ایرانی‌ها بیشتر از نان، برای گوشت پول می‌دهند

بررسی ها نشان داد گوشت ۲۰.۸ درصد، نوشابه و غذاهای آماده و دخانی ۹.۱ درصد و آرد، غلات، رشته، نان و فرآورده‌های آن ۲۰.۱ درصد از سبد غذایی خانوارهای ایرانی را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران، گوشت ۲۰.۸ درصد، نوشابه، غذاهای آماده و دخانی ۹.۱ درصد و آرد، غلات، رشته، نان و فرآورده‌های آن ۲۰.۱ درصد از سبد خانوارهای ایرانی را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند که به ترتیب، استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و البرز در هر یک از سبدهای یاد شده، بیشترین سهم را داشته اند.

۵۵ درصد از گوشت مورد استفاده ایرانیان در سال ۹۷، گوشت دام، ۱۱ درصد گوشت حیوانات دریایی و ۳۴ درصد گوشت پرندگان بوده است.

سهم ادویه ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی، ۳.۹ درصد سبد غذایی خانوارهای ایرانی در سال گذشته بود که استان خوزستان بیشترین سهم را داشت.

قند، شکر، شیرینی ها، چای، قهوه و کاکائو ۷.۷ درصد و خشکبار و حبوبات ۵.۴ درصد در سبد غذایی خانوارهای ایران در سال گذشته بود که استان‌های کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین سهم را در هر یک از سبدهای ذکر شده داشتند.

میوه‌ها و سبزی‌ها ۱۸.۷ درصد (بیشترین سهم مربوط به استان بوشهر)، شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان ۱۰.۹ درصد (بیشترین سهم مربوط به تهران) و روغن‌ها و چربی‌ها ۳.۳ درصد (بیشترین سهم مربوط به استان کرمانشاه) از سبد غذایی شهروندان ایرانی را در سال گذشته تشکیل می‌داد.

همچنین براساس اعلام مرکز آمار ایران، متوسط انواع هزینه‌های خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری در سال ۹۷، نود و چهار هزار و ۵۰۵ هزار ریال (۹ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان) بوده است.

۲۲۳۲۳۱
کد خبر 1337605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =