احزاب و یا جریان‌ها در تشکیل دولت جدید خواهد شد.

مقتدا صدر روز شنبه با اعلام بیزاری از تظاهرکنندگانی که به طورعمدی و یا سهوی به آتش زدن مراکز، قتل افراد، حمله به غیرنظامیان و مقدسات، علما و قبور آنان اقدام می کنند، افزود که اجازه بازگشت افراد فاسد (به قدرت) را با عناوین دیگر نخواهد داد و مانع دخالت هرگونه احزاب و جریان‌ها در تشکیل کابینه خواهد شد.

وی در گفت وگو با صالح محمد العراقی یکی از نزدیکان خود که در فیس بوک منتشر کرد، گفت: برخی از تظاهرکنندگان هوادارمان، همچنان به دستور من عمل می کنند، در حالی که من به آنان نگفته و نخواهم گفت که به خانه هایتان برگردید و تظاهرات نکنید. زیرا تظاهرات نه تنها حق آنان است بلکه خودم نیز آرزو داشتم که در بین آنان بودم. با این حال به آنان امر می کنم که هرگز به خشونت متوسل نشوند بلکه اگر می خواهند به تحص و اعتصاب شان ادامه دهند.

وی افزود: من از هر کسی و هر تظاهرکننده‌ای که از روی عمد و یا از روی جهل، به آتش زدن، اقدام به قتل و تعرض به غیرنظامیان، مقدسات، علما و قبور علما می کند، بیزارم.

صدر همچنین پایبندی به مسالمت آمیز بودن تظاهرات و دور بودن «استان های مقدس» از خشونت و آزار به ویژه پس از استعفای دولت را ضروری خواند.

سخنان رهبر معنوی ائتلاف السائرون در پارلمان عراق در حالی است  که نخست وزیر روز شنبه نامه استعفای خود را به پارلمان این کشور ارائه کرد.

عادل عبدالمهدی استعفای خود را برای برون رفت از بحران موجود در کشورش مهم برشمرد و گفت: استعفا برای خنثی کردن بحران و ایجاد آرامش در کشور مهم است.نخست وزیر عراق از پارلمان خواست هرچه سریع تر جایگزین وی را تعیین کند.

وی روز گذشته (جمعه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به زودی نامه رسمی خود مبنی بر درخواست استعفا از پست نخست وزیری را به پارلمان ارائه خواهد کرد.

وی اعلام کرده بود که با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سرمی برد و نیز ناتوانی آشکار طرف‌های ذیربط در تعامل با تحولات  دو ماه اخیر از جمله حفظ حقوق و جلوگیری از خونریزی، از مجلس که دولت کنونی نیز برآمده از آن است درخواست می شود که در گزینه های خود در این باره تجدید نظر کرده و به آنچه به مصلحت عراق و حفظ  جان مردم کشور است، عمل و از کشیده شدن کشور به خشونت، آشوب و تخریب جلوگیری کند.

آیت الله سیدعلی سیستانی روز جمعه در بیانیه ای هشدار داد که هرگونه نادیده گرفتن مطالبات برحق مردم هزینه های سنگینی برای همه در عراق به دنبال خواهد داشت.

وی در این بیانیه با تسلیت به بازماندگان کشته های اتفاقات روزهای اخیر و آرزوی شفای عاجل برای زخمی ها افزود: مرجعیت عالی دینی عراق بار دیگر بر حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز و مطالبات برحق آنها تاکید می کند.

مرجعیت عالی دینی همچنین تلویحا از عملکرد دستگاه های امنیتی در تعامل با تظاهرکنندگان انتقاد کرده و گفته است که به نظر می رسد که دستگاه های ذیربط در تعامل با تحولات روزهای اخیر و جلوگیری از خونریزی، ناتوانی واضحی را به نمایش گذاشتند.

آیت الله سیستانی در بیانیه اش از پارلمان عراق خواست که شرایط را برای انتخابات سالم و پاک که انعکاس دهنده اراده ملت عراق از طریق انتخابات باشد، فراهم کند.

مرحله نخست اعتراضات در عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، بطوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضات در عراق بار دیگر از ۲۵ اکتبر (سوم آبان) آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.

23231
کد خبر 1326329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  1 0
  و شما چکاره باشی ؟ مگه میشه احزاب نباشن جالب شد
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  1 0
  ببند ببم جان دلخوش به چند گانگستر كه دور و برت است نباش