هرآنچه بر سر «هانی کرده» آمد/ چرا به اخبار اراذل و اوباش علاقه‌مندیم؟

از جمله پرمخاطب‌ترین اخبار روزهای گذشته در حوزه اجتماعی، خبرهایی بود که درباره قمه‌کشی اراذل در خیابان و زخمی کردن هانی کُرده از اراذل مشهور تهران منتشر شد. سئوال اینجاست چرا افکار عمومی درباره اخبار مربوط به اراذل و اوباش از جمله هانی کُرده، اینقدر حساس است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، از دیرباز، دسته هایی مثل عیاران قبل از دوره غزنویان که گروهی از اراذل بودند، شرارت می کردند و با مزاحمت هایی که برای مردم داشتند، سعی می کردند توجه ها را به خود جلب کرده و از این راه منفعتی ببرند. در طول تاریخ روایات متعددی از حضور اراذل در صحنه های عمومی ایران وجود دارد که در آن، این گروه که در دوره قاجار دارای آداب و رسوم خاصی برای خود بودند، نقش آفرینی کردند. در روایتهای مربوط به مشروطه، وابستگی اراذل به دربار محمدعلی شاه، بارها روایت شده که «کلاه نمدی ها با قداره در میدان ارگ و میدان توپخانه رژه می رفتند و فریاد می کشیدند چلوکباب می خواهیم مشروطه نمی خواهیم!»

هر چند گروهی از این جماعت، راه خود را از قداره بندی و شرارت جداکردند و «لوطی» شدند و نامشان در تاریخ جاودانه ماند که اسامی بابا شمل، بابا کرم، لوطی صالح، داش آکل و این اواخر طیب حاج رضایی از این دست هستند ولی عده ای از اراذل، همچنان راه گذشتگان خویش را پیمودند که از میان آنها «داداشای هفت کچلون» و شعبان جعفری معروف به شعبون بی‌مخ که تعزیه گردان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بود و بعدها در ادبیات متلقمان درباری به «شعبان تاج بخش» معروف شد، چهره بارزی است.

پس از انقلاب همچنان این اراذل راه اسلاف خود را طی کرده اند. زیر پوست شهر، هنوز هم برخی نام ها از جمله وحید مرادی و هانی کُرده به گوش می رسد که اخبار مربوط به شرارت آنها، خریدار دارد و افکار عمومی درباره آنها به عنوان یک پدیده «جالب و خشن» قضاوت می کند. از جمله اخبار مربوط به کشته شدن وحید مرادی در زندان و حالا هم قمه آجین شدن هانی کُرده بسیار پرمخاطب بوده است.

بلایی که سر هانی کُرده آمد

همه چیز از انتشار فیلمی شروع شد که در آن گنده لات تهران، هانی کرده، با حمله قمه کش ها کاردی شد. انتشار جزییات مربوط به حمله به هانی کرده و زنده ماندن او پس از این حمله نشان داد که ۶ نفر قمه کش به ناگهان بر سر او ریخته اند و به شدت این فرد را زخمی کرده اند.

فیلم منتشر شده نشان می دهد هانی به همراه یکی از یارانش، مقابل آبمیوه فروشی توقف کرده و درون خودرو نشسته و آبمیوه می نوشند، ناگهان ۶ موتورسوار دوره شان می کنند و با قمه، هر چه می توانند به او و فرد همراهش ضربه می زنند.

رئیس کلانتری ۱۱۲ تهران هم درباره جزییات این درگیری می گوید: شامگاه دوشنبه  یکی از شرورهای معروف تهران همراه یکی از دوستانش سوار بر خودروی پژو ۲۰۶ سفید رنگ مقابل یک آبمیوه‌فروشی در منطقه شاپور بودند که در همین لحظه ۶ جوان سوار بر دو موتورسیکلت به سمت وی و دوستش حمله‌ور شد و آنها را هدف ضربات چاقو وقمه قرار دادند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در تحقیقات میدانی مشخص شد که این فرد شرور به همرا دوستش شامگاه یکشنبه در یک جشن تولد حضور داشته که در این میهمانی شبانه با چند نفر دیگر درگیری لفظی پیدا کرده‌اند و به خاطر اینکه مراسم تولد بهم نخورد، قرار درگیری در منطقه ابوسعید با هم گذاشته بودند.

وی خاطرنشان کرد: شامگاه دوشنبه این فرد برای درگیری در محل قرار حضور پیدا کرده اما طرف دیگر دعوا به محل نیامده بود که در ادامه آنها برای خوردن آبمیوه به سمت مغازه آبمیوه‌فروشی رفته، ۶ جوان موتورسوار نیز آنها را تعقیب کرده و به سمتشان حمله‌ور شده بودند.

اما چرا هانی کرده تبدیل به چهره ای مشهور شده است؟ گزارشها می گوید در خیلی از طرح‌های دستگیری اراذل و اوباش پایتخت، هانی‌کرده خیلی راحت و خودمانی در بین سایر دوستانش حضور داشت. حضوری که عادی بود چراکه تمام ارذال و اوباش سطح‌دار می‌بایست هرازچندگاه خود را به پلیس معرفی کنند، بنابراین حضورش در زمان اجرای طرح‌های پلیس امنیت عادی بود، تا اینکه آخرین بار هانی‌کرده به خبرنگاران گفت که به دنبال یک پرونده در جمع دستگیر شدگان در مقر پلیس امنیت حضور دارد؛ البته بعدها شایعه‌ای مبنی بر دست داشتن وی در قتل وحید مرادی نیز دست به دست می‌شد که بعدها تکذیب شد. 

هر چه که هست، هانی کرده از این حادثه به قول سیاسیون «ترور» و به گفته قدیمی ترها «گِل گیری» جان سالم به در برد و اولین فیلمی که از زنده ماندن او در بیمارستان منتشر شد نشان می دهد او زنده است ولی علی شیرزاد امرایی یکی از دوستان هانی کرده که در صحنه حمله ۶ جوان نقابدار پشت فرمان بود در بیمارستان تحت درمان است و شواهد از قطع یک انگشت او خبر می دهد.

تصاویری که از هانی کرده روی تخت بیمارستان منتشر شده به خوبی گویای شدت حملاتی است که به او شده است و البته پلیس می گوید او در کماست ولی زنده است و حتی گفته شد هانی کرده ۱۲ ساعت در اتاق عمل بوده است.

نکته اینجاست که پزشکان هم اجازه نداده اند هیچ کس به ملاقات او برود به جز مادرش.

پس از این اتفاق خشونت بار، پلیس دست به کار شد تا عوامل حمله به هانی کرده را شناسایی کند. آنطور که سرهنگ راستی عنوان کرده، یکی از حمله کنندگان به این فرد را توانسته اند بازداشت کنند. رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت تهران درباره دستگیری یکی از ضاربان گفته: در پایش اطلاعاتی و بررسی دوربین های مداربسته محل وقوع جرم،هویت یکی از متهمان شناسایی و پس از اخذ دستور قضایی، مأموران پلیس موفق شدند بامداد روز گذشته این فرد شرور را  در مخفیگاهش در حوالی نارمک دستگیر و برای ادامه تحقیقات به پلیس امنیت عمومی انتقال دهند.

ولی پس از این خبر بود که خبر دیگری باعث شد حمله به هانی کرده، در صدر پربازدیدهای اخبار اجتماعی قرار گیرد. آنجایی که دو جوان اعلام کردند از ضاربان هانی کرده هستند و به خارج از کشور گریخته اند. آنها می گویند انتقام قتل وحید مرادی در زندان را گرفته اند.

هر چند در اصالت فیلمی که منسوب به ضاربان هانی کرده است و آنها از ترکیه می گویند انتقام داش وحید را گرفتیم شک قوی وجود دارد ولی در صورتی که این فیلم اصالت داشته باشد و این اشخاص چهره بسته، ضاربان هانی کرده باشند، می توان گفت حتی در قرن بیست و یکم هم سنت دیرپای اراذل در انتقام کشی و حسابهای پشت پرده در خشونت های عریان و عیان این گروه، زنده است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1337731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  179 3
  هیچ کسی به اخبار ارازل و اوباش علاقه ای ندارد این رسانه ها هستند که به صورت گسترده از آنها خبر منتشر می کنند
  • مومیایی IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   7 1
   تا مسایل مهمتر کم رنگ شود
  • IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   10 0
   مردم نه این اراذل را میشناسند و نه علاقه به اخبار آنها دارند ، این نشریات زرد هستند که این اخبار را منتشر میکنند
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  61 1
  نردم علاقمندن به دلیل اینکه کسی از شرب و جرح وکتک کاری وزورگویی خوشش نمیآید ،متاسفانه زورگو زیادشده و هرکس که ایجاد رعب ووحشت درجلمعه وبین مردم میکند باید بداند دست بالای دست بسیاراست و یک روز به مکافات عملش میرسد منتها کاش همه چیز در معیت قانون باسد نه هرکی هرکی بهرحال باایحاد ترس مطمئنا یه عده دشمن طرف برای خودش درست میکند که درنهایت همانها صربه کاری را وارد میکنند.
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  3 0
  تاسف
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  11 0
  شما خودتون تو ارشیو خبر انلاین یه نگاه بندازید میبینید نفس خبرای سایت شما زرد هست پس این سوال شما باید جواب بدید
 • آسو IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  38 2
  طیب،لوطی؟همون که کودتای ۲۸ مرداد رو رهبری کرد و عوضش تجارت موز رو انحصار خودش کرد،شعبان که کاره ای نبود و تا عصر کودتا در زندان بود،
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  29 4
  به والله که ایشون کرد نیست. اهل اراک است
 • یکی IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  57 2
  ما علاقه ای به هانی کرده نداریم. شما علاقه دارید. شما به رفیقای لاتش میگید: «یارانش». ما میگیم اراذل.
 • TR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  46 1
  والا بعيد ميدونم مردم عادي خبر اين اقاي نا محترم براشون به اندازه شما خبرنگاران و خبرگزاری ها مهم باشه..خودتون روزی ده بار از لحظه عمل ، پشت اتاق عمل، اینور اتاق عمل و هزار جزییات دیگه رو کار میکنید بعد میزارید به حساب مردم...؟؟؟؟!!!!! معلوم نیست این آقا کی بوده که از بعد از عملش یک روزنامه دولتی فیلم موفقیت امیز بودن عملش رو کار میکنه.. جالب و کمی تعجب برانگیز...لطفا شما اصحاب رسانه هم ادای روشنفکر ها رو در نیارید....چون نیستید...
 • TR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  27 1
  والا بعيد ميدونم مردم عادي خبر اين اقاي نا محترم براشون به اندازه شما خبرنگاران و خبرگزاری ها مهم باشه..خودتون روزی ده بار از لحظه عمل ، پشت اتاق عمل، اینور اتاق عمل و هزار جزییات دیگه رو کار میکنید بعد میزارید به حساب مردم...؟؟؟؟!!!!! معلوم نیست این آقا کی بوده که از بعد از عملش یک روزنامه دولتی فیلم موفقیت امیز بودن عملش رو کار میکنه.. جالب و کمی تعجب برانگیز...لطفا شما اصحاب رسانه هم ادای روشنفکر ها رو در نیارید....چون نیستید...
 • FR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  25 1
  این بابا هم یه جورایی مثل شعبون بی مخ رل بازی میکنه
  • هادی IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   4 0
   جالبه خب. فیلمی که از کشتن وحید مرادی پخش شد از داخل زندان خیلی برام جالب بود آخه تو زندان این همه چاقو و قمه و دوربین برا فیلم برداری!!!
 • بی نام IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  2 0
  گفته میشودوالبته شواهدتاریخی نیزوجودداردکه برخی جریانات سیاسی ازاین عوامل دربزنگاه هااستفاده میکنندکه امیدواریم چنین بساطی درگسترش اخبارمربوط به اراذل دخیل نبوده واساساازاین گروههاوافرادنامی مطرح نشود.
 • موزآبی IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  4 0
  به خاطر اینکه خبرآنلاین میزاره تو کانال وسایتش اگه ن که ارازل برا هیچ کس مهم نیس (خبرآنلاین براش خیلی مهمه که هروز این بنده خدارو آمارشو میده یجوری که خونوادش میان کانال خبرو باز میکنن ازحال بچشون اطلاع پیدا کنن تا تواین ترافیک و آلودگی هوا نرن بیرون و مریض بشن)مرسی که هستید
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  1 1
  عجب
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  3 0
  پس چرا پاسخ سوالی که طرح کرده را نداده؟ این تحلیل بود یا مرور اخبار روزهای قبل؟
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  1 0
  ما که علاقه ای نداریم ولی ظاهرا شماها و حکومت خیلی بهش علاقه مندین. حالا چه خوش خدمتی کرده دیگه خدا داند
 • کامی IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  6 0
  اخباراینهابرای پسربچه هایی که تازه صداشون بم شده و پشت لبشون سبز، جذاب تره، تاآدم های پابه سن گذاشته، این هایه جور سوپرمن هستن، هههههه
 • گرفتار IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  5 0
  خود رسانه شما چندین بار خبرش رو منتشر کرده که این به نوعی دعوت بچه ها و جونها به پیروی و تقلید از این افراد خواهد شد ، اگر این اخبار رو پوشش ندیدن شاید کمتر سود کنید ولی برای جامعه بهتره
 • DE ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  1 0
  عجب