۰ نفر
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
نهادینه‌سازی مسئولیت‌پذیری اجتماعی با ظرفیت نماز جمعه

دست خدا با جماعت است. این سخن پرمغز امیرالمومنین (ع) را همه شنیده‌ایم؛ اما بعضا در عمل اقبالی به آن نشان نمی‌دهیم. نبود اتحاد، یک جامعه را دچار آسیب‌های متعددی می‌کند یکی از جلوه‌های مهم اتحاد، مسئولیت‌پذیری اجتماعی است که در شرایط سخت و بحرانی نجات‌بخش جامعه خواهد بود.

از این رو یکی از مهم‌ترین فرهنگ‌هایی که می‌بایست در مردم نهادینه شود، مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. نماز جمعه تجمعی خودجوش، پیوسته و دارای ساختاری منظم و قاعده مند  است که مهم‌ترین مولفه آن حضور مستمر افرادی است که گفتمان انقلاب اسلامی و حفظ آن را مقدم می شمارند
حضور جمعیت قابل توجهی در این مراسم عبادی و سیاسی مبین افرادی است که نسبت به جامعه خویش مسئولیت بالایی حس می کنند و در زندگی روزمره نیز این مهم را دنبال می‌کنند.
جامعه امروز و به‌ویژه شهر تهران علاوه بر آنکه نیازمند یک وحدت جمعی در خصوص صیانت از گفتمان انقلاب است، می بایست در خصوص‌ توجه به امور اجتماعی و فرهنگی نیز دارای حساسیت بالایی باشند.در جهان امروز که گزاره‌هایی نظیر فرهنگ عمومی، فرهنگ بومی و همچنین چالش های اجتماعی از مهم‌ترین موضوعات رشد و توسعه اجتماعی یک ملت است، ضروری است تا این گروه مهم نیز نسبت به آن حس مسئولیت فردی و اجتماعی بالایی داشته باشند.
شهرداری تهران با شعار تهران، "شهری برای همه" نیازمند یاری همه شهروندان و تحقق روح جمعی و نهادینه سازی امری چون مسئولیت اجتماعی است و از همین رو در حوزه  اجتماعی و فرهنگی اقدامات موثری را آغاز و انجام داده است.
توجه به حوزه آموزش شهروندی با رویکرد فرهنگ سازی و ارتقا آگاهی در زندگی اجتماعی، توجه به حوزه بانوان با محوریت خانواده محوری، توانمند سازی زنان و دختران، رفع فضاهای بی دفاع شهری در راستای تامین امنیت شهر برای حضور زنان و مادران و همچنین ایجاد ظرفیت هایی برای داشتن شهری پر نشاط ، پر امید و دارای انگیزه در حوزه فرهنگی نیازمند همراهی شهروندان است.
افزودن توجه به بررسی فرایند ارزیابی تاثیر به تمام پروژه‌های شهری و آسیب شناسی ضعف‌های آن نیز یک دستاور مهم و قابل توجه است.این موارد باید به یک مطالبه عمومی از سوی شهروندان تبدیل شود که نماز جمعه می‌تواند یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین این پایگاه‌ها باشد.
جامعه نمازگزاران جمعه با تنوع جنسی، تحصیلی ، قومی و با دغدغه های متنوع اما در سایه حفظ گفتمان انقلاب ، می بایست نسبت به مسایل اجتماعی و فرهنگی شهر تهران هم حساسیتی جدی داشته باشند و مطالبه گر حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی باشند.
مسئولیت‌پذیری اجتماعی حلّال بسیاری از معضلات امروز است. علاوه بر نماز جمعه، ظرفیت دیگری که می‌تواند در نهادینه‌سازی مسئولیت‌پذیری اجتماعی کمک کند، کانون‌های محلی مثل سرای محلات هستند که در ۳۵۲ محله تهران وجود دارند. راه نجات جامعه، ارزش دادن به حرکت‌های جمعی است که می‌توانند حول محور نماز جمعه و رویکرد محله محوری و کانون‌های محلی شکل گیرند.
 درگیر کردن تمام صاحب نظران و ذی نفعان فعالیت ها که نتیجه اقدامات، زیست آنان را تحت الشعاع قرار می‌دهد در فرآیند تصمیم سازی از جمله رویکردهای جامعه محور در این مدل از سیاستگذاری هاست که مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.
همانگونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به تعبیر جامعه پردازی اشاره فرموردند، نماز جمعه می تواند در راستای ایجاد  همبستگی اجتماعی یکی از مهمترین بسترها برای توسعه مسئولیت اجتماعی افراد باشد که تحقق این امر مهم، مستلمزم مشارکت بیشتر افراد در حوزه مطالبه‌گری و توجه به زیست شهری است.

*معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران
۴۷۲۳۱
کد خبر 1328436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =