گربه‌ها زن‌ها را ترجیح می‌دهند و بیشتر به مراقبین زن خود نزدیک می‌شوند. آن‌ها خوب مراقبشان را می‌شناسند، محبت را فراموش نمی‌کنند و اگر باب میلشان رفتار کنید،‌ محبتتان را جبران خواهند کرد.

بهنوش خرم‌روز:‌ گربه‌ها معمولا به صفت‌های خوبی معروف نیستند! خیلی‌ها بر این باورند که گربه فقط برای گرفتن غذا و توجه به صاحبش اهمیت می‌دهد و رابطه‌اش با انسان فراتر از این‌ها نمی‌رود. اما به نظر می‌رسد که این افراد سخت در اشتباه هستند و رابطه گربه‌ها با انسان‌ها خیلی پیچیده است. به خصوص اگر صاحب گربه زن باشد، این رابطه خیلی جدی‌تر هم می‌شود.

به گزارش دیسکاوری،‌ مطالعات جدید محققین نشان می‌دهد که دلبستگی گربه‌ها به انسان‌ها و به خصوص به زن‌ها، به عنوان یک شریک اجتماعی، خیلی فراتر از یک تلاش ساده برای دریافت غذا است. این مطالعه،‌ اولین مطالعه‌ای که جزییات پویایی‌های زیرین ارتباط گربه و انسان را بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که این روابط چه‌قدر به روابط انسانی شبیه هستند،‌ تا جایی که می‌توان گفت گربه‌ها در بسیاری از موارد درست مثل کودک انسان رفتار می‌کنند.

جان دی،‌ از محققین مرکز تغذیه حیوانات خانگی والثم،‌ در این مطالعه شرکت داشته است و در این‌باره می‌نویسد:‌ «معمولا از غذا به عنوان پاداش رفتار محبت‌آمیز استفاده می‌شود و ارتباط انسان‌ها و گربه‌ها در مورد غذا، خیلی به ارتباط نوزادانی که زبان باز نکرده‌اند با مراقبینشان شبیه است. هم گربه‌ها و هم نوزادان دست‌کم با زمان غذا خوردن و نوع غذا تحت کنترل مراقب در می‌آیند.»

برای این مطالعه که به سرپرستی کرت کوترشال از دانشگاه وین انجام شد،‌ ارتباط 41 گربه با صاحبانشان ضبط و بررسی شد. سپس در دوره‌های زمان‌بندی شده مشخصی، رفتار گربه و مراقبش مورد بررسی قرار گرفت. حتی شخصیت مراقب و گربه هم در یک آزمایش جداگانه سنجیده شد. فکر می‌کنید شخصیت گربه را چه‌طور سنجیدند؟ در واقع محققین گربه را در شرایطی قرار دادند که تنها بود و یک عروسک جغد از بالای دیوار با چشمان باز و بزرگ به او نگاه می‌کرد. آن‌ها گربه را غافل‌گیر می‌کردند و عکس‌العمل‌های او را ثبت می‌کردند.

در بین مردان،‌گربه طرفداران زیادی دارد. اما به نظر می‌رسد که گربه‌ها، چه نر باشند و چه ماده، زن‌ها را ترجیح می‌دهند. یکی از نتایج جالب این مطالعه این است که گربه‌ها بیشتر به مراقبین زن خود نزدیک می‌شوند و رفتارهایی مثل این که روی پاهای مراقب بپرند را بیشتر در مورد زن‌ها انجام می‌دهند. از طرف دیگر هم زن‌ها در مقایسه با مردها،‌ رابطه قوی‌تری با گربه‌هایشان دارند. 

همچنین به نظر می‌رسد که گربه‌ها محبت را فراموش نمی‌کنند و اگر به آن‌ها لطفی کنید، ‌بعدا جبران می‌کنند. بنابراین اگر با خواسته‌های گربه راه بیایید و به نیازهایش آن‌طور که دوست دارد رسیدگی کنید، در زمان دیگری گربه سعی می‌کند مطابق میل شما رفتار کند. البته گربه‌ها معمولا در برقراری ارتباط مرزی دارند در حالی که مراقبین دوست دارند با گربه یک ارتباط اجتماعی داشته باشند.

در نهایت نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که گربه به راحتی می‌تواند هم برای مردان و هم برای زنان دوست خوبی باشد. رابطه گربه و انسان ویژگی‌هایی مثل جذابیت دوطرفه،‌ سازگاری شخصیتی،‌ تسهیل تعامل،‌ ابراز محبت و ایجاد حس اجتماعی را شامل می‌شود. یک انسان و یک گربه می‌توانند کاملا دو طرفه تعاملات خاص و پیچیده‌ای بین خود برقرار کنند و درک متقابلی از تمایلات و ترجیحات یکدیگر نشان بدهند.

50132

 

کد خبر 133373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مسعود IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  16 2
  خیلی حال کردم راجب گربه مطلب زیاد بذارید
 • مانی GB ۰۸:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  5 2
  راجع به همستر هم مطلب بذارید
 • بهروز GB ۲۰:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  9 0
  مطالبی که راجع به نگهداری حیوانات خانگی میذارید, خیلی خوب و آموزنده است.
 • Hassan CA ۰۵:۱۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  7 1
  Lotfan har che Bishtar az in mataleb estefade konid ta did mardom be heyvanat taghir konad va kamtar kasi heyvanat ra azar dahad ba tashakor.
 • Mojgan MY ۰۶:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
  7 2
  Raje' be GORBE lotfan bishtar sohbat konid. sepass
 • علی IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  11 1
  من گربه زیاد داشتم خیلی حیوون های با شعور و پر انرژی هستند شاید باور نکنید هر کدومشون مثل ما انسان ها رفتار منحصر به فردی دارند جوری که اگه 2 یا 3 تا گربه داشته باشی به وضوح متوجه این قضیه میشی مثلا یک گربه داشتم اگه از بین 1 میلیون نفر من صداش می کردم یک راست من رو پیدا می کرد و می اومد توی بغلم و لم می داد و حسابی خودش رو لوس می کرد البته من خودم مرد هستم و این رو بگم که گربه های ماده جذب مردها میشن خیلی زیاد و گربه های نر به خاطر برخورد پر از ناز و نوازش خیی بیشتر به زن ها جذب می شوند هر چی گربه ماده داشتم همشون حسود و عاشق من بودند خیلی عاشق ناز کردن و نوازش دور چشمشون هستند