۰ نفر
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
قدرت و ثروت؛ آفات رقابت!

فقدان احزاب سیاسی واقعی وبالغ در سازوکار رقابت انتخابی کشور آسیبی محسوس است .

احزاب واقعی تشکل‌های سیاسی باز ،فراگیر وشناسنامه داری هستند که راس هرم سازمانی آنها با انتخاب قاعده هرم واز پایین  به بالا برگزیده می شود وبا سازماندهی تشکیلاتی اعضا و هواداران خود، برای ارتقای سطح فکری و سیاسی آنها در جهت تحقق اهداف و آرمانهای حزب تلاش می کنندو با ارائه برنامه عملیاتی وقابل ارزیابی در چارچوب مصالح و منافع ملی از طریق انتخابات در ساختار اداره کشور حضور می یابند وبا شفافیت مالی نسبت به عملکرد خود پاسخگوهستند .در غیاب احزاب واقعی وبالغ معمولا «باندهای سیاسی » میدان دارمی شوند .باندهای سیاسی تشکل‌های بسته ،محدود ووابسته به کانونهای قدرت هستند که با شعار «هرکس با ما نیست برماست» به میدان رقابت می آیند وبدون ارائه برنامه عملیاتی ودر چارچوب منافع باندی وگروهی خود در ساختار اداره کشور با شیوه های نامتعارف حضور می یابند .در قاموس باندهای سیاسی «قدرت» جایگزین «خدمت» می شود و«خدمتگزاری»به حاشیه رانده شده و«قدرت طلبی»در متن قرار می گیرد.
در چنین شرایطی «ثروت اندوزی» هدف می شود واز آنجا که در شیوه های باندی «هدف وسیله را توجیه می کند»به سرعت به فسادآلوده می شوند .

«قدرت»و«ثروت»دو آفت رقابت انتخاباتی است که متاسفانه گاهی توسط برخی جریان‌ها و اشخاص در برخی حوزه های انتخابیه شاهد آن هستیم .
«قدرت طلبان »در روند انتخابات از تخریب رقیب پرهیز نمی کنندو«ثروت اندوزان»حربه «پول»راوارد سازوکار رقابت انتخاباتی می کنند. تبلیغات اغواگرانه وگران،توزیع پول،وسفره های آنچنانی انتخاباتی از مشخصه رقابت بر محور پول است .

رقابت مبتنی بر«پول»علاوه بر آنکه اهانت به شخصیت مردم ورای دهندگان است قطعا تخلف انتخاباتی و عبور از قانون را نیزدر پی دارد.گزارشهایی که در انتخابات های پیشین در مورد خرید رای یا ورود پول کثیف به رقابت انتخاباتی منتشر شد_ اگرچه معدود ومحدود بود_ از چنین گرایشی در رقابت انتخاباتی پرده برمی‌دارد که مردم باید هشیارانه برای شناخت اینگونه روشها وگرایشها تلاش کنندوالبته مجریان و ناظران انتخابات نیزنباید از آنها غافل شوند.

نامزدهایی که با رقابت بر مدار «پول»به صحنه انتخابات آمده اند اگر خود صاحب ثروت هستند نمی توانند مشکلات اقشار متوسط ومحروم جامعه را درک کنند ودر صورت راهیابی به نهاد قانونگذاری نقش موثری در تصویب قوانینی که بتواند مشکلات مردم را حل کند ایفا نخواهند کردواگر پولهای کلان هزینه رقابتهای انتخاباتی خود را با ائتلاف با ثروت اندوزان فراچنگ بیاورند بی تردید وامدار آنهامی شوند ودر صورت پیروزی در انتخابات باید حافظ منافع سرمایه داران باشند.همچنانکه قدرت طلبان در صورت راهیابی به پارلمان همه تلاش خود را برای تحکیم پایه های قدرت خویش از طریق بده بستانهای سیاسی و اقتصادی بکار خواهند گرفت واز خدمت به مردم غافل خواهند شد.

«سیاست ورزی» در جمهوری اسلامی که باید بر اساس آموزه های امام راحل با «دیانت و اخلاق» آمیخته باشد درقامت  «خدمتگزاری» و«نوکری »مردم نمود می یابد وکسانی که با بداخلاقی سیاسی و انتخاباتی واصالت بخشیدن به «قدرت»ونیز بر مدار «پول»راهیابی به پارلمان را جستجو می کنند یقینا نمایندگان شایسته ای برای ملت انقلابی، شریف ،بزرگوار ،صبور ووفادار ایران نیستند و اندیشمندان ،دلسوزان ومعتمدان مردم باید به رای دهندگان برای شناخت سره از ناسره در این کارزار حساس کمک کنند.
انتظار می‌رود مردم بصیر وآگاه کشورمان که تجربه چندین انتخاب را در چهل سال گذشته دارند بابرگزیدن نمایندگانی مومن ،انقلابی ،متعهد ،توانمند،کاردان،
جوان ،خدمتگزارو پاکدشت مجلس آینده را به مجلسی برای خدمت در تراز انقلاب اسلامی وتوانمندبرای پیشرفت وتعالی کشوروشجاع در دفاع از عزت و سربلندی ایران عزیز رقم بزنند.

*منتشر شده در روزنامه قدس ۲۱آذز۹۸

کد خبر 1330678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =