۹ نفر
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵
کاش «لیسانسه‌ها» در اوج خداحافظی می‌کرد

سروش صحت نویسنده و کارگردانی است که پیش از «لیسانسه‌ها»، آثار طنز زیادی مانند «ساختمان پزشکان»، «پژمان»،«چک برگشتی» و... را ساخته است که با گذشت چندسال اگر هنوز هم آن سریال‌ها را ببینیم، یک لبخند گوشه لب‌مان می‌نشیند.

اصلا چرا راه دوری برویم؟ بر می‌گردیم به فصل اول سریال «لیسانسه‌ها» که سه سال پیش ساخته شد. سریالی که هم داستان داشت، هم نقطه شروع، هم نقطه اوج و هم پایانی که مخاطب را پای تلویزیون می‌نشاند. حتی فصل دوم هم کماکان این مشخصات را داشت اما چه شد که این کارگردان با «فوق‌لیسانسه‌ها»، درچار افول ناگهانی شد؟

کسی که با موضوع و زیرکی مخاطب را می‌خنداند، حالا به جایی رسیده که تنها دست‌آویزش برای خنده مخاطب، شده هوتن شکیبایی که یا مانند دو فصل گذشته، دائم در حال عاشق شدن است، یا منتظر است تا آهنگی پخش شود و با آن دابسمش اجرا کند، یا دیالوگ فیلم‌های معروف را با همان لحن بازگو کند. کارگردانی که حالا تنها راهش برای جلب مخاطب را دست انداختن بیش از حد موضوعاتی جدی‌ مثل اعتیاد، تشکیل زندگی، شغل مناسب و مواردی از این قبیل می‌داند که واقعیت جامعه و دغدغه اصلی جوانان است.

وقتی داستان سریالی، یک سیر تحولی را در پیش می‌گیرد، خواننده یا بیننده منتظر اتفاق‌های بزرگ و کوچک و متفاوت است، اما در فصل سوم هیچ اتفاق متفاوتی رخ نداد به جز آن‌که حادثه‌های کوچک، یک مسئله را ایجاد می‌کردند و موضوع بیش از اندازه طول می‌کشید به طوری که انگار روایت زندگی روزمره است و نه یک سریال اسم و رسم دار چند فصلی. دست کم اگر به روزمرگی‌ها پرداخته می‌شد و موضوعی برای خنده وجود داشت می‌توانست این اندازه کِش پیدا نکند چرا که همین موضوع، داستان را به لودگی می‌کشاند. برای مثال چرا کسی که می‌خواهد به سید خندان برود، باید ۳ یا ۴ قسمت در سریال باشد تا به مقصدش برسد؟ چرا یک زورگیری ساده باید محوریت اساسی داستان برای چند قسمت اول بشود و آخر هم تکلیفش نامعلوم بماند؟ چرا داماد و پدر زن، باید دائم در یک کشمکش بی محتوا باشند؟ کِش دادن و آب بستن به یک سریال طنز که می‌تواند بستر مناسبی برای آموزش، پیشگیری و یا حل بسیاری از معضلات باشد، تا کجا می‌تواند جالب باشد؟

آقای صحت مگر سریال نساخته‌اید؟ مگر محتوای فرهنگی که تولید می‌شود؛ چه کتاب، چه موسیقی و چه سریال، نباید آورده‌ای داشته باشد؟ آورده فصل سوم سریال‌تان که شنبه گذشته، ۱۶ آذر تمام شد، چه چیز بود جز به سخره گرفتن مسائل جدی و هجو بیش از اندازه آن موضوعات؟ به کجا رسیده‌اید که نتوانستید در فصل سوم سریال، حق مطلب را به درستی ادا کند؟ 

آقای صحت، کاش یا سطح کیفی کارتان را ارتقا می‌دادید یا در همان نقطه اوج سریال از مخاطبان خداحافظی می‌کردید، چرا که بعد از دو فصلِ خوب «لیسانسه‌ها»، توقع‌ها از کارگردانی چون شما بیش‌تر از این حرف‌ها بود.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1328338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهار خانم IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0 0
  حالا خوبه باز خانم بهادری یه تعریف کرده از فصل اول ولی به نظرم حتی در حد اون ی ذره تعریفم نیست..
 • جیگری مایل به بنفش IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1 1
  سه تا فصلشم مزخرف بود
 • آرین پارسی IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  2 1
  اصلا موافق نظر این خانم نیستم... سریال فوق لیسانسه ها با تکیه بر تجارب قبلی کارگردان و نویسنده توانسته ویژگیهای منحصر بفرد خوبی را در زمینه های مختلف هنری و اقناع مخاطبین در سنین متفاوت را برای خود کسب کنه که در این باره باید به این گروه تولید تبریک گفت...
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1 2
  چرت اندر چرت و کاملاً لوس و بی مزه بود مثل همه سریال های سروش صحت. فقط سریال های رضا عطاران و مهران مدیری با مزه و خنده دارن.
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0 2
  دقیقا درسته
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  4 1
  به نظر من این سریال به هیچوجه دچار اوفول و ضعف محتوی نشده بود. در این سریال از یک سبک جدید طنزپردازی استفاده شده است که در بسیاری از سریال های طنز خارجی، سالهاست که استفاده می شود و مورد استقبال مخاطبین قرار می گیرد. متاسفانه بعلت عدم آگاهی و اشراف کافی کارشناسان این حوزه در ایران بر این شیوه طنزپردازی، برخی منتقدین این سریال را ضعیف و سطحی توصیف می کنند.
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  1 3
  بله درست میفرمایین فصل سوم خیلی بد بود
 • امیر رضا یزدانمهر AE ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0 0
  فوق لیسانسه ها پیشتر از اونکه بخواد به عنوان یک اثر طنز به کارنامه ی سروش صحت و بازیگرای حرفه ای اون سریال اضافه بشه یک حسرت ؛ یک افسوس و یک علامت تعجب بزرگ و با کلی علامت سوال توی مغز مخاطبین این سریال میتونه باشه چرا که برای از صدر تا ذیل اون تیم با داشتن لیسانسه های یک و دو توی کارنامه شون ؛ فوق لیسانسه ها مایه تاسفه واقعا ... خیلی بعید بود از اون تیم قوی همچین کار لوس و سطح پایین با اصرار بیش از اندازه تکرار شوخیهایی که در دوره ای چون دست اول بودن و در موقعیت مناسبی به اونها پرداخته شده بود بی اندازه بامزه بودن ولی در فوق لیسانسه ها با اینکه اصلا موقعیتش فراهم نشده بود و جاش نبود ولی انگار قرار بود به هر زوری که شده میخوان بامزه باشن‌ و این باعث میشد اکثر موقعیتها مصنوعی و لوس و بی معنی از کار دربیاد متاسفانه ...
 • عشی جون IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  2 1
  اتفاقا خیییلی هم عالی بود سریال فوق لیسانسیه ها چرا شماها همش تو سر جنس میزنید.کمبود زیاد دارین هاااا
  • اکبرآقای کوچک IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   0 3
   خب واقعیته نوشته دیگه سر و ته این سریال چی شد؟ کی چیکار کرد کی به کجا رسید محتوای قسمت آخر چی بود