استاندار خوزستان خبر داد:ارتقای سازگاری استان برای مقابله با ریزگردها با نصب سامانه‌های پیشرفته

ایرنا نوشت: استاندار خوزستان گفت: نصب سامانه لیدار و سیستم آی ال اس(ILS) در فرودگاه اهواز به زودی ،سازگاری استان برای مقابله با ریزگردها را ارتقا و توان پیش‌بینی ما از زمان وقوع پدیده ریزگرد را متحول خواهد کرد.

غلامرضا شریعتی  در حاشیه اجرای طرح نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز در سطح خوزستان در جمع خبرنگاران در منطقه غیزانیه اهواز اظهار داشت: ۲ سامانه لیدار (فناوری‌های سنجش از راه دور ) خریداری شده که یکی از آنها در بستان و دیگری در آبادان نصب می شود.

استاندار خوزستان اضافه کرد:  همچنین ۲سیستم ILS(سیستم الکترونیکی نشاندن هواپیما به وسیله دستگاه) فرودگاه خریداری شده و یکی از آنها وارد استان شده اما نصب این سیستم چندماه زمان می برد؛ این سیستم در زمان وقوع پدیده ریزگرد و همچنین مه غلیظ امکان هدایت هواپیما را محقق کرده و دیگر با تأخیر در پروازها یا لغو آنها به دلیل کاهش شعاع دید، مواجه نخواهیم شد.

وی گفت: این اقدامات موثر باعث می‌شود قدرت پیش‌بینی ما افزایش یافته و دیگر در زمان وقوع ریزگردها ،با مشکلات کمتری مواجه باشیم.

شریعتی همچنین گفت: در طرح مقابله با ریزگردها در سالهای گذشته اقدامات موثری انجام شده و تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار از کانونهای ریزگرد کنترل شده است.

وی افزود : همچنین در ۲۵ هزار هکتار کشت نهال انجام شده که درصد موفقیت نهالکاری در این اراضی متفاوت است و در نقاطی نیز این نهال کاری موثر نبوده و باید مجدد نهال کاری صورت گیرد.

استاندار خوزستان ادامه داد:  در ۱۲ هزار هکتار در سطح استان نیز مدیریت چرا انجام شده و کانون ها کنترل شده و بیش از ۲۰ هزار هکتار کانون شن‌های روان نیز مالچ پاشی و نهال کاری شده است.

وی تصریح کرد: در سه سال گذشته برنامه ریزی برای نهال کاری در ۸۰ هزار هکتار برای مقابله با ریزگردها پیش‌بینی شده اما انتظار می رود نتوانیم به صورت کامل این هدف گذاری را محقق کنیم ولی پیش بینی می شود نهال کاری را تا ۶۰ هزار هکتار برسانیم.

شریعتی بیان کرد: عمده فعالیتهای ما در کانون جنوب شرق اهواز بوده چرا که این منطقه جزو فعال ترین کانون های ریزگرد استان به شمار می رود.

وی ادامه داد: اجرای طرح نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز یکی از اقدامات موثر در راستای کنترل کانون های ریزگرد است که منابع طبیعی استان بر اساس وظایف خود در سال‌های اخیر در این زمینه عملکرد مضاعفی داشته و اگر بتوانیم ظرف سه سال آینده این نهال ها را حفظ کنیم ، هزاران هکتار به فضای سبز استان در کانون های ریزگرد اضافه شده و یک تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرده ایم.

وی تصریح کرد: همچنین یکی دیگر از اقدامات ارزشمندی که قابل تقدیر است، ورود انجمن داروسازان خوزستان به بحث نهال کاری و نگهداری از این اراضی است که در حال حاضر نیز نگهداری ۲۰ هکتار از این اراضی را در جنوب شرق استان بر عهده گرفته است.

استاندار خوزستان گفت: اکنون از تمامی انجمن های خیریه و موسسات خواستاریم در بحث درختکاری ورود کرده و ما نیز حمایت های لازم را از آنها خواهیم داشت.

46

کد خبر 1328063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =